Zaujala mě formulace "nové procesory M4 by se měly dočkat výrazně výkonnějšího NPU (zde pod názvem Neural Engine)". Moje zkušenost s neuronovými sítěmi v segmentu šachových motorů (chess engines) je velmi špatná. Všechny nové verze nejlepšího motoru Stockfish vydané později než v dubnu 2023 jsou stále horší a horší. Testuji je na stejné pozici, která má jednoznačné řešení a doba řešení se stále velmi prodlužuje, což si vysvětluji tím, že neuronové sítě (které jsou v motorech implementovány) jsou nastaveny nevhodně. Na termín "umělá inteligence" začínám být alergický. Média neustále chrlí nové a nové bombastické titulky o AI, ale nepřinášejí fakta o praktických zkušenostech s tímto produktem. Reflexe skoro žádná. Asi podle hesla "hurá, máme svůj idol, svou modlu, svůj fetiš".
Odpovědět2 0
Myslím, že Stockfish a jeho neuronová síť jsou hodně optimalizované pro běh na hodně silné HW, respektive pro delší časovou kontrolu. Takže možná určitou pozici řeší stále pomaleji, ale naopak dokáže se silným HW a dostatkem času zhodnotit náročnou a nejasnou pozici lépe. Předpokládám, že to dělají hlavně kvůli turnajům jako TCEC a na Chess.com, kde se používají nabušené servery. Ostatní programy jako LC0, Dragon, nový Torch a další na Stockfishe stále dotírají. Je to vidět i na aktualizacích (
https://abrok.eu/stockfish/ ) nebo testech (
https://nextchessmove.com/dev-builds/sf14 ), kde ELO na slabém počítači trochu klesá, ale na brutálně silném PC s dostatkem času je to lepší.
Co se týče faktů a praktických zkušeností, je radno se například podívat na youtube. Občas sleduji típka Matthew Berman (
https://www.youtube.com/@matthew_berman/videos ), který se tomu dost věnuje a nové sítě testuje. Ale sám do toho až tak nevidím a dozajista existují jiné a lepší kanály.
Odpovědět1 0
Vřelý dík za Váš příspěvek. Můj počítač není slabý (CPU AMD Ryzen 9 7950X 16 jader/32 vláken - chess engine má přiděleno 30 vláken, používám ECO mód; 64 GB RAM). Rychlost analýzy zhruba 3x nižší než na počítači, na kterém probíhají turnaje TCEC (CPU 2x Xeon 6230R - 52 cores/104 threads; GPU 2xA100-PCIE-40GB, RAM 256GiB (~96GiB/engine)). Analyzuji do extrémních hloubek, jednu pozici až několik dnů. Nemohu si pomoci, neuronové sítě v enginu Stockfish jsou "divné", pro mě nepoužitelné.
Odpovědět1 0
A zkoušel jste pořádat nějaké delší zápasy mezi dvěma verzemi Stockfishe? Sám jsem to občas dělal, abych si je osobně otestoval. Mám doma nějakou starou verzi Fritze 11, který umožňuje pořádat zápas mezi dvěma enginy a kdysi jsem to zkoušel i v tuším Arena Chess GUI. Připouštím, že ty rozdíly byly často menší, než by se dle oficiálních čísel mohlo zdát. Mám ale hodně pomalý počítač a protože jsem s tím nechtěl trávit moc času, většinou jsem hrál 100 partií s časem 1 min + 1 sec (což celkem zabralo kolem 7 hodin). Občas mi novější verze Stockfishe těsně prohrála se starší, ale v průměru mi přišlo, že se Stockfish zlepšuje. Ale naposledy jsem to zkoušel tak před rokem.
Odpovědět1 0
To je dobrý námět, děkuji za něj, vyzkouším. Vtip je v tom, že analyzuji partii, kde je extrémně obtížné zjistit, v kterém okamžiku je pozice již rozhodnutá. Chci o partii napsat článek a pak jej publikovat a bylo by dobré, kdybych svá tvrzení mohl exaktně doložit. Na to by nejlépe posloužil superpočítač :-), ten by to vyřešil v řádu hodin, já na tom dělám už několik let :-).
Odpovědět0 0
Můj názor je že M1 byl revoluce, ale pak jdou už pomalu cestou intelu, jen dílčí evoluce. M2-M3 nic zásadního nepřinesly. A když ta cpu jdou do výkonu tak taky řádně topí. Ale apple řádně využil návrh na gpu, kdy se jim bezezbytku dal všechny marné pokusy intelu který se o slušné gpu snaží marně už roky, ano i i dedikovaná gpu co má teď beru za marný pokus.
