Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Analýza multiplikátoru procesorů ThunderBird a Duron

8.6.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Analýza multiplikátoru procesorů ThunderBird a Duron
Skrývá Socket A nějaké tajemství ?
Přednedávnem se dostaly do oběhu (omylem nebo nedopatřením) intelovské procesory Pentium III, které neměly uzamčeny multiplikátory. Není se tedy čemu divit, že tento "náhodný" jev se setkal s velkým ohlasem ovšem omezeného počtu zákazníků a prodejců. Intel sice již neinformoval, zda se mu vrátily všechny kousky těchto výrobních vzorků, ale to již dnes není podstatné.

Proč vlastně byl o takovéto v podstatě "zmetky" tak veliký zájem ? Není se čemu protože takovéto procesory šlo přesvědčit i na jiné frekvence (samozřejmě vyšší jsou zajímavější), než jaká byla uvedena na štítku pouzdra. U běžných mikročipů je situace taková, že nelze měnit násobek základní frekvence. Což v důsledku znesnadňuje tzv. přetaktování procesoru (změnu frekvence směrem k vyšší, při níž je systém ještě schopen provozu). V tomto případě je nutné k docílení vyšší rychlosti změnit základní kmitočet (kmitočet FSB) od kterého jsou odvozeny tzv. synchronní kmitočty. A právě zde může být kámen úrazu…

Velmi zajímavý rozbor je uvedený na AcesHardware a vychází jednak z vlastního pozorování a dále také z dokumentace výrobce. Z pdf dokumentu se inkriminovaná informace nachází na straně 62. Pokud vynecháme teoretické úvahy je výsledkem tohoto pozorování možnost přetaktování frekvence procesoru přímo za chodu "On The Fly". Značným problémem ovšem může být ověření (dotaz) kontrolní utilitky ohledně právě nastaveného násobitele (multiplikátoru). Podrobný popis zadrátování potřebných signálů je uveden zde (na první pohled vlastně potřebujete pouze invertovat signál RESET# se signálem PWROK…). Tohle zjištění vychází z tzv. oblastí, kdy se jednotlivým označením ze spodní části pouzdra procesoru přiřadí určité skupiny (např. pro Duron 700 : 1000 a pro TBird 1000: 1110).

Dále je ještě nutno podotknout, že podstatného snížení rizika by bylo možno dosáhnou implementací takovýchto funkcí výrobcem přímo na základní desku.

A závěrem jedna informace z dílny QDI (výrobce značkových základních desek). Multiplikátor u AMD Athlon procesorů je interně zamčen podobně jako u intelovských Pentií III. Ovšem procesory Athlon do Slotu A lze "odemknout" pomocí speciální dceřinné karty. Pro Athlony do Socketu A může být takovýto obvod přímo integrován. Takovouto technologií může být multiplikátor procesoru nastavován pomocí jumperů přímo na základní desce, čímž by odpadla potřeba speciální desky. Časem se zcela určitě objeví více detailů ohledně této záležitosti.


Zdroj VrZone