Analogová klávesnice Wooting One je na trhu
10.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Normální klávesnice patří mezi digitální zařízení v tom smyslu, že tímto způsobem zaznamenávají stisk tlačítek. Co kdybychom ale mohli využít klávesnici, která by detekovala také míru stisku tlačítek? Přesně to nabízí Wooting One.
O klávesnici Wooting One jsme se již zmiňovali, kdy byla ještě ve formě projektu na Kickstarteru a tvůrci slibovali, že první kusy se k zákazníkům dostanou letos v listopadu. To tak dodrželi, takže tato klávesnice je již k dispozici.
Její tvůrci přišli se dvěma typy tlačítek, a to red a blue, jež sice nemají příslušné zbarvení, ale jde především o jejich zpracování, které odpovídá jejich protějškům z nabídky firmy Cherry. Červené tak má lineární průběh stisku a klade odpor pro zátěž alespoň 55 gramy. Modré má stejný odpor, ale je klikací. Klávesnice přitom podporuje vyměnitelná tlačítka, takže pokud nějaké selže, lze to snadno napravit, a to i bez pájení. Firma tak ke každé klávesnici dodává několik náhradních tlačítek, která lze použít a v její nabídce jsou i celé sady tlačítek.
Tlačítka jsou přitom barevně podsvícená a mají standardní křížové středové trny, na něž se tak mohou nasunout standardní klávesy, které využíváme právě i na klávesnicích s Cherry MX. Pro nastavení klávesnice a jejího podsvícení poslouží software Wootility, který je připraven pro Windows a macOS a později přijde i jeho linuxová verze.
Samotná klávesnice je ale zatím bohužel k dispozici jako TKL (tenkeyless) verze, čili bez numerické části, což jistě řadu potenciálních zákazníků odradí. K čemu nám ale je, že má analogová tlačítka?
My si totiž můžeme u každého nastavit hloubku zaznamenání stisku a také křivku analogové detekce. Čili pokud to daná hra umožní, lze tuto klávesnici namapovat jako gamepad a využít ji právě pro analogové ovládání. To může sloužit třeba pro regulaci rychlosti pohybu postavy, takže v takovém případě už nemusíme mít na výběr třeba jen šipku dopředu (či W) a s pomocí přepínače Shift pak postavu donutit běhat. Prostě stiskneme klávesu dle toho, jak rychle se má naše postava pohybovat. Zkrátka jde o stejný rozdíl jako mezi pořádným analogovým joystickem a prostou digitální páčkou.
V praxi tak ve hrách záleží na tom, zda nám daný titul umožní využít současně gamepad i myš, neboť právě jako gamepad budeme mapovat funkce této klávesnice. Problém je v tom, že pro toto analogové ovládání lze využít pouze 2 mm hloubky stisku, takže pouze tento malý kousek nás dělí od minimálního po maximální stisk, což je celkem málo. Kdyby šlo o plné 4 mm zdvihu, jistě by si šlo na takové ovládání zvyknout lépe.
Cena Wooting One je 160 USD.
Zdroj: Extremetech