Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD potichu vylepšuje 750 čipset

14.1.2000, Vít Zatloukal, zpráva
AMD potichu vylepšuje 750 čipset
Super Bypass zvyšuje výkon Athlonu
Aby Athlon (alias K7) nenarazil hned při svém uvedení na trh na nedostatek základních desek, přišla sama AMD s vlastním čipsetem AMD 750. Na vývoji tohoto a dalších čipsetů spolupracuje AMD úzce s VIA, v současné době už je k dispozici "originální" VIA čipset - KX133.

Čipset AMD 750 byl vytvořen narychlo a přiznejme si, že nebyl zcela povedený a dnes už je trošku "out of date". Mimo jiné postrádá podporu AGP 4x a ani není pro AGP 4x schopen nabídnout dostatečně rychlý přístup do paměti. KX133 už ale podporu AGP 4x má a zřejmě ji budou mít i další čipsety. AMD přišla alespoň s drobným vylepšením 750 čipsetu - tzv. Super Bypassem.

Super Bypass odstraňuje některé zbytečné prodlevy v komunikaci procesoru s pamětí. Krásné schéma 750 čipsetu najdete na Tom's hardware. North bridge ip 751) řídí veškerou komunikaci mezi procesorem, pamětí, AGP a PCI sběrnicemi. O to se stará MRO (Memory Request Organizer umístěný v 751 čipu). Pokud je k dispozici super bypass, může MRO vynechat některé "čekací" stavy a tak v konečném důsledku urychlit přenos. Aby bylo možné super bypass využít, musí být splněny určité podmínky na AGP i PCI sběrnici. Podle AMD k takovému příznivému stavu dochází při běžném provozu v 90-95% případů.

Bohužel poznat na první pohled, který čip je a který není super bypassem vybaven, nelze. Je to možné jedině přes PCI registry, kteréžto je schopen detekovat BIOS (pokud je takto od výrobce upraven). Např. Gigabyte 7IX má v "Advanced Chipset Features" položku "Bypass enable". Na většině základních desek však bude pravděpodobně bypass automaticky zapnut a uživatel tuto volbu nebude moct měnit (nakonec proč taky). Jenom potom nepoznáte, zda bypass máte či ne.

Podle AMD by měl super bypass snížit počet čekacích stavů až o 25%, což ve spojení 90-95% využitím může vést k 3-5% nárůstu výkonu. Jak si vedl procesor Athlon na 750MHz a 800MHz s bypassem a bez se můžete podívat na Tom's hardware. Nárůst výkonu se pohyboval od 2 do 15% a v mnoha případech byl Athlon 750MHz s bypassem rychlejší než 800MHz bez bypassu.

Dle Tom's hardware