3D tisk v Brně: barvy, design i titanové kolo
6.10.2014, Jan Vítek, článek
Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byly k vidění novinky a aktuální technologie v 3D tisku, zajímavosti a probírala se i jeho budoucnost. V tomto článku se pokusíme vypíchnout vše zajímavé, co bylo možné vidět a slyšet.
Kapitoly článku:
- 3D tisk v Brně: barvy, design i titanové kolo
- MCAE, Stratasys, Makerbot a GOM
- Exponáty MCAE
- Exponáty Mcor, Materialise a dalších
- Titanový rám kola a další specialitky
Mcor Technologies: víc než papír
Svou malou expozici měla v Brně také společnost Mcor Technologies, která ukazovala svou tiskárnu Mcor IRIS. Ta je v podstatě 3D tiskárnou více než modely od Stratasys, protože využívá papír, dokáže jej potisknout inkoustem, a přitom i tvoří 3D modely.
Tato technologie staví modely zcela jiným způsobem, a to pomocí klasického inkoustového tisku, papíru, lepidla a automatické řezačky. Tiskárna si nejdříve připraví list papíru do velikosti A4. Pokud chceme, aby byl výsledný model barevný a ne pouze v barvě papíru, necháme tiskárnu, aby každý list ze zásobníku předem potiskla. Využívá k tomu vlastní inkousty na bázi vody, které penetrují celý papír, aby jeho okraje nebyly bílé, protože především o okraje tu jde - ty tvoří většinu povrchu výsledného modelu. Následně tiskárna pokryje základní list papíru lepidlem, samozřejmě pouze na těch správných místech, a přesně na něj umístí další list, který se k němu přitiskne. Posledním a nejdůležitějším krokem je vyříznutí potřebného tvaru do právě přilepeného papíru. To se opakuje do té doby, než je model hotový.
Výhodou této metody je, že se s její pomocí dají tvořit velmi složité tvary, neboť při tisku a vyřezávání tvoří modelu oporu zbylý papír. Až po dokončení tisku se celý štos vyjme a je na lidských rukou, aby z něj model "vysochaly" odstraněním přebytečného materiálu. Tiskárna nám to samozřejmě usnadní naříznutím papíru. Výsledné modely tedy mohou být barevné, tento tisk je dle výrobce i velmi levný (oproti konkurenčním technologiím) a také velmi přesný s tolerancí 0,1 mm v prostoru. A i když jsou modely vytvořené z papíru, tak mají být odolné, přičemž lze samozřejmě ještě jejich odolnost posílit třeba pomocí laku. Co se týče ceny, např. barevný model lidské lebky o objemu 304 cm3 lze vytisknout s celkovými náklady 10 euro.
- tiskárna Mcor IRIS v akci -
Můžeme se podívat i na nějaké výsledné modely vyrobené pomocí této tiskárny. Ukázány byly rozřízlé pomeranče, jimiž se firma chlubí i na svých stránkách. Jak je vidět, jejich průřez není tvořen jedním listem papíru, ale několika postupně ubíhajícími vrstvami, což vypadá trošku divně. Na masce však již tato stupňovitost není tak patrná.
Specializující se Materialise
Přesuneme se ke společnosti Materialise, která ukazovala zajímavé modely vyrobené pomocí různých materiálů. K vidění byly modely vyrobené z čirých materiálů pomocí vakuového lití.
Barevný model připomínající výstup tiskáren Mcor byl vyroben z hydrografické fólie
A pak tu byly také identické modely vyrobené pomocí stereolitografie, které se ovšem lišily svým povrchem. Ten je kovový a může být v základu měděný a dále ponechaný tak, nebo pokrytý niklem či i zlatem.
V nabídce obchodů se stavebninami se sice jen tak neobjeví, ale vyrobit je možné je. Mluvíme o keramických dlaždicích vyrobených s pomocí 3D tisku a keramického prášku, jehož povrch je uzavřený pomocí směsi porcelánu a křemene. Výsledek je odolný vůči teplu až do 600 °C, recyklovatelný a prý v současnosti jediný materiál pro 3D tisk, který je z gastronomického hlediska zdravotně nezávadný. Cena za tisk na zakázku je 0,18 dolarů za cm2. Platí se totiž za povrch výsledného modelu, ne za objem.
Také firma Materialise ukázala nějaké to umění, například vítězný model Tomato Paint Soup soutěže Andy Warhol Challenge 2013 nebo designový a funkční model stolní lampy. Obě tyto věci byly vyrobeny pomocí stereolitografie.
Nakonec si ukážeme model srdce z průhledného materiálu, což také ukazuje na ambice 3D tiskových technologií prorazit i ve zdravotnictví.