Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od A.I.Ghost
> Zdroje
Pane Surkalo, v mnoha slovech nyni polemizujete nad vyznamem a pritom opakovane opomijite nejpodstatnejsi cast ­- spotify nic o 20% nepise ani netvrdi v zadnem ze svych videi. Tedy, kdyz jsem nechapave koukal na puvodni vetu a sel se podivat na spotify, zda jsem neco blbe nepochopil, tak jsem tam odpoved nenasel. Vysledkem toho bylo, ze jsem povazoval vas vypocet za chybny, a dokonce jsem vysvetlil proc jsem ho povazoval za chybny a proc mi nedaval smysl, a napsal puvodni komentar teto diskuze.
Az po vasi odpovedi jsem se podival na techxplore, protoze mne zcela uprime nenapadlo, ze muzete psat o webu spotify, uvadet jako zdroj web spotify a zaroven k tomu pridavat nicim nepodlozene dodatecne informace z jineho webu ­(nikoliv z vasi autorske hlavy, kde ocekavam, ze pripadna tvrzeni dokazete relevantne dolozit­).

> Já mohu za to, jak Vy chápete význam slova provize? ... Nicméně u autorské práce jsou obvykle...
Presne. Jste na okolotechnickem webu, predpoklad je, ze bezny ctenar nezna co je obvykle u autorske prace. Neni to ­"okoloautorsky­" web.
Mohl bych vasi polemiku nad overovanim zdroju otocit a ptat se, zda ma ctenar po precteni clanku jit do slovniku pojmu a pidit se po alternativnich vyznamech slova provize v kontextu spojenem s producenty hudby.
Odpovědět1  1
> Dle mého názoru je tam souslednost těch vět docela jasná...
Slovo ­"provize­" pro mne znamena to, co si ukousnou jini nez penize doputuji zdroji. Na prikladu, ­"provizi ziskava realitni makler z prodeje bytu­", nikoliv ­"provizi dostava prodejce bytu od maklere­". Vydavatelstvi je subjekt ktery umelci poskytuje sluzbu a bere si z toho za takovou sluzbu provizi ­(v idealnim svete­). Takze problem neni v pouziti ­"to­" a ­"tyto­". Ale v tom, jak pisete dal, ze vy jako autor uz jste zvykly na ­"provizi pro autora­", protoze autor uz je ­"jen­" poskytovatelem sluzby pro jine, nikoliv zdrojem, kteremu jini poskytuji sluzby spojene s dorucenim autorskeho obsahu publiku.
V tomto smeru bych mohl byt dokonce velmi ostre rict, ze vy sam ve vasem vyjadrovani a vnimani informaci se stal obeti tohoto zvraceneho systemu. Bez urazky.
Nemuzete vinit ctenare, ze vetu v puvodnim zneni pak nepochopi.

> Ale jak tohle souvisí se srozumitelností textu? Zdroj informace ovlivňuje srozumitelnost věty? Když tu větu napíšu podle spotify.com, tak to srozumitelné bude, a když ji napíšu podle jiné stránky, tak naprosto tatáž slova nebudou dávat smysl a věta bude nesrozumitelná?

Prectu si ze umelec dostane pouze 13%, nezda se mi to. Otevru zdroj ­(spotify­), snazim se tam tuto informaci najit abych zjistil zda je chyba na me strane v nepochopeni vety. Tuto informaci na spotify najit nemohu. Rikam si WTF, kdo to zase vymyslel kdyz to neni ani u zdroje.

> To má čtenář procházet zdroje...
Zdroje jsou od toho, aby byly prochazeny, takze ano, ja to mam ve zvyku. Viz vyse.
Odpovědět1  1
Ne, neni to srozumitelne, obzvlast protoze tato informace neni na strance spotify ani na videu, ve kterem spotify ukazuje, jak se penize rozdeluji. Pro nekoho kdo nevi jak distibuce penez mezi vydavateli a umelci funguje je logickym vychozim stavem ze umelec dostava vic, nez mene.
O 20% pise az autor clanku na techexplore, ale nikde zase neuvadi zdroj ani zadne dalsi podrobnosti.
Odpovědět1  3
> Spotify tvrdí, že si ze streamování nechává zhruba třetinu a zbytek jde majitelům práv. Zde je ale zakopaný pes. Spotify má obvykle uzavřené smlouvy s vydavatelstvími, nikoli však přímo umělci. Sama streamovací služba tak sice zaplatí dohodnuté dvě třetiny, pak už ale nemá jak ovlivnit, kolik dostane samotný umělec. To už je záležitostí jeho smlouvy s vydavatelstvím. Tyto provize údajně obvykle činí 20 %, takže pro umělce zbude nějakých 13 %.

