Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Anup
Tak ono mobile segment ­(a celej retail­) je celkem malý s nízkou marží a tedy ne tak významný. Ta nízká konkurenceschopnost je datacentra a AI. Továrnami to je, ty tahají Intel do hluboké ztraty. A taky tím, že zejména v datacenter nemají moc co nabídnout ­(o xenony není zájem­) a zaspali dobu s AI a jen těžko získávají zákazníky ­(gaudi sice není špatný akcelerátor, ale teprve nedávno získali prvního aspoň trochu významného zákazníka, trh už dávno ovládla nVidia­).
Intel dokázal i v minulosti a ve velkých problémech celkem držet krok s AMD co do výkonu, i být lepší, jen to měl vykoupené skoro dvojnásobnou spotřebou. A AMD ještě 2 generace zpátky silně soutěžilo cenou, což v kombinaci s lepší efektivitou a slušným výkonem navyšovali jejich tržní podíl. Co je překvapivé je jak drží krok ve spotřebě a dokonce mají být lepší než AMD v iGPU. Ale vzhledem k tomu že alchemist karty jsou ­(po vylazení driveru, víc jak rok po vydání­) rychlejší než srovnatelné třídy u AMD taky vlastně dává smysl.

Každopádně teď je důležité počkat na ty nezávislé recenze a jakou cenovou politiku budou mít ­(ještě si pamatuju co AMD udělalo 2 roky zpátky v desktop kdy 7000 generace proti 13.gen na deskách s ddr5 podporou byli pomalejší, výrazně dražší variantou s méně funkcemi pro kterou hrála jen lepší spotřeba)
Odpovědět2  0
VMware používáme v práci, firemní notebook má i5 6.generace, úsporná mobilní varianta, to je něco co má problém i s přehráváním videí na YouTube v kvalitě 720p. Všechno jede naprosto v pohodě. VMware by běželo výkonově snad i na kalkulačce, takže tam bude problém někde jinde. Třeba na čem popř jaké má přidělené prostředky ten vzdálený stroj.
Odpovědět1  0
GF vzniklo jako odštěpek AMD v době, kdy výroba táhla ekonomicky celou firmu dolů, toť podobnost se současným Intel.
GF se na druhou kolej dostali tím, že byli dlouho po plánu s jejich 7nm procesem, tak dlouho, že ztratili hlavniho zákazníka AMD, které přešlo k technologický pokročilejší a dynamičtější TSMC. Nepamatuji si jak co GF odůvodnili, ale tím, že byli dlouho ve skluzu za konkurencí ­(TSMC 7nm, Samsung 8nm a tou dobou ještě Intel jejichž 10nm byl hotový a víceméně ekvivalentní tomu 7nm díky jiné metodice značení­) tak rozhodnutí zaměřit se na odladěné procesy a opustit špičku nemusel být úplně nesmysl ­(viz poslední výrobní proces u Samsung, v sériové výrobě nasazen je, ale zdá se výtěžnost je nic moc, hospodářský výsledek firmy tahá momentálně dolu a bude je to stát ještě hodně času a peněz než to doladí do konkurenceschopnosti­).
Intel je v podobné situaci, výroba je táhne ekonomicky dolů, nové procesy mají zpoždění a problémy, toť podobnost s úpadkem GF, část výroby už reálně Intel přesunuje k TSMC ­(méně kritické části a starší procesy­). Intel se jen dlouho bránil rozdělení a dotáhl to kam to dotáhl. Pro srovnání GF stačilo být nějaký rok nebo dva za plánem s 7nm a AMD je opustilo protože si nemohli jako designer CPU­/GPU dovolit dál čekat a nechat ujít konkurenci, Intel se zasekl na 10nm na jak dlouho? 6 let? Víc? Jediný rozdíl vidím v tom, že případné odštěpené Intel foundry by měl ještě menší šanci držet krok se špičkou trhu, než mělo GF po oddělení.
