Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

333 MHz FSB + AGP 8x = SiS746FX

8.1.2003, Štěpán Mrázek, článek
333 MHz FSB + AGP 8x = SiS746FX
Čipová sada SiS746FX byla oficiálně uvedená na trh. Oproti svému předchůdci přináší dvě drobná (leč vcelku zásadní) vylepšení. Prvním je oficiální podpora…
Jak již naznačuje úvod tohoto článku, dnes bude řeč o čipové sadě SiS746FX. O její předchůdkyni SiS746 jsme již psali před časem (blíže již tento článek). Dnes se podíváme na její další verzi, která přináší oficiální podporu paměťové technologie DDR400 a 333 MHz sběrnici určenou pro nejnovější procesory AMD Athlon XP. Jako vždy začneme northbridge čipem.


Northbridge SiS746FX



Jak již jsem psal v předchozím odstavci hlavní (a také jediná) změna spočívá v podpoře systémové sběrnice 333 MHz (reálně 166 MHz). Absenci podpory této frekvence jsem kritizoval již v popisu čipové sady SiS746.


Obr. 1 - Northbridge SiS746FX

Druhá zásadní změna spočívá v oficiální podpoře paměťové technologie DDR SDRAM PC3200 (o seznamu certifikovaných paměťových modulů DDR400 pro čipové sady SiS si můžete přečíst v dnešním článku). Nyní po oficiálním uznání DDR400 sdružením JEDEC je třeba brát tento standard za nezbytnou součást každé čipové sady. Jeho význam však vzroste až s uvedením procesorů pracujících na 200 MHz sběrnici (u Intel se jich dočkáme ještě letos - viz roadmap Intelu a u AMD zatím nemáme žádné informace).

Pozn.: Další specifikace zůstaly zcela shodné s předchůdkyní: AGP 8x a spojení se southbridge čipem pomocí sběrnice MuTIOL 1G (přenosová rychlost 1 GB/s).


Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady SiS746
klikněte pro zvětšení


Southbridge SiS963



O southbridge čipu SiS963 jsme již psali souhrnně v článku popisujícím všechny "jižní můstky" společnosti SiS a tak zde nebudu informace opakovat.

Celkově mohu tuto čipovou sadu zhodnotit výrazně lépe než její předchůdce postrádající označení FX. Moje hlavní výtky směřovali právě na adresu již doplněných novinek (DDR400 a 333 MHz FSB). Pokud tedy patříte mezi příznivce čipových sad společnosti SiS pak vřele doporučuji nebrat SiS746, ale počkat až budou dostupné desky s SiS746FX.

Zdroj: SiS