Xurfa fojepaná
|
5.8.200721:13
Windowsák bez widlow$ žít nedokáže a linuxák si přece nainstaluje vlastní distribuci podle svých preferencí (takže stejně raději sáhne po počítači BEZ SYSTÉMU). Daleko důležitější pro linuxáky je, aby výrobce do svých ntb nemontoval zprasený HW, ke kterému neposkytne dokumentaci (když už pro něj rovnou nenapíše otevřený ovladač...)
Odpovědět0 0
Zapomel jste ale dodat, ze take dost profesionalnich programu pro Linux proste neni (a mozna ani nebude) a jejich pripadne rozchozeni pres nejake emulatory je uz opet prace navic (a bez zaruceneho vysledku). Takze linuxak si sice nainstaluje svoji distribuci, ktera v 80 - 90 % je zcela dostatecna a v pohode, ale s nekterymi programy je fu.ked up. Kdyz uz napisete pekny komentar, tak se take k "A" hodi rici i "B".
Odpovědět0 0
FrantaXX
|
21.8.200710:05
Tak samozřejmě, je to něco za něco. Pokud chcete používat programy pro Win, který nerozběhnete pod Linuxem anebo se s tim nechcete mořit, kupte si a používejte Windows (třeba za peníze ušetřený z času, kterej byste jinak musel věnovat Linuxu). Naproti tomu, kdo se chce s Linuxem tak jako tak naučit (ať už z důvodu, že ho to baví, anebo že musí třeba programovat přenositelný aplikace i pro Linux, jako třeba já), tak to pro něj "ztracenej" čas neni a ušetří zase 4.000 nebo dokonce 10.000*) za licenci Windows. Člověk, kterej si sám od sebe začne instalovat Linux, tak jako tak nejni povětšinou žádná lemra, takže tohle většinou ví a jde do toho s tim, že si bude muset se spoustou věcí pohrát (a tím se toho taky naučí zase víc o počítačích, což se taky počítá).
Má pravdu v tom, že Linuxák si stejně nainstaluje vlastní distribuci, kterou preferuje, a neni potřeba mu tam dávat ten Linux předinstalovanej. Spíš je skutečně třeba, aby tam byl HW, kterej není "optimized for Windows" (čti v ničem jiným než XP a vyšším nepůjde).
Osobně mám v PC obojí v dual-boot modu.
-------
*) OEM licence má možná smysl u notebooku, kterej s ní i třeba prodáte (ale peníze za ní stejně zpátky nedostanete) anebo vyhodíte, ale např. pro desktop má smysl pouze krabicové balení, pokud plánujete např. co 2 roky obměňovat HW, musíte pokaždý s výměnou desky kupovat OEM verzi znova. Takže ve výsledku byste zaplatil mnohem víc než těch 10.000 za krabicovou. S tim jsem se nechal osobně celkem nachytat, protože když jsem si kupoval licenci, koupil jsem OEM (předpokládal jsem, že to znamená, že jí můžu používat pořád pouze na jednom pc, což není pravda - nebo je, záleží jak si to vyložíte, já si to vyložil špatně), teď jsem dělal upgrade a doufám, že možná půjde aktivovat po telefonu, protože mi odešla deska. No anebo taky samozřejmě vždycky po 2 letech při obměně můžete kupovat novější verzi Windows v OEM, pak ano, pak to má trochu smysl, ale stejně to pořád bude stát hodně peněz. Licence OEM, která je vázaná na desku, a stojí 3.500, je prostě moc drahá. Odpovídající cena za bazmek, kterej musíte při výměně desky vyhodit (nebo přidat zdarma dalšímu potenciálnímu majiteli desky, což je ve výsledku to samé), je možná cca 500 Kč.
Odpovědět0 0
GOS unregistered
|
3.8.20079:33
Odpovědět0 0
No myslím, že normální (myslím tím ten opravdový kanc nešika) uživatel je raději s chybovým ale míně náročným Windowsem, než li s dosti (ještě pořád) náročným Linuxem. Především většina office fachčí na Widlech takže i zkušenosti uživatelů předávány ústnou formou jsou v Linuxe omezené.
Odpovědět0 0
xps404
|
3.8.20079:00
je videt ze o tom vis jen to co sis precet nekde v diskuzich, lidi, kteri o tom nic nevedi
Odpovědět0 0
No, zrovna na kancelářskou práci je úplně jedno, jestli máte Linux nebo Windows - text a tabulky tam jsou taky stejný jako na Win (OpenOffice, dokonce otevřete i Wordovský, ačkoli úřady by měly pracovat s nějakým přenositelným formátem, jakým jsou kupříkladu zrovna dokumenty OpenOffice anebo alespoň PDF), a prohlížeč internetu totéž. Co se týče kanc. nešiky, je naopak lepší, když nemůže do systému v práci moc zasahovat, aspoň mu to pc vydrží nějakou dobu nainstalovaný (mmch. Win v režimu Limited User jsou taky relativně nepoužitelný, resp. to chce hodně práce administrátora, aby pod Limited User kontem všechno správně běželo - a pokud v kanceláři provozuje win nějaká lama pod administrátorským kontem, problémy včetně zavirování na sebe nenechají dlouho čekat).
Horší to je, pokud na tom chcete provozovat hry (pro Windows, DirectX) - některý ve WineHQ půjdou, některý ne, každopádně výkon bude o něco slabší a hlavně je to šílený nastavování aby to tam jelo pod akcelerovanou grafikou. To už tomu chce celkem rozumět.
Ale plánuju taky přechod na Linux. I proto, že Vistu kupovat neplánuju, dělal jsem teď upgrade a XP 32-bit nedokáže využít celých 4GB paměti, takže budu teď zkoušet nějakej 64-bit Linux.
Odpovědět0 0
gro_
|
3.8.200710:07
Já ti nevím, já před pár dnima výpálil jen tak z hecu na cédo UBUNTU verzi 7.něco, sice to bootovalo docela dlouho ale na jeden "zátah" to rozpoznalo všechno včetně čteček nastavilo nativní rozlišení LCD...
Stačilo zadat nastvení sítě a šlo brouzdat. Naprosto dokonalé i pro blbečky.
Program se přidává jednoduše jako ADD v menu nainstalovaných progarmů (tam je to narozdíl od windows k něčemu) tak že si vybereš ze seznamu ke je ke každé položce popis, nemusíš jak piča hledat programy po webu a tahat, dáš jenom "install" a jede to samo, pak se program sám zatřídí do zprávné kategorie kde ho najde i debil (uTorrent v menu "internet" například), tohle je fakt úplně easy.
Mě akorát sraly diný fonty co v tom jsou a ve firefoxu "vyhlazování" písma což nesnáším. Taky je to zhnilejší než widle na stejným stroji, vykresluje to GUI "ne tak suprově a rychločistě".
Každopádně na nějaký specifický použití je to dobrý systém.
Odpovědět0 0
ondo54
|
2.8.200718:51
len aby nebol dovod nezaujmu prave ten linux ale nieco ine (co si kazdy domysli dufam)
Odpovědět0 0
xps404
|
2.8.200722:02
mas rovnou napsat ze je dulezitejsi jestli ten HW je kvalitni a funkcni a bez windauzu
Odpovědět0 0