Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD a Transmeta další na řadě

3.10.2000, Emil Pavelka, zpráva
AMD a Transmeta další na řadě
Rambus pokračuje ve svých právních válkách
Rambus se asi nejvíce zviditelnil svým návrhem pamětí RDRAM a to zvláště proto, že se mu podařilo do svých sítí ulovit Intel. Samotný Intel si tímto tahem příliš nepomohl. RDRAM nejsou špatnou koncepcí, ovšem i přes veškerou snahu o jejich podporu ze strany Intelu se v oblasti počítačů jedná spíše o řešení proprietární, masovějšího nasazení se dočkaly například v herních konzolích Sony PlayStationII. Největším vrahem této technologie je přitom samotný Rambus, jehož licenční politika zní: zaplať za každý kus. Cokoli chcete produkovat, je před započetím masové výroby drahé a to co je ještě dražší se málo kupuje a není to tedy možné bez neúnosného rizika do masové výroby zavést. Mimo to je tu něco, co je rozšířením stávajícího standardu, a dává to dokonce lepší výsledky. To něco jsou DDR SDRAM. Navíc za tím nestojí nikdo menší, než společnosti jako Micron, Hyundai, Infineon a Hitachi.

Rambus je ovšem společnost, která si nechává platit za mozek a ve chvíli, kdy to vypadalo na prohru, vytáhla trumfy z rukávu. V minulosti totiž byla tato firma členem JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), který se zabývá vývojem v oblasti polovodičů (křemík :-). Takže na začátku roku se vytasila s patenty na DDR SDRAM a SDRAM. Je to firma americká, má i právníky:-) . Jako první se o mimosoudní dohodu pokusila Hitachi. Na bojišti se ale stále střílí. Hitachi založila s NEC společnost Elpida, kam vložila své aktivity na poli DRAM.

Po napadení “paměťových” firem, takzvaných Dramurai se dostalo i na hlavní podporovatele DDR SDRAM platformy v oblasti procesorů. Tak to je tedy opravdová bomba. Na řadě je AMD s Transmetou a jimi realizovaná synchronní rozhraní. Rambus pohrozil žalobou, nebudou-li respektovány jeho deklarované nároky. Těm, kdo se s ním rozhodnou soudit, potom vzkázal něco o zvýšení licenčních poplatků. Moc príma. Jak jsme již podotkli, je to firma americká. To s sebou nese i to, že zahraniční firmy se v očích amerických (rozuměj velmi vážených) zákazníků nechtějí dostat do role těch kdo oloupili americkou firmu. Na druhou stranu se do placení nikdo nehrne. Do přímého protiútoku tedy vytáhl jen Hyundai a Micron. Přičemž ten posledně jmenovaný je rovněž firmou americkou. No uvidíme jak se jim povede.

Intel sice už DDR SDRAM rovněž podporuje, ale stejně jako Samsung (největší producent RDRAM) se zatím zdržuje mimo bojiště. A JEDEC pracuje na DDR 2600…