Odpovědět1  1
Ono s tím testováním to je takové ošemetné, třeba u AMD je prakticky každý nový produkt tak trochu být pokusným králíkem, protože dost často mají nefunkční nebo polofunkční firmware­/drivery co následně ladí rok po vydání a to ať u CPU nebo GPU. U Intelu se to stalo jen u dedikované GPU, což byla jejich první generace ­(a nVidia prakticky nikde, ale tu nechme bokem, nedělají spotřebitelské CPU s iGPU­). Zpětná nekompatibilita alchemist karet s dávno aktivně nepoužívanými technologiemi navíc není chyba, ale vlastnost a omezení produktu. U alchemist byli s tím omezenim otevření, tady mi ta informace chybí ­(pravděpodobně v materiálech Intelu bude, ale co už­). Mimochodem vtipné, že zmiňujeme Microsoft a Xbox v souvislosti s tímto vláknem. Konzole ­(PS i XBOX­) používají AMD komponenty.
Odpovědět2  2
To oddělení není jen číše formální, vlastnit to nebude Intel, ale vlastníci Intelu ­(byla by to normální akciovka kótovaná na burze­) a vlastnická struktura se postupně změní. Problém je konkurenceschopnost Intel foundry, která dlouhodobě existuje jen kvůli synergii s Intelem jako designérem čipů ­(jak je zmíněno stojí za ztrátami firmy a dělá Intelu problémy už skoro 10let­). Spíš do pár let upadne v zapomnění a bude dělat čipy pro automotive a další odvětví, co nepotřebují špičkový výkon a efektivitu. Jinými slovy dostane se do stejné pozice kde je teď Global Foundries, kdysi součást AMD, která se naprosto stejně oddělila od AMD když byli v podobné situaci jako je teď Intel.
Odpovědět4  2
Co by mě třeba zajímalo je zpětná kompatibilita. Je sice hezké, že Intelu se dobře daří v GPU segmentu a i výkon není vůbec marný, ale o Alchemist GPU se původně říkalo že nezvládá DirectX 9 ­(nevím jestli to postupně zlepšili, pokud si dobře pamatuju tak to omezení vycházelo z designu karty a moc to opravitelné nebude­) a celkově že má problém se zpětnou kompatibilitou. Jsou tyhle iGPU postavené na stejné architektuře? Stejné omezení? Pro nás pár co stále pořádáme LAN party pokud na tom nepůjde Warcraft 3, původní Unreal Tournament, CS1.6 apod ­(obecne vzato technologie používané ve hrách někdy mezi roky 1997­-2010­), tak ten výkon je hezký, obzvláště poměr výkon spotreba je velmi lákavá, ale pořád bych se bez dedikované GPU od konkurence neobešel.
Odpovědět0  0
Mám 13700k, hyperthreading jsem nevypinal ale lehké podvoltovani ­(to jsem dělal i na GPU­) a procesor jsem uškrtil na max boost dobu 20s a max spotřebu 100w, 120w boost. Ztráta minima výkonu ­(min jak 10%­) a nikdy jsem neměl problémy se stabilitou. Ale to je problém nových procesorů obecně, už i AMD žene spotřebu zbytečně nahoru při honbě o jednotky procent výkonu, jen intel šel až moc do extrému a asi tam má u 13 14gen ještě nějaké problémy navíc.
Odpovědět2  0
Jako, vypadá to slibně, ale ještě není vydaná, je moc brzo na hodnocení silných a slabých stránek nebo povedenosti architektury. Snad každé reklamní sdělení před vydáním ­(ať od Intelu nebo často ještě víc od AMD­) je plné superlativů, nesmyslných srovná a nenaplněných slibů. Počkejme na výsledek.
Odpovědět0  0
Naprosto v poradku, naopak podle me pristup k boji s desinformacemi je na X nejlepsi ze vsech socialnich siti co momentalne existuji, protoze misto cenzury nechava komunitu uvadet informace na pravou miru ­(vcetne zdroju dokazujicich ze zmineny prispevek je dezinformacni­), coz se uz mnohokrat osvedcilo.
Dezinformace je tedy sice stale na rozdil od ostatnich siti zverejnena, ale velmi rychle je taktez vyrazne oznacena. Komunitni poznamky take casto funguji rychleji nez cenzori na jinych sitich. Lide pak maji moznost nejen se pobavit na ucet autora desinformaci, ale hlavne je videt kdo je nebo neni duveryhodny.

