Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD x86-64: co si pod tím představit? Kladivo !

14.8.2000, Emil Pavelka, zpráva
AMD x86-64: co si pod tím představit? Kladivo !
Minulý týden jsme Vás informovali o ohlášení nové, 64-bitové architektury AMD x86-64. Dnes se na ni tedy podíváme poněkud podrobněji.
Minulý týden jsme Vás informovali o ohlášení nové, 64-bitové architektury AMD x86-64. Dnes se na ni tedy podíváme poněkud podrobněji.

AMD x86-64 je 64-bitovým rozšíření architektury x86. Jediné jádro procesoru bude tedy schopno podporovat jak stávající 16/32-bitové aplikace(legacy mode), tak i nové 64-bitové, přičemž 32-bitové aplikace mohou běžet i pod 64-bitovým OS. Jedná se tedy o obdobný postup, jaký v minulosti zvolil Intel při přechodu na 32-bitů u procesoru 80386 a který se přenesl i na jeho následníky. Výhodou tohoto řešení je snazší - a tedy levnější - návrh procesoru, jednodušší úprava vývojového prostředí a zpětná programová kompatibilita.

Nejdůležitější rozšíření jsou:
  • Rozšíření registrů(zde graficky znázorněná na obrázcích 1 a 2)
  • 64-bitový pointer pro registry GPRs a instrukce (RIP)
  • 64-bitová adresace paměti(posunutí současné hranice adresovatelného prosturu z 4 GB na 18 exabytů = 10 na osmnáctou)




Rozšíření je příjemné slovo. Většina znás už nějaké to rozšíření má. Že ne? A co takové MMX a 3DNOW!. Výhodou je, že je-li je schopna aplikace použít, těží z něj. Ne-li, pak odpočívá a čeká na svůj čas.

Co to pro nás znamená? Příjemný výhled do budoucna. Už koncem příštího roku by měl být uveden procesor označovaný K8-SledgeHammer (v době uvedení by se měl jmenovat Hammer) taktovaný na frekvencích od 1,5 GHz (to zní;-), umožňující plynulý přechod k 64-bitovým systémům. Obecnou dostupnost však očekávejme spíše až v roce 2002. Budeme-li chtít vyždímat větší výkon ze stávajících aplikací a zároveň ochutnat 64-bitů, potom bude po čem sáhnout. Na rozdíl od Intelu, který u IA-64 v Itaniu použil místo x86 kompatibilní instrukční sady, novou sadu Epic (Explicitly parallel instruction computing). Ta je spíše změnou skokovou.

Pptřebujeme to? Jak kdo. Samotný výkon vždycky něco spolkne. A 64-bitů? Kdokoli pracuje s obrovskými datovými bloky, tedy servery s rozsáhlými databázemi, DTP pracoviště a obecně věčně hladová mutimédia - ti všichni si určitě zavýsknou.

Abychom si však těch 64-bitů mohli vychutnat, budeme pro ně potřebovat operační systém. Microsoft zatím ve svém prohlášení pouze oznámil, že je si vědom toho, co AMD dělá. Oficiální podpora vyjádřena nebyla. Žádné další komentáře ze strany okenního giganta nejsou k dispozici. Nezbývá tedy než čekat. IBM se svým AIX staví k x86-64 stejně. Ze světa Linuxu není rovněž nic slyšet, i když to se může změnit už tento týden na LinuxWorldu v San Jose.

Nejvřelejších slov se tedy AMD dočkalo od SUNu a jeho Solaris týmu. Ten - kromě ohlášení spolupráce - chválil i dobrý přístup AMD ke třetím stranám.

Přes to všechno jsem optimistou. Ostatně na tiskovém prohlášení AMD oznamujícím uvolnění specifikace x86-64 ještě ani pořádně nezaschl inkoust a rok a půl je doba vcelku dostačující k nápravě.

Zajímají-li Vás konkrétní podrobnosti architektury, potom si stáhněte dokumentaci ve tvaru PDF: The AMD x86-64 ™ Architecture Programmers Overview z webu AMD (1MB=112 stran textu).