Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Analýza: souboj ATi vs. nVidia

20.3.2003, Zdeněk Kabát, článek
Analýza: souboj ATi vs. nVidia
Poté, co jsme Vám přinesli zevrubné popisy všech nových grafických čipů, přichází čas k úvaze nad situací na současném trhu. Protože jsou modelové řady výrobců ATi a nVidia kompletní, můžeme se podívat, jak budou jednotlivé GPU proti sobě nasazeny, jaké výhody a nevýhody přinášejí a konečně i doporučit čtenářům nejlepší koupi.

Low-end – nVidia kontruje s DirectX 9.0

Pro začátek musíme rozlišit, co vlastně do kategorie low-endu zahrnout. Oba grafičtí obři vyrábějí stále low-endové grafické čipy v pravém slova smyslu a můžete tedy na pultech najít TNT2 či Rage128. My se ale zaměříme na vyšší segment v cenové relaci kolem $80 - $150, kterou ATi a nVidia zařazuje do nižšího mainstreamu, ale pro dnešní hráče se tyto čipy stávají minimem.

GeForce FX 5200 Ultra vypadá tentokrát ve srovnání s rivalem od ATi lépe. Přestože je to nejnižší zástupce nové generace GPU nVidie, je založen na architektuře CineFX a podporuje DirectX 9.0. Jádro NV34 je vyráběno 0,15mikronovým procesem a jeho frekvence je 325MHz, což je stejně jako má dnes Radeon 9700 Pro. Nelze ale srovnávat nesrovnatelné – GeForce FX 5200 Ultra obsahuje 128-bitovou paměťovou sběrnici a 4 renderovací pipeline, což omezuje počet tranzistorů na 45 milionů a cena také klesá. Paměti DDR-I jsou dokonce taktované výše než u Radeonu 9700 Pro, přesně na 650MHz efektivně. Z toho vyplývá i propustnost přesahující 10 GB/s.

Radeon 9200 Pro je založen na aktualizovaném jádře RV280, které je oproti RV250 (Radeon 9000) vybaveno podporou sběrnice AGP 8x. K tomu můžeme přidat nejspíše o trochu vyšší taktovací frekvence, ale jinak se žádných změn nedočkáme. Frekvence, které jsme uváděli ve zpravodajství z CeBITu, tedy 250/200MHz (jádro/paměť) náleží k "non-Pro" verzi a uvidíme, zda-li ATi vůbec zvýši takt "Pro" verze.



Obr. 7 – Pro změnu logo Radeonu 9200 Pro

A i tyto minimální změny opět zamíchaly názvoslovím ATi. Protože byl Radeon 9000 pomalejší než Radeon 8500, bylo nutné ho přejmenovat na Radeon 9100. A nyní vstupuje do hry lehce upravený Radeon 9200, o kterém pochybuji, že by výkonem dokázal Radeon 9100 předčit. Uvidíme, jak dopadnou první benchmarky.

Jak jsem naznačil, v low-endu bude mít nejspíše převahu nVidia. Díky tomu, že GeForce FX 5200 podporuje DirectX 9, je možné, že vývojáři budou směřovat tvorbu počítačových her k tomuto novému API a pixel shaderům 2.0. Není to pro ně povinností, ale není důvod, proč by podporu do svých her nezahrnuli.  Naproti tomu Radeon 9200 podporuje DirectX 8.1, což sice není žádnou ostudou, ale oproti konkurenci tak ztrácí.

Specifikace Radeonu 9000 Pro, 9200 Pro a GeForce FX 5200 Ultra:



Tab. 5 – Srovnání low-endových čipů od ATi a nVidie

Na další straně se konečně můžete podívat na závěrečné zhodnocení všech tří cenových segmentů, ve kterém se dozvíte, jak si budou proti sobě pravděpodobně nové grafické čipy vést a nezapomeneme ani na stávající řešení ATi a nVidie, která nezmizí z trhu jen tak naráz.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.