Pokud by ­(jako jine site­) prispevek primo smazaly, tak jednak je problem toho co se maze, respektive co je oznaceno za dezinformaci. Z historie uz od vzniku tehle hysterie ­'boje proti dezinformacim­' vime, ze mnoho dezinformaci bylo zachovano jen protoze prislo od politichych struktur ktere byly zrovna u moci nebo od jim zpriznenych aktivistu, na druhou stranu mnoho pravdivych informaci bylo jako dezinformace cenzurovano, protoze sli proti oficialnim dezinformacim, stejne jako mnoho ­'bojovniku proti dezinformacim­' jsou usvedceni lhari, a druhak v casovem horizontu mezi poslanim dalsiho dezinformacniho prispevku a jeho smazanim neni pro neznaleho uzivatele zjistitelne, jestli prispevatel nahodou neni pravidelny dezinformator ­(kdezto na X se da proste podivat na par predchozich prispevku uzivatele, pokud kazdy druhy ma pripojene fakticke korekce v community notes, je jasne ze se nejedna o duveryhodnou osobu)
Odpovědět5  1
je hezke ze se odkazuji na jine verze hry, ale existuji i hry kde mezi 2 verzemi je jediny rozdil ­- z jedne se odstranilo Denuvo. A dopad byva velmi vyrazny. Ohledne protipiratskych ochran chapu ze to je krasny marketingovy tah strasit piratama, ale nikdy zadny titul nebyl vyrazne negativne ovlivnen piratstvim, minimalne takovy pripad nebyl prokazan jinak nez ­'tohle si stahlo X lidi­' a vypocet ­'ztrat­' s predpokladem ze kazdy kdo kdy stahl by si hru jinak koupil a nikdo kdo si hru stahl si ji pozdeji nekoupil, coz oboji je nesmysl.
Na druhou stranu jsou v historii hry, ktere svemu obrovskemu financnimu uspechu vdeci prave tomu, ze byly v den vydani dostupne i v piratske verzi, takze se vic lidi dozvi o hre a jeji kvalite. Mnozi proste berou piratske verze jako demoverze a hru, pokud vubec za neco stoji, pak koupi. Ostatne v svete hudby a filmu byl proveden i vyzkum na toto tema a ukazal ze lidi kteri nejvic stahuji piratsky obsah jsou take ti, kteri nejvic utraci za oficialni obsah ­(at uz CD­/DVD nebo i merch a koncerty z cehoz ty kapely maji vetsi podil­) a ze casto nekoupi neco co nejdriv nevypiratili.
Odpovědět1  0
No co jsem videl tak ono to s tim rozvolnenim neni tak zhave jak to vypada
Co je povolene je rict ze volby byly zfalsovany, ukradeny apod, ale porad neni uvolnen zakaz na popis toho jak k tomu doslo, takze porad nelze zpochybnovat volebni integritu nekterych metod ­(napr v americe celkem snadno manipulovatelnych korespondencnich hlasu, ktere mimochodem byly soucasti mnoha uspesnych soudnich sporu ohledne manipulace voleb, ale z nejakeho duvodu pro prezidentske je jakakoliv pochybnost u nich zakazana, pripadne oblibene chyby v registrovani listku volebnimi stroji ­- to sice nebylo prokazane ve vyznamnem rozsahu, ale ten zakaz o tom mluvit byl a porad je­), procesu scitani ­(pripady typu pozorovatele nesmeli byt bliz nez 10m od pocitajicich apod­), nebo jakekoliv dalsi sporne body ­(hlasovani lidi co zmenilli bydliste do jineho statu, podezreni na hlasovani za mrtve,... Ono to je dost casto spojene s tim korespondencnim hlasovanim, osobne se tohle moc nedeje protoze tam jaksi jsou kontroly totoznosti­).

Tohle je jen marketingovy tah, predtim ti co zpochybnovali cokoliv ohledne voleb mohli neprimo ukazat na to ze ­'proc se o tom teda nesmi ani mluvit?­', ted nemuzou ukazat na to ze zpochybnovani vysledku je zakazano, ale nemuzou ani rict jakym zpusobem k nejake manipulaci melo dojit.
Odpovědět0  1
Z mého pohledu Ubisoft spíš série zabíjí než tvoří. Ať už tlakem na vývojáře a ořezání jejich rozpočtu, samotným výběrem vývojáře, nebo přístupem k DRM, nutností neustálého on­-line připojení i pro singleplayer hry ­(a z toho plynoucí nejistoty pro hráče kdy ještě bude hra vůbec fungovat­). Poslední je naštěstí řešitelné pirátskou kopií, ale sebelepší pirátem edice nespraví zpackané série jako might and magic ­(celý svět, takže i normální RPG větev, i Heroes strategickou větev­), Settlers a další...