Odpovědět2 3
Revoluciu nemozes mat kazdy rok, ked tak casto vydavas novy CPU.
Odpovědět0 0
no ale už to není rok co bude M4, a nejspíš zase jen evoluce podle informaací z článku
Odpovědět2 1
A co by to mělo umět, aby to bylo dostatečně revoluční? Apple M1 byla revoluční proto, že nahradila v Applech x86. To má M4 přejít na RISC-V, aby to bylo dostatečně jiné? Nebo má Apple přejít zpátky na x86? Ona ani ta M1 nebyla v ARMu žádná tak šílená revoluce, vždyť je to v zásadě jen předělaný čip z iPhonu.
Odpovědět2 1
Nevím co by to mělo umět, to není otázka pro mě ale pro lidi co ten čip navrhují. Ale když jsem četl specifikace M1 a pak viděl testy výkonu, a i se dočetl že lidem kterým ukazovali notebook, tak říkali že mají špatný ukazatel baterie. Tak jim říkali že špatný není, jen ten notebook velmi málo žere tak se ukazatel nehýbe. Nyní už to čtu jen jako evoluci. Tak samo to mám u mobilu, mám s21 zakoupil jsem k vůli použití ultrazvukové čtečky, zatím mě přejít na novější verzi nic nenutí, jsou tam jen novější cpu, hýbou velikostí displaye atd.
Odpovědět2 1
"to není otázka pro mě ale pro lidi co ten čip navrhují"
No to je otázka právě pro Vás, protože Vy říkáte, že to revoluce není. Tak se ptám, co by to mělo umět, aby to pro Vás revoluce byla. A otázkou také je, proč by to vlastně mělo být znovu revoluční?
Odpovědět2 1
Co to je za sracka ten link?
Apple a umele zastaravanie praveze nejde prilis dokopy.
Nechapem tvoju logiku.
Chces kazdy rok revolucny produkt aby si nemal pocit, ze ta niekto "okrada"?
Ako ta Apple nuti kupovat novy produkt?
Odpovědět2 1
Mno dle vaší ne/logiky, to není můj názor ale hodne zákazníků, že si přejí za ten peníz produkt aby té ceně odpovídal.
Za sračka ten link? Tak už víme kdo o tomto neví zkuste google kolik vám vypadne podobných výsldedků, nestačíte sračkovat. Nutí své zakazníky tak že tvrdí že zpomaluje cpu z toho důvodu že už hrozí že se výrobek vypne.
Odpovědět1 2
A čím je nutí upgradovat telefon? Pokud je baterie tak stará, že už to nezvládá utáhnout telefon, tak si koupím novou baterku, ne? Nevím jak Vám, ale mě přijde lepší, když se telefon zpomalí, aby fungoval, než aby se mi pořád vypínal, jak to dělal můj někdejší Android, když baterie nestačila. A jaké bylo řešení? Koupil jsem novou baterku, ne telefon. Proč bych měl kupovat nový telefon? I když se to vypíná nebo zpomaluje, tak problém je v baterce, řešením je baterka.
Odpovědět1 1
A víte o tom že většina lepších telefonů má uživatelsky neměnou baterii, takže taková výměna je cca 2k. Pro některé docela dost když navíc museli prodat ledvinu aby bylo na iphone.
Odpovědět1 3
Aha, takže ono je především pro cenově citlivé jedince levnější koupit nový iPhone za 30 tisíc, než mu nechat vyměnit baterku za 2 tisíce? Nebo jak jste to jako myslel?
Odpovědět2 0
"o umělém zastarání apple produktů ví snad každý"
Tak teda takhle jsem se u nějakého článku už dlouho nezasmál :-D Takže když výrobce inovuje produkty, tak je to plánované zastarávání? Takže řešení, aby produkt nezastarával, je to, aby se nevydávaly nové? Nebo jak si to mám vyložit? Každoročně vydává telefony snad každá značka, takže v čem se to jako liší od Applu? Samsung snad nevydává každý rok Galaxy S nebo Galaxy A? Xiaomi, Redmi, Honor, Motorola,... ty nevydávají každý rok novou generaci? V čem je ten Apple proti nim horší?
Právě Apple je ukázkou toho, jak by se to spíše mělo dělat. Všichni se např. nyní konečně snaží dohnat Apple v jeho extrémně dlouhé softwarové podpoře (Androidy ještě nedávno mohly tiše závidět a ty nejlepší byly sotva na polovině, teď už se to konečně zlepšuje), vždyť iPhone z roku 2015 dostával aktuální iOS ještě v roce 2022 a dodnes (tedy v roce 2024, po skoro 9 letech) pořád dostává pravidelné bezpečnostní aktualizace. A jakože opravdu pravidelné, ne jednou za půl roku. Od doby, kdy už iPhony z roku 2015 přestaly mít nejnovější iOS (září 2022), dostaly 13 bezpečnostních aktualizací.
