20 let historie ATi v kostce
23.8.2005, Zdeněk Kabát, článek
V dnešním článku bych se rád ve stručnosti ohlédl za dvacetiletou historií kanadské společnosti ATi Technologies, která v sobotu oslavila své dvacáté narozeniny. Od roku 1985 urazila opravdu velký kus cesty - přes rodiny Mach, Rage až po Radeony, které se staly jeden čas nejvýkonnějšími grafikami na trhu. A navrch jsem připravil pár zajímavostí.
Kapitoly článku:
- 20 let historie ATi v kostce
- 1990-1994 - grafické čipy série Mach
- 1995-1999 - 3D akcelerátory Rage
- 2000-2002 - ATi uvádí rodinu Radeon
- 2003-2005 - současnost a budoucnost ATi
Pozn.: Protože vývoj v tomto období je pozvolnější, nebudu už uvádět jednotlivé roky zvlášť, ale pokusím se shrnout informace uceleněji (uveden vždy klíčový rok).
Série Mach
V roce 1990 začal vývoj nové grafické karty ATi série Mach. Jedná se o první modely, které dokáží obrazová data nejen zobrazovat, ale také akcelerovat (urychlovat). Zatím se jedná o 2D akceleraci, protože v roce 1990 samozřejmě neměl nikdo o 3D ani ponětí (dříve si lidé ani nedokázali představit možnosti 3D na "placaté" obrazovce).
První takové grafické karty se objevily o rok později, konkrétně to byl Mach 8 v květnu roku 1991. Tento čip byl také označen jako 38800, ovšem nebyl schopný pracovat sám o sobě. Proto byl nejdříve dodáván na zvláštní grafické kartě, kterou bylo nutno zapojit do systému s primární grafickou kartu - tedy s VGA Wonderem (obě do ISA slotu). Propojení bylo realizováno interním digitálním konektorem. Později se objevily grafické karty, které obsahovaly čipy 28800-6 i 38800, např. Graphics Ultra (512kB+512-1024kB paměti pro jednotlivé čipy).
Další rok trvalo společnosti ATi než vypustila pokračovatele nazvaného Mach 32 (duben 1992). Jeho hlavní výhoda spočívala v tom, že grafický řadič i akcelerátor byly integrovány do jednoho čipu a nebylo třeba používat tak komplexní návrhy PCB. ATi zůstalo věrné názvu Graphics Ultra (jen přidalo "+" nebo "PRO") a na této kartě bylo obsaženo již 2MB videopaměti (80ns VRAM).
Pozdější grafické karty s čipem Mach 32 byly určeny nejen pro sběrnici ISA, ale podporovaly také VLB (VESA Local Bus) a dokonce PCI! PCI je dnes snad nejrozšířenější sběrnice a používá 32-bitové přenosy. Dříve bylo nutné všechny PCI karty zapojovat přes řadič, se kterým systém komunikoval. První PCI kartou ATi byla Graphics Ultra PRO.
V srpnu roku 1994 vypouští ATi svůj první 64-bitový čip, který je nazvaný jak jinak než Mach 64. Ten vyšel v několika verzích (CT, GX, VT, VT2) a byl součástí grafických karet Graphics Xpression a Graphics Pro Turbo. Obě tyto karty byly určeny pro sběrnici PCI a podporovaly 1-4MB paměti, z čehož 4MB verze byla ve své době velmi drahá. Obvyklá frekvence pamětí byla 63MHz.
Ovšem Mach 64 vynikal ještě v jednom ohledu - jednalo se o první čip ATi schopný HW akcelerace videa, konkrétně samozřejmě MPEG. Toho bylo docíleno akcelerovaným převodem barev z formátu YUV (používaném v MPEG) do formátu RGB. Další karta Video Xpression založená na čipsetu Mach 64 VT uměla dokonce filtering na osách x i y, takže bylo možné video libovolně roztahovat bez vzniku bloků. Kromě toho existovala i TV karta ATi TV.