Odpovědět1  0
Tak dostal banana za něco co silně zavání trestním činem. Ideálně by to měl řešit soud, ale tohle je podle mě OK, minimálně je to posun vpred pro Twitter že už banuje něco co je potenciálně trestné a ne cokoliv na základě politických názorů na jedné straně a vedle toho nechává lidí na jiné politické straně otevřeně vybízet k násilí bez postihu a ještě s propagací.
Odpovědět0  1
Podle mě 60 a 70 nevydají dokud se nezbaví aspoň většiny zásob 3000. A ta cena tam nepůjde tolik nahoru, čekám max +50$ na 60 a max +100 na 70, což by nebyla absurdní cena ale spíš jen zohlednění inflace a podobný nárůst ceny jako je i na CPU trhu. Rozhodně to nebude +500$ jako bylo u 4080.
Odpovědět1  0
To je další věc, ale pokud zvednou cenu o 70% a výkon o 100% tak se investice 42tis nebo 50tis u 4090 dá pochopit, ne pokud ten výkon stoupne jen o 50%. Chápu že jsme v situaci kdy AIB partneři seděli do konce srpna na zásobách aby uměle drželi vysoké ceny GPU a pak jsme plynule přešli z nedostatku a předražených karet co u nás nebyly ani nikde na skladě do breku, že mají na skladech zásoby 3000serie na rok. Takhle tu 4000 prostě museli nacenit tak, aby nekonkurovala 3000 serii a třeba za rok až se ty zásoby 3000 karet vyčistí uvidíme ­-400$ MSRP pro 4080 a 4090. A ohledně celkové ceny divil byste se kolik lidí je i v ČR schopných dát 40tisic za grafiku a i kolem 80tis za celý počítač. Ti ostatní stejně nekupuji 80 nebo 90 série a spíš čekají až bude 4060­/4070 nebo si řeknou že počkají na 5000serii
Odpovědět2  0
Fascinuje mě jak se pořád hází problémy na trhu počítačového hw na crypto mining. Protože všechno se točí kolem crypta... Chybí karty? Ne, není to tím že bysme zavřeli populaci doma bez možnosti relaxace a utrácení a nutili velkou část pracovat remote. Všechno vykoupili zlí zlí crypto těžaři. Padají prodeje? Určitě protože padá crypto a těžaři prodávají své zásoby, rozhodně to není tím, že jsme pustili lidi z domu... A to že podobně klesá CPU? Nothing to see here...
Pokles GPU ­(25%­) jde ruku v ruce s poklesem CPU ­(20%­) a obojí je způsobeno tím, že skončila umělá covid deformace trhu a trn je přesycen PC hardwarem. Drobný rozdíl mezi poklesem CPU a GPU ­( 5%­) je dán jednak čekáním na AMD, jednak předraženými nVidia kartami ­(větší nárůst ceny než výkonu­) a sekundárním trhem ­(jednak těžaři, jednak lidí co koupili PC kvůli covid restrikci a po rozvolnění jim už stačí jen integrovaná grafika­) a navíc se k tomu přidává fakt, že na CPU byl nemalý výkonový nárůst a hlavně nové generace přinášejí rozsáhlou podporu PCIe5 a DDR5 technologií, takže je smysluplnější upgradovat CPU + MB než grafiku. Tyhle vlivy dohromady dělají 1­/5 celkového poklesu, zbytek vychází na covid.
Odpovědět3  3
Efektivita poroste, efektivita rostla i v minulosti, jen pokud to bylo podobne jako ted, takze napr vykon +70% spotreba +25%... Karty jsou nastavene na to aby podavaly co nejvetsi vykon ­(v testech to vypada lip nez nizka spotreba a to se lip prodava­) ale muzete sve karte snizit napeti a vyladit kartu na maximalni efektivitu, dostanete se treba na 95% vykonu pri 85% spotrebe.
ohledne toho nabadani, politici, ekoteroristi a ruzne natlakove skupiny muzou kecat co chcou, ale jejich nazor je ve vysledku irelevantni. Omezovat se kvuli nim je pitomost. Na druhou stranu mit vykonnou kartu ­(a tedy pokryt sve pozadavky­) a hledet pri tom i na spotrebu a odladit ji na co nejvyssi ucinnost je ryze ekonomicke rozhodnuti davajici smysl, protoze nanestesti kvuli tem politikum je energie draha.