Mmm coze?
Spotify si bere 1­/3, vydavatelstvi tedy jde 2­/3, neboli ~66% puvodni castky. Provize vydavatelstvi cini 20%, tedy 1­/5 ze 2­/3, tedy umelci zustava 4­/5 ze 2­/3, tedy 80% ze ~66%, tedy ~52% z puvodni castky.
I kdyby se bralo, ze vydavatelstvi si bere 20% z puvodni castky, nikoliv ze zustatku, tak je to 66­-20=~46% jde umelci.

Pocitam spatne snad, nebereme­-li v potaz dalsi odstavec o tom jak se rodeluji penize do poolu?!
Odpovědět0  4
Pane Vitku, umite prelozit clanek z polobulvarniho platku, ale neumite ­(nechcete?­) prelozit uz konkretni zneni toho navrhu, ktere je v onem clanku odkazovane?
V navrhu se totiz pise nikoliv o tom, ze se budou pokutovat uzivatele, ale o tom, ze operatori, kteri budou nabizet sluzby starlinku ­(v navrhu se pise obecne ­"zahranicni druzicovy system­") musi zajistit takove pripojky, ktere odpovidaji jinym zakonnym pozadavkum a pokuty jsou pro statni zamestnance takovych operatoru, nebo pravnicke osoby operatory.

Ten navrh je tedy realne absolutni blabol od nekoho, kdo nerozumi tomu, jak pripojka k satelitnimu internetu vypada.
Odpovědět1  3
Kdyz si jeste jednou prectete vsechny moje prispevky poradne, tak zjistite, ze se ani v jednom nedoctete, ze bych tvrdil ze M1 je ­"zazrak­", ­"nejrychlejsi procesor­", ­"perpetum mobile­", nebo cokoli obdobneho.
Zaroven, kdyz si prectete spec sheety k prikladum procesoru, ktere jsem k porovnani zvolil, uvidite ze maji TDP v rozmezi 10­-25W, presne, jak uvadite u M1 v zavislosti na pouziti ­(myslite si ze to je nahoda?­). A to navic v jednom z prispevku konkretne uvadim, ze to je prima konkurence U­-modelum, presne jak pisete vy sam.
>coz uz odpovida dnesnim ​­"U​­" chipum Intelu a AMD

Reagoval jsem na tvrzeni, ktera nejsou jinymi komentujicimi podlozena nicim, krome ­"rozhledu­" a testu, ktery neporovnava jabka s jabkama ­(pun intended­), tedy neporovnava M1 s U­-seriemi. A ani vy nedodavate vysledek takoveho porovnani, nybr pouze lamentujete s extrapolaci vysledku na jednu nebo na druhou stranu. Extrapolace si at nechaji firmy na sve marketingove prezentace a fanousci te ci one znacky, publikulici clanky na jinych IT webech ­(asi vite na ktere jedince narazim v CR­).

A ja ze pritom mam ­"hypovaci bias­"? Opravdu?

