Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ PB7200: projektor z nejvyšší kategorie

17.12.2003, Štěpán Mrázek, recenze
BenQ PB7200: projektor z nejvyšší kategorie
Projektory jsou zařízení, která doposud na Světu hardware úplně chyběla. Dnes vám nabízíme první recenzi jednoho ze zajímavých modelů a je jen na vás, zda se chcete s těmito zařízeními setkávat na našich stránkách častěji.
Kapitoly článku:
Ovládací menu

Co se týká ovládacího menu, pak vám jej nejlépe přiblíží následujících pět fotografií. Velice se omlouvám, leč v průběhu focení jsem přehodil menu do jiného jazyka než angličtiny a tuto skutečnost jsem si uvědomil až po vrácení samotného projektoru. Proti samotnému menu nemám téměř žádných výhrad, jediná spočívá v poměrně důkladnému ukrytí některých podřízených položek – chvíli (cca 10 minut) mi trvalo než jsem na tuto skutečnost přišel.



Obr. 11 – Ovládací menu 1
klikněte pro zvětšení




Obr. 12 – Ovládací menu 2
klikněte pro zvětšení




Obr. 13 – Ovládací menu 3
klikněte pro zvětšení




Obr. 14 – Ovládací menu 4
klikněte pro zvětšení




Obr. 15 – Ovládací menu 5
klikněte pro zvětšení

Práce s projektorem

Samotná práce s projektorem je tak jednoduchá, jak jen práce projektorem může být. Nutnost připojit napájecí kabel a vstup videosignálu snad ani nemá smysl zdůrazňovat, za klíčové však považuji upozornit čtenáře na „nutnost“ propojit počítač a projektor kabelem USB. Není to nic, bez čeho se neobejdete, ale máte v průběhu prezentace možnost využít dálkový ovladač jako „náhražkovou“ myš (viz popis na předchozí stránce). Není to sice žádná výhra, ale pro běžnou práci se samozřejmě použít dá. Na projektoru bych rád zdůraznil možnost manuálního ostření a ZOOMování, což osobně považuji za velice šťastné řešení. Po pravdě si ani nedokážu přestavit, že bych měl ostření a ZOOM ovládat elektronicky!

Za klíčovou vlastnost také považuji rozsáhlé možnosti vstupů signálu. Zejména vstup kompositním a s-video kabelem je velice příjemný a dva 15-pinové vstupy D-sub se dají využít zejména při prezentaci, na které se podílejí dva účastníci (a každý z nich je vybaven vlastním počítačem/notebookem). V tomto případě pouze zvolíte v průběhu prezentace jiný vstup a dojde ke změně obrazu. Tuto změnu je samozřejmě možné provést z dálkového ovladače.

Malou „vychytávkou“ je laserové ukazovátko, které je skryté v samotném dálkovém ovladači. O jeho významu se snad ani není nutné zmiňovat. Každý kdo někdy absolvoval prezentaci bez něj mi jistě dá za pravdu, že tato funkce by měla být povinná u každého projektoru :-). Menu samotné je již popsáno výše, takže si můžete udělat představu o jeho ovládání.

Životnost

Cena projektoru je pouze jedna část z celkových nákladů, všeobecně se o tom však mnoho nemluví a ani nepíše. Pokud si budete vybírat projektor pak vám doporučuji ještě před finální volbou zjistit cenu lampy ve vztahu k její životnosti. Kupříkladu námi testovaný projektor (přesněji jeho lampa) má životnost 2000 hodin a její cena je cca 14 000 Kč. Reálně tedy vychází cena jedné hodiny na 7 Kč.

Pozn.: Pokud si tedy v půjčovně půjčíte DVD s Pánem prstenů, tak k ceně za půjčení DVD (cca 50 Kč) musíte připočítat nějakých 20 Kč (film trvá asi tři hodiny). A to nemluvím o ceně elektrické energie.

Závěrečné hodnocení

Skutečnost, že projektor není levná záležitost, je asi všeobecně známá. Námi testovaný model patří do kategorie dražších přístrojů, které nabízejí mnoho funkcí a také výborné parametry. Já osobně na něm oceňuji rozsáhlé možnosti vstupů (2x D-sub, s-video, komposite video) a opravdu vysokou svítivost a kontrast. Projekce v plném denním světle není žádný problém. Neměl jsem sice možnost jej otestovat za opravdu slunečného dne (počasí se nechtělo umoudřit), ale nepředpokládám, že by to pro BenQ PB7200 byl problém.

Za zmínku také stojí dodávané cestovní pouzdro a „vychytávka“ v podobě „laserového“ ukazovátka. O výhodě manuálního ZOOMu a ostření jsem se zde již zmiňoval. Přirovnal bych to k digitální elektronické zrcadlovce a klasické SLR zrcadlovce (vy, kdo fotíte, jistě víte, o čem mluvím). Za nevýhodu (a podotýkám, že prakticky jedinou) považuji pouze cenu projektoru. Pokud si jej budete chtít koupit, bude vás stát průměrný plat za půl roku, a to už je opravdu pořádný „balík“!

Pozn.: No a nakonec jedna otázka do diskuze. Máte zájem o další recenze projektorů? Chcete se s těmito zařízeními setkávat na Světu hardware častěji?

Pozitivní stránky
  • Dva vstupy D-sub
  • Vstup S-video & komposite video
  • Manuální zoom a ostření
  • Svítivost a kontrast: 2200 ANSI Lumenů / 2000:1
  • Formáty obrazu: 4:3 / 16:9

Negativní stránky
  • Cena

Cena: 73 658 Kč doporučená koncová vč. DPH
Cena náhradní lampy: 14 030 Kč doporučená koncová vč. DPH
Záruka: 24 měsíců