Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD 760 - je to významný krok vpřed?

31.10.2000, Emil Pavelka, zpráva
AMD 760 - je to významný krok vpřed?
Upgrade si ovšem vyžádá radikální řešení.
Včera jsme vás informovali o uvedení nového čipsetu AMD-760. Dnes se na něj tedy podíváme blíže. AMD nenechává nic náhodě a snaží se o podporu maximálního využití svých procesorů. AMD-760 je nástupníkem čipsetu AMD-750 “Irongate”. Zatímco Intel přešel k hub architektuře, u AMD je i nadále používán klasický North/South bridge. Jaké jsou tedy změny?

AMD 761 NorthBridge: velkou změnou je podpora taktování sběrnice EV6 na 133 MHz oproti předcházejícím 100 MHz. Tato změna umožňuje při použití pamětí DDR2100 teoreticky přenos až 2.1 GB/s . To souvisí i s novým paměťovým kontrolerem, umožňujícím použití DDR SDRAM, které může být osazeno až 4 GB. Dalšími vylepšeními jsou podpora AGP 4x (i 2x a 1x) a až sedmi PCI slotů (oproti předešlým pěti).

AMD 766 SouthBridge: nazývaný též ViperPlus přináší podporu DMA/100. Oba kanály, primární i sekundární jsou kompatibilní s PIO módy 0 ÷ 4. USB 2.0 se zatím nekoná, takže zůstalo při čtyřech USB 1.1.

Největším tahákem je jistě posun frekvence sběrnice v kombinaci s použitím DDR SDRAM. Bude jistě zajímavé co řekne Duron 700 v desce s tímto čipsetem na 133 MHz. Mělo by to být jednoduše otestovatelných 933 MHz.

Už se také objevily první testy výkonnosti. Hovoří zatím o určitých problémech s výkonem disků pramenících z toho, že se nepodařilo nastavit DMA. To by ovšem mělo být odstraněno novými ovladači. Jinak testy dopadly vcelku podle očekávání. Výhody DDR SDRAM PC2100 oproti PC133 SDRAM se zvýrazňují při použití silnějších procesorů a náročných aplikací. Zatím co v kancelářských aplikacích se výkon téměř nepohne v náročných programech jako je Quake3 můžeme zaznamenat nárůst výkonu o 10 ÷ 12 %. Komu se to zdá málo, bude si muset počkat až AMD postoupí s frekvencí přes 1.2 GHz.

Ještě se musíme zmínit o tom, že pro plné využití je samozřejmě zapotřebí mít novou desku, paměť i procesor (tedy pokud nechcete zkoušet štěstí se svým stávajícím AMD). V případě upgrade půjde tedy o radikální a ne zrovna levný řez. Takže nic pro ty co si právě včera koupili nový počítač.


Zdroj: SharkyExtreme , AnandTech