AI čelí stále více negativním reakcím a čeká na regulaci
22.1.2019, Jan Vítek, aktualita
Umělá inteligence je dnes jedna z nejrychleji se rozvíjejících oblastí IT, která přináší pokrok jak v oblasti softwaru, tak hardwaru. Objevují se ale varovné hlasy, že vedle nových netušených možností by dříve mohla čelit hlasitému odmítnutí.
V minulém roce jsme si mohli často číst o tom, co nově vyvinuté a vytrénované umělé inteligence dokáží, ovšem nebylo to všechno jen o úspěších, ale i o problémech nebo rovnou odmítavému postoji lidí. Ve firmě Google rovnou proběhla i zaměstnanecká revolta kvůli zapojení firmy do vojenského projektu Maven, v Číně se vlivem špatně fungující AI objevilo falešné obvinění a veřejnost řešila také první smrt pod koly autonomního vozu firmy Uber. Nehledě na to všechno tu máme i krizi důvěry v přední IT společnosti, kterou naplno pocítil i Facebook, když se snažil do našich domovů dostat svůj Portal a AI může být už s velice dobrými výsledky použita i pro vytvoření kompletně zfalšovaného videa i se zvukem.
Více než dříve se tak probíraly i negativní stránky umělé inteligence a začalo se mluvit o jejím odmítnutí a také o tom, že by měly být nastaveny nějaké hranice, což už je na zákonodárcích. A zde se zase mohou objevit potíže se schopností politiků včasně a hlavně rozumně reagovat na prudce se rozvíjející AI technologie.
Objevují se tak hlasy, zda není příliš brzy na to, aby byla AI vpuštěna do našich životů. Poukazovat mohou třeba na testy provedené na virtuální asistentce Alexa, která dokázala vyslovit doporučení: "Zabij své pěstouny". To pochopitelně dokáže značně ovlivnit veřejné mínění v neprospěch umělé inteligence jako takové, zatímco člověk znalý problematiky si o tom může myslet co chce. Ovšem i ten by měl zpozornit nad tím, jak je dnes AI využívána a vyvíjena.
Jde o problém doprovázející způsob, jakým některé společnosti vyvíjí své AI systémy, čili prostě a jednoduše za pochodu třeba právě pomocí programu Alexa Prize. Sám Jeff Bezos povolil, aby byli zákazníci vlastnící zařízení Amazon Echo využiti pro testování a vývoj různých chatbotů. Stačilo jen svému Echu říci "let's chat".
V budoucnu to ale nemusí být jen chatbot, kterému široká veřejnost poslouží jako základna pro vývoj a testování, respektive základna plná morčat, chtělo by se dodat. Společně s vývojem umělé inteligence a jejím pronikáním do našich životů budou logicky více invazivní i podobné testy a studie se všemi nedokonalostmi a není divu, že vědci volají po tom, aby se takovému vývoji dal nějaký rámec, jinak to může skončit špatně, jak varoval i již zesnulý Stephen Hawking.
AI teoreticky může mít inteligenci člověka, ale bude mít také zábrany nebo aspoň náznak morálky? V katastrofických scénářích se mluví třeba o notoricky známé jaderné válce, kterou vyvolá AI, ale skutečnost by mohla být jiná, než ta, že se nás počítače rozhodnou zničit, aby převzaly vládu. Co když AI dostane úkol, na nějž bude potřebovat co možná největší výkon a co když si pak vyhodnotí, že toho dosáhne, když jakýmkoliv a pokud možno co nejefektivnějším způsobem odřízne lidi od výpočetních center? Možná jde o naivní příklad, ale přesně o tom to i je, o naivní bezcitnosti AI, ke které je třeba mít respekt.