Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD: ClawHammer a Barton se odkládají

16.9.2002, Zdeněk Kabát, článek
AMD: ClawHammer a Barton se odkládají
Pátek 13. září byl tentokrát z pohledu počítačového nadšence opravdu černý. Společnost AMD totiž oznámila, že její nové procesory s jádry Barton a ClawHammer se odkládají o dva až tři měsíce. Hlavní eso společnosti je tedy ještě na nějaký čas mimo hru a Intel může vesele překročit frekvenci 3 GHz a později představit i ďábelský Prescott.
Nešťastná událost ve světě počítačů se stala v pátek třináctého září. Advanced Micro Devices odložila vypuštění svých procesorů s jádry Barton a ClawHammer a Intel má tak ještě na nějakou dobu volnou cestu. ClawHammer bude procesor osmé generace, který se pravděpodobně pod názvem Athlon objeví podle nové roadmap nejméně o tři měsíce později a Barton, pokračovatel jádra Thoroughbred vyráběný 0,13mikronovým procesem s 512kB cache, bude mít přibližně dvouměsíční zpoždění.

Opoždění ClawHammeru je podle oficiálních informací společnosti zapříčiněno potřebou více času na testování technologie x86-64. Původně byl tento revoluční procesor naplánován na říjen letošního roku, později byl datum upraven na konec tohoto roku (pro klíčové partnery) a masová výroba na první čtvrtletí 2003. Kvůli zpoždění se ale nových Athlonů dočkáme až ve druhém čtvrtletí 2003. Existuje několik možností, proč je ClawHammer zpožděn:
  • Současné ClawHammery se potýkají s problémy s dosažením potřebné frekvence, a proto se AMD snaží upravit jádro a přidat další metalickou vrstvu pro zvýšení stability.
  • 0,13mikronový SOI (Silicon On Insulator) proces je málo stabilní, stejně jako u procesorů IBM Power4. Společnost nyní zvažuje pro a proti představení ClawHammerů bez technologie SOI.
  • Stejně tak integrovaný paměťový řadič není dostatečně stabilní a AMD hledá příčiny.
Je docela jasné, že problémy s výrobním procesem jsou poměrně vážné, a tak  výrazně poznamenají procesory s jádrem ClawHammer. Nejen že bez technologie SOI nebudou procesory dosahovat tak vysokých frekvencí, ale navíc k přechodu na jinou „ne-SOI“ technologii je potřeba několik týdnů, a proto se nové Hammery objeví asi nejdříve v březnu. Odložení serverové varianty „kladiva“, tedy procesoru Opteron, nebylo zmiňováno, takže je možné, že budou oba procesory vypuštěny současně.

Nové Athlony XP s jádrem Barton budou podle AMD i přes své zpoždění představeny na přelomu letošního a nadcházejícího roku. Někteří analytici ale tomuto termínu nechtějí věřit, a tak je možné, že nejrychlejší procesor z produkce AMD zůstane letos Athlon XP 2700+ (T-Bred), který se objeví 7. října.

Intel se tedy může i přes své výsadní postavení na trhu s procesory uklidnit a bez problému představit v listopadu své Pentium 4 na frekvenci 3,06GHz (533MHz Quad Pumped Bus) a v první polovině roku 2003 pak 3,2GHz modifikaci (obě P4 s jádrem Northwood). Zdá se tedy, že Intel bude nejméně další půlrok vedoucí společností s nejvýkonnějšími procesory. Později pak ještě představí nové Pentium 4 s jádrem Prescott, které bude svým výkonem soutěžit právě s ClawHammery. Prescott bude vyráběn 0,09mikronovým procesem s 1MB L2 cache, 667MHz sběrnicí Quad Pumped Bus, technologií Hyper-Threading a frekvencí začínající na 3,20 GHz.

Zdroj: X-Bit Labs