AMD EPYC: útok na serverový trh
10.7.2017, Jan Vítek, článek
Procesory AMD EPYC představují dosavadní vrchol architektury Zen, v jejímž rámci nabídnou až 32 jader pro jedno a dvoupaticové servery. Velkou roli zde hraje již známé rozhraní Infinity Fabric, které si v dnešním článku také rozebereme.
Kapitoly článku:
- AMD EPYC: útok na serverový trh
- Architektura Zen
- AMD Secure processor a Infinity Fabric
- Paměti a I/O
- Spotřeba a příklady z praxe
Spotřeba a TDP
Velice důležitou vlastností moderních procesorů je spotřeba a s ní spojené technologie, však s rostoucím počtem CPU v systému se násobí i spotřeba a i malé rozdíly se ve výsledku velice projeví. AMD dle následujícího grafu předpokládá, že v typickém dvouprocesorovém systému s CPU EPYC na ně bude spadat více než polovina celkové spotřeby.
AMD tak opět mluví o mnoha senzorech v každém CCX, a to už rovnou o tisících, které budou sloužit ke sledování teplot a hodnot napětí i okamžité spotřeby, a to v každém ze 32 jader až 1000x za sekundu.
Dle toho bude systém také reagovat, a to jemným nastavováním napětí a taktů dle limitu daného TDP. AMD přitom bude uživatelům nabízet konfigurovatelné TDP, takže ti si budou moci vybrat, zda upřednostní co nejvyšší výkon, aniž by se chtěli ohlížet na spotřebu, nebo budou raději preferovat vyvážený výkon a spotřebu.
Nicméně nejde o výrazné změny a AMD udává, že tato konfigurovatelnost bude jen v rozmezí +/- 15 W. AMD tak zde využívá pro řízení spotřeby a výkonu v podstatě to samé, co na procesorech Ryzen, kde mluví o technologii SenseMI, ale zde už o ni přímo nejde, ale přinejmenším se využívá stejná její součást, a sice Pure Power. O tom vypovídá následující diagram, který je stejný jako právě u prezentace Pure Power.
Servery s AMD EPYC
AMD už ve své prezentaci ukázalo základní desku, která je určena pro jeden procesor EPYC a jak je vidět, na deskách bude velice značnou část zabírat patice a vedle ní posázené sloty pro paměti DDR4. Zobrazená deska je přitom určena pro specializovanou sestavu, ovšem máme tu už také standardní E-ATX Gigabyte MZ30-AR0, kterou bychom si mohli klidně koupit sami na trhu a využít v příslušně dimenzované skříni.
- klikněte pro zvětšení -
Nakonec se ale můžeme díky serveru techPowerUp, jehož zástupci se prezentace firmy AMD přímo zúčastnili, podívat na některé již přichystané systémy, a to v pořadí od společností Gigabyte, Tyan a SuperMicro, jež už konečně ukazují i dvouprocesorové základní desky.