AMD se vrátilo k zisku, ale akcie přesto dostaly ránu
26.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Akcie společnosti AMD obvykle prudce reagují na zveřejněné finanční výsledky firmy, které byly za poslední čtvrtletí velice dobré. Nyní však hodnota těchto akcií prudce klesla o téměř dva dolary. Co za tím stojí?
AMD vykázalo ze 3. letošní čtvrtletí prudký růst tržeb a konečně se vrátil i zisk, takže z tohoto pohledu se zdá, že není důvod k nespokojenosti. Jenomže na konci každého takového přehledu je i odhad na další období a pro něj AMD předpokládá mezikvartální pokles tržeb o 15 %. A i když jde stále o meziroční nárůst o 26 %, dle investorů je to důvod k nespokojenosti. A není ani divu, když poslední čtvrtletí je u takových firem díky předvánoční nákupní sezóně tradičně silné, a ono má být přitom naopak spíše slabé. Ale to samozřejmě není pevně dané.
Když se podíváme na vývoj v posledních letech, platí to spíše třeba pro Intel, zatímco společnost AMD v posledních třech letech zaznamenala mezi třetím a čtvrtým kvartálem pokles a naposledy to bylo jiné v roce 2013. Investoři v tom přesto vidí varovnou známku pro celý trh s PC, a to kvůli tomu, že se očekával spíše stabilní růst, zvláště když má AMD nyní na trhu nové produkty jako procesory Threadripper a GPU Vega.
AMD je také viděna jako firma, jež balancuje na ostří nože s relativně slabými maržemi, která se tak dokázala vrátit k ziskovosti především kvůli prudce narostlým tržbám. Není tak vůbec vyloučeno, že v tomto čtvrtletí se zisky opět vytratí a AMD skončí jen s chabým, nebo prakticky žádným výdělkem.
Lisa Su také sama předpovídá ochabnutí zájmu o hardware užívaný pro těžbu kryptoměn, což by tak přímo ovlivnilo prodeje Radeonů. Už dnes lze pozorovat, že dostupnost těchto karet není na trhu tak zoufalá jako v předchozích měsících a Lisa Su to potvrzuje. Poklesem hodnoty akcií tak investoři umazali z celkové hodnoty firmy asi 1,4 miliardy dolarů, ale když se podíváme na ostatní "pády" v tomto roce, rozhodně nejde o výjimku a hodnota AMD spíše postupně roste, nebo se v posledních měsících alespoň drží mezi 12 a 14 USD za akcii.
Situaci AMD také komentovaly finanční domy JP Morgan a Morgan Stanley, dle nichž je problém i v tom, že příjmy firmy přichází z nestabilních či nárazových oblastí grafických karet a konzolí, spíše než ze stabilnějšího trhu s CPU. Obávají se také zvýšeného tlaku ze strany Intelu, který začal stupňovat tempo. Jinými slovy, výsledek AMD za třetí čtvrtletí nic neznamená a daleko důležitější bude to, zda dokáže vykazovat dlouhodobě stabilní zisky. Ze středně až dlouhodobého hlediska je ale AMD stále viděno jako příležitost k rozumné investici, a to díky jeho jasné produktové roadmap a snaze se pomalu vymaňovat ze závislosti na GlobalFoundries.
Zdroj: wccftech