Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

64 bitový procesor už i od AMD

11.10.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
64 bitový procesor už i od AMD
Už i AMD odtajnila některé informace o svém 64 bitovém procesoru. Pojďme se podívat, co nového nás čeká.
Nejsou to ani tři dny, co jsem vás ve svém článku informoval o připravovaném 64 bitovém procesoru od Intelu – Itaniu. Firma AMD ovšem nezůstala pozadu a uveřejnila některé podrobnosti o svém budoucím favoritovi – procesoru známém pod kódovým názvem “SledgeHammer”.

Možná by někdo očekával, že se AMD vydá ve šlépějích Intelu a bude vytvářet procesor kompatibilní s architekturou IA-64. Chyba lávky! AMD se rozhodla k radikálnímu kroku, o kterém až budoucnost rozhodne, zda byl správný. Jak oznámil Fred Werber, jeden z předních vývojářů K6 a K7, AMD plánuje rozšířit stávající instrukční sadu x86 kompatibilních procesorů o 64 bitový mód. To velmi zjednoduší přepis platformě závislých částí stávajících aplikací do 64 bitového módu, zvláště částí psaných v assembleru. Rozšíření bude podobně nenásilné, jako bylo zavedení 32 bitového módu do procesoru 386. Připomeňme, že řešení Intelu vychází z jiné filosofie. 64-bitová platforma Intelu má být od základu nová, zpětná kompatibilita s 32 bitovými programy bude prováděna emulací (i když přímo na čipu, takže o tom uživatel nebude vědět). AMD chce také podporovat multiprocesing na jednom čipu (tj.koupíte si procesor, ve kterém budou třeba 4 procesory). K podpoře x86-64 architektury se přihlásili přední výrobci operačních systémů včetně Microsoftu, těm již byl zaslán její kompletní popis.

A co to bude znamenat pro normální uživatele? Předně to, že už nebude existovat pojem PC-kompatibilní. Budou zde platformy dvě, vzdálené od sebe podobně, jako je Apple a PC: Pokud bych byl vývojářem a mohl si vybrat, pro kterou platformu budu psát program, zvolil bych řešení od AMD: I v dnešní době moderních vizuálních nástrojů přijdu občas do styku s assemblerem. A učit se něco zcela nového? Děkuji, nechci. Druhá věc, která se uživatelů dotkne, bude dle mého názoru to, že už cena a rychlost nebudou to hlavní a rozhodující při koupi procesoru. Hlavní bude to, pro kterou platformu bude více programů. Zde by mohlo mít Itanium trochu navrch, protože se má objevit už v druhé polovině roku 2000, AMD plánuje uvedení SledgeHammeru až v roce 2001. Ovšem nějakou dobu budou ještě dobíhat i na nových 64-bitových strojích staré 32-bitové operační systémy, maximálně s nějakou drobnou 64-bitovou podporou (stačí vzpomenout na to, že procesor 386 byl uveden na sklonku 80 let, ale první rozšířený 32-bitový operační systém se objevil až v roce 1995). Takže náskok Intelu nebude asi zas tak drastický.

Zájemce, které by tato problematika zajímala více, odkazuji na stránku AMD, případně na zajímanou prezentaci nových technologií AMD, která byla předvedena na Microprocessor Foru v San Jose.

Dle AMD