Mne zajima vysledek porovnani realnych ­(a odpovidajicich si pouzitim­) kusu hw na realne skale sw z pohledu prinosu pro uzivatele. Z tohoto pohledu, je Apple pocitac s M1 je pro mnohe ­(nikoliv vsechny­) lepsi volbou nez starsi model tehoz Apple s 8., nebo 10. generaci Intelu. Je ale lepsi­/horsi, nez obdobny pocitac jine znacky s Intel 10. generace, nebo AMD Zen 3 at uz s Windows, Linux, nebo i OSX v podobe ­"hackintoshe­"? Nevim, zadny takovy test jsem zatim nevidel a v teto diskuzi ho ani nikdo nedodal.
Odpovědět3  0
Jak jsem psal, porovnavat 5800X s TDP 105W a M1 s TDP 10W neni real­-world.
Kdyby, treba prave Pudget ktery zminujete, vyrobil test kde se porovnaji R7­-4800U ­(protoze 5800U jeste nejsou ani oficialne predstaveny, ze­) a k tomu napriklad i7­-1060NG7, tak to bude mit opravdovou vypovidaci hodnotu, protoze vsichni budou mit na rukou srovnani ultramobilnich 10W+ kousku kde bude jasne videt kolik vykonu na watt se da dostat do 13­" notebooku s predpokladanou dobou provozu na jedno nabiti kolem 16­-20 hodin.
Az apple vyda ­"O9000X­" a rekne o nem, ze to je nahrada za Xeony, kde je zivotnost na baterii irelevantni, tak testy jak si vede proti Threadripperum a Intelum E5 ­(napriklad­) zacnou mit smysl.
Odpovědět4  1
"zazrak­", ­"natrhne prdel­", ­"clovek s rozhledem­". To je jeden z nekolika duvodu proc se do diskuzi na SWHW temer nezapojuji. Aby v komentarich se vyskytovala prospesna debata, muselo by se zde sejit vic lidi, ktere zajima realny stav veci oprosteny od fandeni­/nenavisti vuci te ci one znacce a bez nutnosti si honit virtualni triko.

Nemel byste k tomu nejake realne testy, krom ­"rozhledu­"? Letmy pohled na geekbench a konkretni ulohy ukazuje ze neco rychleji zvlada 5800U, neco M1. A to jsou pritom synteticke testy, jejichz jedinym ukolem je vyzdimat mozne maximum a neodrazi uplne realny stav vysledku bezne pouzivaneho sw, a to jeste ke vsemu na ruznych archetikturach.
Odpovědět4  1
> Compared to a typical desktop workstation
Akorat ze to neni ­"typical desktop workstation­", ale ultramobilni procesor s 1­/20 ­(mozna dokonce mensi­) spotrebou oproti temto sestavam. To je jak porovnavat bezne dieselove auto s dodavkou z pohledu toho kolik nakladu uveze a pak rikat ze to auto je nedostatecne vykonne.
Mne opravdu fascinuje jak nekdo tyto testy muze delat a ze nekdo dalsi na to vubec nahlizet jako na nejake meritko.

M1 je primou konkurenci vuci U­-serii intelu, popripade mobilnim prosesorum AMD.
Pojdme to porovnat treba s Ryzen 7 4800U a pak tvrdit ze jsou pomale.

A zase z jineho uhlu, ze M1 je pouze 3x pomalejsi nez 5800X s RTX3080 je primo fascinujici jak vykonny pro tyto cinnosti je onen malickaty kousek kremiku.
Odpovědět1  4
A jak potom vysvetlite desitky youtube videi a hromady jinych testu, kde se ty nove Apple s ARM ukazuji jako podstatne rychlejsi oproti modelum s Intel procesory v transcodovani videa a jinem grafickem zpracovani. Nerikejte ze se vsichni najednou hecli a od piky prepsali software na ARM aby byl vykonnejsi.
Odpovědět2  6
Nekdo testuje Hackintoshe a vy z toho delate senzaci...
Odpovědět5  1
Ano, opravdu nekeca, telegram totiz ve vychozim stavu end­-to­-end sifrovani nema zapnute. Nema jej zapnute u skupinovych chatu a nema jej zapnute, pokud chcete sdilet historii mezi vicero zarizenimi. Ve vychozim stavu jsou telegram zpravy sifrovany mezi vami a serverem a telegram technicky je pak muze kdykoliv rozsifrovat.
Pouze privatni chaty jsou E2E, ty si ale s urcitym prijemcem musite nejdriv nastavit.
Odpovědět0  0
Abych tedy byl uplne presny ­(protoze mne fakt zajimalo kde se vzala pokuta­/zakaz­), tak tou prvni casti co jsem citoval­/prekladal je https:­/­/sozd.duma.gov.ru­/bill­/757423­-7 ­(v rustine, pochopilelne­).
O sankcich mluvi jiny navrh na upravu jineho zakona ­(https:­/­/sozd.duma.gov.ru­/bill­/757430­-7­), ktery za prve jeste neprosel ani prvnim ctenim, za druhe jen uvadi pokuty pro fyzicke osoby 30­-50 tis, pravnicke osoby 50­-200 tis. O naslednych zakazech jsem uz nic nenasel.
Velice pravdepodobne se do toho motaji drivejsi komentare jednoho z navrhovatelu techto zmen, ktery se vyjadroval pro zakazy.

