AMD EPYC: útok na serverový trh
10.7.2017, Jan Vítek, článek
Procesory AMD EPYC představují dosavadní vrchol architektury Zen, v jejímž rámci nabídnou až 32 jader pro jedno a dvoupaticové servery. Velkou roli zde hraje již známé rozhraní Infinity Fabric, které si v dnešním článku také rozebereme.
Kapitoly článku:
Paměti a I/O
EPYC mají jako čtyřčipové procesory celkově 128 bitů širokou, čili dvoukanálovou sběrnici na jeden čip, takže celkově mají 512bitový, a tak i osmikanálový přístup k pamětem DDR4. Procesory Intel sice podporují 3 moduly DIMM na kanál, kdežto zde to jsou jen 2, ale i tak budou mít kolem sebe až 16 slotů DIMM a podporují celkově až 2 TB operační paměti.
A jak už bylo řečeno, EPYC podporují až 2667MHz paměti DDR4, což jim dává celkem 21,3 GB/s propustnosti na kanál, a tedy 171 GB/s na jeden procesor. Podporovány jsou přitom paměti DIMM v různých provedeních, a to RDIMM, LRDIMM, NVDIMM-N a 3DS-DIMM.
I/O subsystém zahrnuje především rozhraní PCI Express 3.0, jímž se AMD tak moc chlubí, a to může díky tomu, že procesory EPYC mají velké množství linek. Však jeden procesor jich má 128, takže je možné v jednopaticovém systému teoreticky zásobit 8 slotů PCI Express x16 plným počtem linek, což znamená (opět teoreticky) propustnost 256 GB/s na patici. Tyto linky jdou dále dělit, čili z x16 můžeme udělat x8, x4, x2 nebo i x1 sloty pro připojení karet či úložných zařízení.
Procesory EPYC mají také malé integrované southbridge, takže opravdu nepotřebují žádnou čipovou sadu (PCH je zde nahrazeno integrovaným SCH) a jde o pravá SoC, která si vše obstarají sama, tedy až na grafický výstup, ale ten konec konců ani nemusí potřebovat. Oproti Ryzenům a jejich čipovým sadám pro patice AM4, jako je třeba X370, je ale nabídka EPYC omezená. Nemají žádné rozhraní USB 3.1 a ani starší 2.0, ale pouze 4 porty USB 3.0 a pak si můžeme přečíst o GPIO, portech SMBus, SPI, apod.
Vše, co můžeme potřebovat, je ale realizovatelné s pomocí externích kontrolerů, které se mohou napojit na dostupné linky rozhraní PCI Express 3.0.
Zde je tak příklad dvoupaticového systému, kde jsou procesory EPYC spojeny pomocí sběrnice Infinity Fabric, každý má napojena 4 úložná zařízení a 16 modulů DIMM, jeden pak obsluhuje síť a pak si díky zbylým linkám PCIe 3.0 rozdělí celkem 6 akcelerátorů Radeon Instinct.
AMD se nás tak snaží přesvědčit, že především jeho 2paticové systémy jsou lepší než konkurenční platformy založené na procesorech Broadwell-E a EP, a to právě i z hlediska konektivity. V podstatě říká, že EPYC nabídnou více, čili více PCIe linek, díky nimž nejsou zapotřebí switchovací čipy, více paměti a propustnosti i integrovaný SCH. Jenomže serverové Broadwell už jsou přeci jen starší a zanedlouho je nahradí nová platforma Purley založená na Skylake.