Nejsem si jist, zda nějaký Android z roku 2015 bude ještě dnes většinově použitelný, na tom nejspíš kvůli nepodpoře novějších verzí systémů (jejich absence pro možnost je nainstalovat) už nepoběží skoro nic, ty iPhony z roku 2015 teprve v posledních měsících začínají mít první aplikace, které už vyžadují iOS 16.
Kéž by Android "uměle zastarával" tak jako Apple. To by bylo hned méně odpadu.
Odpovědět4 1
Revoluce Apple nebyla v tom, ze jen "nahradil" x86, ale v tom, ze nahradil a ve sve dobe v mnoha aspektech technicky predbehl. Kdyby jen nahradil bez vysledneho wow efektu nebo dokince s horsim vysledkem, tak by to zadana rev.nebyla.
Od te doby cekam take, ze "neco"..a ono nic. Takze apple mel jeden veleuspesny starte. Od te doby ho ve vetsine tech. aspektu jak AMD, tak i Intel dohnali nebo predehnali
Odpovědět0 1
"Od te doby cekam take, ze "neco"..a ono nic."
No ale co má být to "něco"? Na to jsem pořád od nikoho nedostal odpověď. Jak si tady představujete tu další revoluci, kterou by to mělo podstoupit, abyste byli spokojení?
Odpovědět1 1
Nedelejte ze sebe, ze to nechapete. Ceka se na "druhy prichod M1", neco co by apple opet zajistilo techn. prvenstvi ve svere osobnich pocitacu, neco co by opet min o 1-2 generace uteklo konkurenci. M2 ani M3 nic takoveho neprinesl
Odpovědět0 1
No opravdu nechápu. Jak bych mohl? Co je tím druhým příchodem M1, co? Dokážete být konkrétní? Co má ten M4 přinést, aby to bylo revoluční? Když je to tak jasné, tak by pro Vás nemělo být nejmenším problémem to definovat.
Odpovědět1 0
To je v poradku, ja taky nechapu, ze to nehapete, obzlaste pokud to chape spousta jinych redaktoru, obzvlaste pokud to v te odpovedi je uz obecne obsazeno.
Asi dal pokracovat nema smysl :)
Odpovědět0 1
Takže se konkrétní odpovědi nedočkám. Tvrdit, že takto to vypadat nemá, to je jednoduché, ale říci, jak to vypadat má, je, zdá se, nadlidský úkol.
Odpovědět1 0
Bez urazky, nevidim smysl v plytvani osobniho casu v necem, tak jednodochem, jeste k tomu u redaktora magazinu se jmenem svet hardware. Staci si projit dobove recenze a tehdejsi komentare, kdyz jste to jako redaktor uz zapomel...
Odpovědět0 1
"Bez urazky, nevidim smysl v plytvani osobniho casu v necem"
Je to jednoduché, ale stejně to nenapíšete. Je to pro Vás plýtvání osobního času? Tak jestli nechcete plýtvat osobním časem, tak Vám přijde úspornější napsat 4 příspěvky a více než 1000 znaků o tom, proč to napsat nechcete, místo toho, abyste to v jednom jediném příspěvku napsal? Zabralo by to jeden jediný příspěvek a nevím... 100 znaků? Možná 50.
"Staci si projit dobove recenze a tehdejsi komentare, kdyz jste to jako redaktor uz zapomel..."
Ale já se ptám, co by pro Vás bylo tím revolučním krokem. Ne o tom, co psaly dobové recenze nebo tehdejší komentáře. Já se ptám Vás, co by pro Vás dnes, v roce 2024, znamenalo, že by Apple M4 byl revoluční. Co revolučního by M4 musel mít, aby byl pro Vás dostatečně revoluční? Ne pro mě, ne pro redaktory, pro Vás. Co má ten Apple udělat, abyste si řekl "ano, je to opět revoluce". Naprosto jednoduchá otázka o Vašem názoru. Fakt mi není jasné, jak mám z dobových recenzí zjistit Váš dnešní osobní subjektivní názor. Opravdu to nechápu.
Odpovědět4 0
Naopak, M1 bol evolúcia a teraz je to revolúcia. Ja len že si pletiete tieto dva pojmy.
Odpovědět1 2