Předchozí díl: předvídání
Registrové šílenství
Pokud jste někdy byli donuceni programovat v assembleru současných intelovských procesorů, asi mi dáte za pravdu, že hlavní problém, na který člověk narazil, byl nedostatek registrů. To se vám ovšem u Itania asi jen tak nestane. K disposici budete mít 128 celočíselných, 128 reálných a 64 registrů, které se používají při předvídání podmínek. Velké množství registrů umožnilo Intelu naimplementovat dynamické přidělování registrů. O co jde? Pokud máte na svém počítači spuštěno několik procesů najednou (což máte, čisté Windows NT má po nabootování rozjeto několik desítek procesů), musí procesor uložit hodnoty registrů do paměti před tím, než nechá běžet určitý čas jiný proces (či program). Ukládání do paměti není zrovna nejrychlejší věc (i když jde většinou o uložení do cache). Intel to proto v novém procesoru řeší jinak.
Většina aplikací totiž nepoužije všech 128 registrů najednou. Program proto vždy sdělí procesoru, kolik jich hodlá používat (a zase je na kompilátoru, aby tuto informaci automaticky generoval). Pokud dojde k přepnutí do jiného procesu, Itanium pouze přejmenuje použité registry, které si vyžádal i druhý proces na jména těch, které druhý proces nepotřebuje. Tedy žádné ukládání do paměti. Lze si to také představit tak, že název registru je jen určitý ukazatel do tabulky registrů.
Výpočetní výkon, z kterého se zatočí hlava
Ve svém článku o Apple G4 jsem jásal nad nevídaným výkonem 1 GigaFLOP (tj. 1 miliarda operací za sekundu). Intel se svým Itaniem slibuje až 6x tolik, uvidíme, co ukáží testy, až bude procesor k disposici. IA-64 bude také obsahovat instrukční skupiny pro specifické aplikace – např. multimédia (cosi jako MMX a SSE).
A co pod ním vlastně poběží?
Pozorní čtenáři jistě postřehli, že Merced bude mít s Pentii společný jen název výrobce, jinak půjde o úplně jinou architekturu. “Ale poběží mi na tom mé staré dobré Windows?” řekne si vyděšený uživatel. Mohu vás uklidnit, poběží. V Mercedu bude zabudovaná emulace Pentia III, ovšem je nutné říci, že výkon aplikací určených pro Pentium III bude na Mercedu možná menší, než na původní PIII. Intel začlenil emulaci starého procesoru spíše z povinnosti a kvůli přechodné době, dokud nebude dostatek aplikací pro IA-64. Skutečný výkon získáte až použitím nativních aplikací.
Těch možná nebude zpočátku příliš mnoho, ale jelikož již Intel poskytl předním výrobcům podrobnou dokumentaci, začínají se pomalu objevovat první vlaštovky. Microsoft ohlásil, že má k disposici betaverzi Windows 2000 upravenou pro IA-64, pozadu nezůstal ani Linux, který byl na Mercedu také odzkoušen.
Je jasné, že za rok, až se Itanium objeví, nezahodíme naše Pentia III. Zpočátku najde své uplatnění hlavně v serverech a na pracovištích, kde je potřeba velký výkon. Cena asi nebude zrovna lidová a nedivil bych se, kdyby dosahovala desítek tisíc korun.
Dle Firing Squad