Odpovědět0  0
No, vzhledem k tomu jak maly vykonnostni rozdil je mezi 3080 a 3090ti a jaky je ocekavany narust vykonu mezi 3090 a 4090 tak by se na uroven 3090ti mohla dostat i 4070.
Hlavne uvidime jak bude vypadat specifikace a jak realne budou ty karty vykonne, on i kopite7kimi k tomu dodaval ze ty hodnoty pro 4080 a 4070 jsou odvozene ze specifikaci ktere k nim ocekava a jedine u ceho vyjadroval nejakou uroven jistoty bylo skore >19000 pro 4090.
Odpovědět1  0
Dividendy se standardne dani, vetsina trhu ma jednotne na dividendy 15% dan, zrovna USA ma asi nejslozitejsi system kdy maji vysi dane z dividendy rozdelenou podle vyse dividendoveho vynosu a cini az 37%.
Odpovědět1  0
To víte špatně, Iphone měl právě nastavené progresivní zpomalování přístroje v čase nehledě na stav baterie s odůvodněním, že spomalení snižuje spotřebu a kompenzuje přirozené stárnutí baterie pro zachování výdrže. A mám dojem ­(to si nejsem úplně jist­) že k tomu docházelo v závislosti na modelu telefonu, takže by výměna baterie telefon do původního výkonu nevrátila.
Ohledně pokažení HW, v tom jsou taky celkem proslulí že mají extrémě vysokou cenu na poskytnutý výkon a design tak mizerný, že dochází k častým a zbytečným poruchám ­(design hardware, ne ve smyslu vzhled a ergonomika, v tom objektivně vůbec nejsou špatní pokud máte rád jejich sterilní vzhled­). A to jak v telefonech tak noteboocích.
Odpovědět4  3
Právo na opravu ale neznamená jen že si každý může opravit svoje přístroje doma, ale hlavně to, že nemalé množství neautorizovaných profesionálů se znalostmi, schopnostmi i vybavením se dostane k náhradním dílům a může poskytnout služby opravy přístrojů ­(včetně zaručení zachování vodotěsnosti po výměně baterie atd­), které oficiální výrobce neopravuje a místo toho nutí k zakoupení nového.
V současnosti se právě velké společnosti snaží znemožnit opravu a to nejen spotřebitelem, ale snaží se omezit možnosti profesionálů ­(často provádějících opravy lépe a řádově levněji než ti autorizovaní ­- pokud vůbec nějakou autorizovaný servis nabízí a otevřeně nelže zákazníkovi o nemožnosti a­/nebo nevýhodnosti opravy­) vůbec sehnat potřebné součástky a všemožně se snaží výrobcům znemožnit prodej komponent komukoliv jinému než jim a pak to ještě pojistí softwarovou kontrolou, kdy pak koupíte 2 iphony, vyměníte 1 komponentu z jednoho do druhého ­(ty bývají celkem modulární a jednotlivé komponenty jsou jen připojeny k desce tenkým flexi kabelem­) a najednou přestane fungovat plno funkcí telefonu dokud je zase nevyměníte zpět ­( = přístroj je zamčen nejen na komponenty konkrétního výrobce, ale na konkrétní kus­).
Ten dodatek na konci vyznívá, že tohle si redakce možná úplně neuvědomuje.
Odpovědět9  0
V dnešní době je většinou problém spíš v propustnosti, než kapacitě a ty dvě nemají stejnou šířku sběrnice, takže 448GB­/s pro 3070 proti očekávaným 336GB­/s pro 3060. Každopádně myslím, že 3070 zasloužila už od začátku osadit GDDR6X pamětí místo GDDR6, pak by mělo víc smysl, že má menší kapacitu, protože propustnost by byla proti 3060 skoro dvojnásobná a hlavně vyšší než u radeon 6800 a 6800XT ­(6700 je s propustností srovnatelnej s 3060­). Taky ta nízká kapacita dávala smysl jen u 3080, protože moduly GDDR6X paměti byly ­(jsou?­) zatím jen v 1GB kapacitě ­(GDDR6 jsou 2GB moduly­).
Odpovědět1  0