AI od DeepMind může předpovědět akutní selhání ledvin 48 hodin předem
2.8.2019, Kateřina Hoferková, aktualita
Umělá inteligence může pomoct v medicíně tam, kde už lékař sám nestačí. Tým z DeepMind vyvinul algoritmus, který dokáže dostatečně dopředu předpovědět problém, a umožní tak lékařům včas odhalit akutní selhání ledvin.
Akutní selhání ledvin by mohlo být díky umělé inteligenci odhaleno dostatečně včas. Tým vědců z DeepMind, což je společnost v současné době vlastněná firmou Alphabet, se ve spolupráci s Ministerstvem pro záležitosti veteránů USA rozhodl vyvinout AI, jejíž pomoc lékařům může pro pacienty znamenat i rozdíl mezi životem a smrtí. Hrozící akutní selhání ledvin bude díky ní dřív odhaleno.
Umělá inteligence má předvídat akutní selhání ledvin až 48 hodin předem. Systém správně identifikoval problém u devíti z deseti pacientů, jejichž stav se zhoršil do bodu, kdy potřebovali dialýzu k náhradě některých funkcí ledvin.
DeepMind také může nabídnout mobilního asistenta s umělou inteligencí Streams pro lékaře a personál. Díky aplikaci měli specialisté z University College London, kteří asistenta testovali, přehled o naléhavých případech během 15 minut místo několika hodin. Místo 12,4 % případů bylo s aplikací zmeškáno jen 3,3 % případů. Mobilní asistent také vede k úsporám nákladů na zdravotní péči. V kombinaci s novou umělou inteligencí na detekci akutního selhání ledvin by aplikace mohla nabídnout vylepšené a velmi brzké odhalení problému.
Společnost DeepMind se s pomocí umělé inteligence snaží dělat velké pokroky v technologiích v medicíně. Tvůrci především doufají, že díky AI se podaří, aby v lékařství převládala prevence, nikoliv až řešení následků. DeepMind má v plánu se v rámci spolupráce s Google Health zaměřit i na další nemoci, které by šlo dobře předpovídat a na které zemřou ročně miliony lidí.
Zdroj: engadget.com