Zpet tedy k memu prvnimu komentari ­- overujte prosim zdroje.
Odpovědět1  0
> Chcete tím říci, že všichni včetně zahraničních serverů...
Text navrhu zmeny zakona jsem vam prelozil ­(skoro doslova abych se vyvaroval interpretacim­) a uvedl ktere casti se navrh tyka.

Sam vite ze online mediim jde predevsim o pocet clicku­/ctenaru.

Vidite napriklad, ze se v textu upravy vubec neuvadi pokuta, nebo nasledny zakaz. Proc asi? Protoze oboji je jiz soucasti zakona a je sankci pri nedodrzeni prav spotrebitele. Vas text navozuje dojem, ze tato sankce je specificky usita na miru teto uprave zakona.

Zaver si dokazete udelat sam dle libosti.
Odpovědět1  0
Pane Vitek, vcera jsem rikal kolegovi aby necetl cesky IT bulvar, dnes vidim tutez blbost tady na swhw.
Muzete mi prosim vysvetlit jak z nasledujici upravy zakona vznika vami napsany clanek a zda aspon trochu overujete zdroje?
Do zakona o ochrane spotrebitelu, paragrafu 4, se pridava novy odstavec, ktery zni ­(prelozeno co nejpresneji­):
"""
Při prodeji určitých typů technicky složitého zboží s předinstalovanými programy pro elektronické výpočetní stroje ­(počítače­) má být spotřebiteli umožněno použít určité typy technicky složitého zboží s předinstalovanými ruskými programy pro elektronické výpočetní stroje.

Seznam určitých typů specificky technicky složitého zboží, postup sestavování a udržování seznamu ruských programů pro elektronické výpočetní stroje, které mají být předinstalovány, a postup jejich předinstalace určuje vláda Ruské federace.
"""

Prectete si to poradne, slova ­"vsechna­", ­"musi­", ani ­"zakazano­" se tam nevyskytuju ani jednou a uz vubec se tam specificky nehovori o narodni OS.
Zustavaji mi uz jen swhw a root, protoze na ostatni IT servery jsem za tyto blbosti zanevrel. Muzete s kvalitou, obzvlaste politicky vyznamnych IT clanku, neco udelat prosim?
Odpovědět0  2
Pane Halo, kdyz uz pisete novinku o tak osemetne situaci ­(s ohledem na soucasnou geopolitiku­), tak neni od veci jit az ke zdroji.
Podnet je zalozen na tom, ze Google zakazuje vyrobcum ­(potvrzeno trojici zminenych­) dodavat na svetovy trh zarizeni s GApps v pripade, ze na nekterem lokalnim trhu ­- v tomto pripade Rusku ­- chce dodat zarizeni s necim jinym nez GApps.
Chapete to nekdo?
Vyrobce mobilu si rekne ­- v Rusku Yandex nabizi lepsi sluzby pro mistni nez google, tak na telefony dodavane do ruska predinstalujeme Yandex mapy, slovnik atd. atd. + PlayStore, kdezto na telefony dodavane do ostatnich zemi cely balicek GApps.
A Google na to vyrobci odpovi ­- ­"bud GApps vsude, nebo nikde a delejte si pak s Yandexem co chcete­". Coz samozrejme nuti vyrobce jit cestou GApps, protoze Rusky trh je mensi, nez zbytek zapadnich dohromady.
A rikejte mi co chcete, tohle uz je jasna podpasovka.
Odpovědět2  0