V Apple se asi zbláznili. Ještě se neohřály produkty s M1 a už je tu jsou s M2 o 1/3 dražší. Ještě se nerozkoukal Air M2 a už je tu iPad Pro s M2 o 1/2 dražší a popravdě, mít peníze tak než Air M2 bych koupil iPad Pro, jelikož ten bonus dotykové plochy, rozměr a vlastní pouzdro s klávesnicí je obrovský. Takže Apple přesně cílí na ty, co mají naducané kapsy. V Apple skupinách co jsem, tak sleduji rozhořčení lidí, který koupí stroj za >100K a za 4 měsíce je něco silnějšího a lepšího. Peníze na to mají, ale ten princip je štve. Teď si koupí Mac Studio a třeba za 4 měsíce bude Thunderbolt 4 nebo za 6 měsíců M3 a to i přesto, že apple o tom datu vydání již dávno ví, ale nepočká rok, dva. Prostě to tam střelí jak "raní koblihy" (cituji častou frázy ze sociálních sítí). Tady je krásně vidět, že po smrti Jobse se vytratil duch Apple a stala se z toho ždímačka na peníze akcionářů :-/
Nebudu lhát, ale jako dlouholetého fanouška mě to fakt sere, protože za pár let budu na bodu zlomu, kdy to prostě bude, zůstat u Apple a koupit si drahý šmejd (protože těch hw problémů je u apple produktů hodně) a nebo u Apple skončit. Hackintos me neláká, protože to je HW/OS zamrznutí jako prase a skončit se mi moc nechce :'(
Odpovědět0 0
"mít peníze tak než Air M2 bych koupil iPad Pro, jelikož ten bonus dotykové plochy, rozměr a vlastní pouzdro s klávesnicí je obrovský"
To sice ano, jenže on zas na druhou stranu iPadOS je v některých ohledech docela omezený. Zejména dostat z toho systému data nějak rozumně někam jinam (a především na něj) je docela oříšek. Tohle ho dost limituje pro využití jako počítače.
"V Apple skupinách co jsem, tak sleduji rozhořčení lidí, který koupí stroj za >100K a za 4 měsíce je něco silnějšího a lepšího."
Zrovna v tomhle se obvykle docela dobře ví, co a kdy Apple představí. Některé věci mají pevně daný rámec (iPhone a Watch v září), u některých jsou předpoklady, kterými lze dopomoci různými úniky. Pokud bych chtěl Apple, tak je ideální kupovat v říjnu nebo dubnu po keynote, protože je velmi pravděpodobné, že se dalšího půl roku nic nepředstaví (a dá se také předpokládat, který produkt to určitě nebude a který by to být mohl).
Odpovědět1 0
No to sice ano, ve Files připojíte i síťové disky, ale třeba neumí zápis na NTFS (alespoň iPadOS 15 to neumí, nevím jak 16). Také je tam někdy trochu otrava, že se liší aplikace, do kterých můžete posílat data. Jedna appka tak třeba na Creative Cloud data poslat může, druhá ne (paradoxně zrovna ta od Adobe to nemá tam, kde by to člověk čekal). V té práci s disky je iPad poněkud nekonzistentní, byť se to stále zlepšuje.
Odpovědět1 0
@ kazaxx 21.10.2022, 11:01h: Vysvětlete prosím pojem "raní koblihy". Obecně chci ještě dodat, že "každý musí nést svůj kříž" nebo-li "každý svého štěstí strojvůdcem".
Odpovědět0 0
nejde opravit na ranní. Každopádně jak je to asi myšleno? U nás se používá výraz rohlíky.
Odpovědět0 0
kazaxx, 21.10.2022, 19:55h: Děkuji za vysvětlení a srdečně zdravím. Mrzí mě (neberte si to osobně), že cit pro češtinu upadá ("frázy"). Naše řeč má mnoho půvabů a jeden z nich spočívá v jemných odstínech při práci s měkkým "i" a tvrdým "y".
Odpovědět0 0
No nevím no. Posledně jsem měl "to potěšení" chvíli dělat na M1. No a ne že by mě to zrovna přesvědčilo. Ale pravda, netuším, jestli to jelo nativně pro M1, nebo přes tu rosetu. A ani to, kam se ukládala data, což je také dost podstatné. Ale zkrátka, tam, kde já kliknu a mám to (na ne zrovna top PC skoro okamžitě (do vteřiny)) si MAC vzal pauzu a filozofoval nad stejným úkolem snad 30s... Zkrátka: nelíbilo. (ale bertr to za individuální zkušenost, s jinými programy to možná běží lépe)
Odpovědět3 2
taky už jsem tu psal, že když jsem přecházel na "nový Mac", a nakonec jsem přešel na starý Mac na Intelu. až 128 GB Ram a Intel Xeon pro mě bylo více přínosné, než M1 s 16 GB ram a 8K displej. Doba Apple M určitě jednou přijde, ale očividně to chvilku potrvá, protože M už tu s námi bude pomalu dva roky a zatím stále nic moc. Teda pokud nejsi střihač videí a neděláš postprocessing, tam je ten výkon drtivý. Zvukaře prý trápí malá RAM a podpora software a některého hardware. Mac studio je zas nesmyslně drahý, na to co nabízí. I ti, co bouchají posptrocessing ve fotošopu ocení 32 GB Ram alespoň v macbooku, než 3x dražší Studio.
Odpovědět0 0
Malou ram jsem neviděl, respektive stačila. Kompatibilita byla počítám řešena přímo k danému stroji, je to fungl nové studio. A zvukařské protools na tom běžely stabilně. No, nebo spíš pajdaly... Od fungl nového systému bych čekal, že na tom poběží viditelně rychleji, než napřříklad na ryzenu 2600, nebo i7 4. generace. Ovšem opak je pravdou... Na obou starých kompech je například srovnání dle normy a export hotových dat tak 4* rychlejší. Což je fakt dost rozdíl.
Odpovědět2 0
já se zvukem nedělám, ale na Mac Pro fórech dost často řeší 64/128 GB a >12 core CPU, takže ty proudy asi něco žerou pokud to má "odsejpat". Jinak nevidím důvod proč nezůstat třeba u 32 GB Ram. Přeci jen málokterý pracovní windows stroj má i dnes více jak 32 GB Ram. U Nových maců je to vzácnost, tam se jede průměr těch 16 GB. Například já teď mám otevřeno Adobe PS, AI, ID, Acrobat, Distiler, Mail, Safari (5 panelů), RightFont, Signal a macOS Monterey má 18,98 GB volné ram ze 64 GB. Upozorňuji že v Adobe nemám otevřeného nic. Pak App Memory 23,8 GB a cache má zabráno neuvěřitelných 16,64 GB netuším čeho. Zbývajících 4 GB je zabráno v nějakých systémových blbostech. Takže pokud to sečtu, systém si zabral 45 GB v paměti a to se asi tři hodin fláká a nic nedělá.
Ale je možné, že toho více rve do RAM, když je tak velká a minimálně na disk. Pokud to tak je, tak pro uživatele M1/M2 teda žádná hitparáda, pokud tedy v klidovém režimu potřebuje tenhle provoz 45 GB. To se jim tam pak ty 256 a 512 GB disky pěkně provětrají.
Odpovědět2 0
To, ze mate taku vysoku spotrebu RAM je normalne, OS vyuziva co najviac dostupnej RAM na cache a nerobi tak casto cistenie, atd..
Odpovědět0 0