Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AOpen AX3L

5.7.1999, Vít Zatloukal, zpráva
AOpen AX3L
Socket 370 na LX čipsetu od AOpen
AOpen AX3LPPGA Celerony už za dobu své existence stačily zdomácnět, uživatelům nakonec ani nic jiného nezbylo, protože Intel s výrobou Celeronů pro Slot 1 skončil. Pentium II je sice dobrý procesor, ale také drahý (totéž platí ve zvýšené míře pro Pentium III), takže většina uživatelů dává přednost levnějším Celeronům, které se výkon Pentiím II prakticky vyrovnají. Výroba Celeronů v provedení PPGA je levnější než pro Slot 1, stejně tak základní desky se Socketem 370 jsou levnější než ty se Slotem 1. To však ještě neznamená, že jsou horší, zvláště pokud pocházejí od kvalitního výrobce, kterým AOpen bezpochyby je.

Základní deska AOpen AX3L už je sice staršího data, stále má však co nabídnout. Osazena je intelovským čipsetem 440LX, který (oficiálně) podporuje pouze 66MHz sběrnici, AGP 2x a nejvýše 1GB paměti (včetně ECC) v osmi bancích. AX3L má paměťové DIMM sloty pouze tři, tudíž umožňuje osadit maximálně 384MB paměti (8, 16, 32, 64 nebo 128 MB moduly). Dále je vybavena čtyřmi PCI sloty, dvěma ISA a jedním AGP, tedy dostatečné množství i pro náročnější.

Formát desky je ATX, podporuje probouzecí funkce Wake On LAN/Modem, Wake On RTC Timer, Wake On Keyboard/Mouse. Disponuje navíc zajímavou funkcí známou hlavně z notebooků - Suspend to harddisk, která umožňuje uložit rozdělanou práci na pevný disk a po zapnutí se vrátit do stejného stavu (před vypnutím). AX3L umožňuje monitorovat teplotu procesoru i základní desky, otáčení větráčků (procesoru i skříně).

Použitý Award BIOS je vícejazyčný (za pozornost stojí čínská verze:-), čeština se ale pochopitelně nekoná. Nastavení procesoru je tzv. "jumperless", což znamená, že všechny volby se provádí pohodlně v setupu BIOSu.

Na AX3L je navíc integrována zvuková karta ESS Solo 1, takže uživatelé mají o starost míň. Rozložení ostatních konektorů je standardní ATX - dva sériové, jeden paralelní, dva PS/2, dva USB. IDE řadič podporuje Ultra ATA/33, nechybí pochopitelně ani jeden FDD konektor.


Zdroj: AOpen