Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: Mironet 5095

26.11.2003, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: Mironet 5095
Společnost Mironet je známá jako výrobce tichých počítačů. Do našeho Megatestu poslala počítač bez speciální úpravy, který rozhodně nepatří mezi hlučné. Navíc zvolila výkonné komponenty, které přesně zapadají do mainstreamového segmentu.
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: Mironet 5095
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava Mironet 5095 je osazena procesorem Intel Pentium 4 2,8 GHz HT s jádrem Northwood, dvěma 256 MB paměťovými moduly DDR400, deskou Asus P4P800 Deluxe - čipset Intel i865 - diskem Maxtor 120GB, optickou DVD vypalovací mechanikou NEC ND1300 i a disketovou mechanikou. Velmi důležitá je informace o grafické kartě, kterou je Radeon 9600 Pro 128 MB AGP 8x. Operační systém jsou Windows XP Home.



Obr.01 - Počítač Mironet 5095
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.02 - Čelní strana
Pro zvětšení klikněte myší

Pozornost u skříně si zasluhuje upevnění stěn skříně, které se na první pohled tváří inovativně, ale na ten druhý působí spíše rozpačitě a nelogicky. Zajišťují ho krom běžných šroubů také umělohmotné háčky (pojistky), které by měly být jištěny šrouby proti vyháknutí. Nicméně těmito háčky je možno pohybovat i po zašroubování - tj. kryt drží opět pouze šroby.



Obr.03 - Nyní je vše upevněno a "zahákováno"...



Obr.04 - Nyní je pojistka "vyháknuta"...


Pohled na zadní stranu ukazuje na (po této straně) dobře vybavené PC. Přeskočíme-li PS2 porty, sériový a paralelní port, nalezneme zde šest USB 2.0 portů, konektor RJ45 (síť), jeden FireWire a také klasické vstupy a výstupy zvukové karty (včetně historického game-portu). Grafická karta disponuje plným repertoárem, ale o tom až níže. Pozorný čtenář si pak jistě všiml, že PC je krom klasického koaxiálního SPDIF-Out (který je zde dvakrát - přímo na desce i na přídavném bracketu) vybaveno i optickým konektorem, za což vděčí samozřejmě desce.



Obr.05 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší


Nyní se blíže koukneme na ostatní použité komponenty. Základní desku Asus P4P800 (Intel i865PE) jsme bohužel nerecenzovali, zde ale naleznete poměrně podrobný popis desky. Jediné, co tedy zmíníme, je např. skutečnost, že výrobce využil pečlivě možností desky a zapojil všech osm USB portů, což je klad. Škoda je, že tak nepostupoval také u FireWire, kde je vyveden pouze jeden port (byla zde možnost zapojení dvou konektorů pro FireWire). Deska integruje také1G Ethernet.



Obr.06 - Foto desky Asus P4P800

Další velmi důležitou komponentou je procesor - Intel Pentium 4 2,8 GHz s jádrem Northwood, které běží na FSB 200 MHz (resp. 800 MHz QDR). Velikost L2 je tedy 512 kB. Použitá je verze BOX. Paměti OCZ DDR400 (PC3200) jsou pochopitelně zapojeny v režimu Dual-DDR. Celková velikost paměti tedy činí 512 MB, což je v současnosti rozumný standard.



Obr.07 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší


Jediné, co nás při pohledu do nitra PC překvapilo byla skutečnost, že výrobce zapomněl zapojit přídavný větrák, který vhání do skříně vzduch zepředu dole. To by se ale profesionálům opravdu stávat nemělo...



Obr.08 - Chybička se vloudila
Pro zvětšení klikmněte myší

Komentář výrobce:

"Větrák je nezapojen úmyslně. jedná se o přídavný větrák který se zapojuje pouze pokud je PC osazeno procesorem nad 3GHz, nebo v případě osazení více pevnými disky. Větrák je ponecháván z důvodu případného budoucího upgrade. Proudění vzduchu okolo tepelně namáhaných komponent (CPU, Grafická karta, zdroj) je zajištěno samostatnými ventilátory. V uvedeném případě by zapojení přídavného větráku bylo nejen neefektivní, ale snižovalo by celkový uživatelský komfort zvýšením hlučnosti celé sestavy."

Pozn.: Komentář výrobce je publikován bez jakýchkoliv redakčních úprav (mimo formátování textu).

Velmi důležitou komponentou je také grafická karta. Výrobce zvolil kartu Triplex Radeon 9600 Pro osazenou 128 MB grafické paměti DDR. Karta disponuje DVI-I výstupem a TV-Outem (chybí tedy VIVO). Součástí balení jsou pouze redukce DVI-I/VGA a propojovací pouze s S-Video konektory - chybí nám zde redukce na cinch a "cinchový" propojovací kabel. Karta Triplex má ale jednu zvláštnost, která v současnoti začíná být čím dál tím populárnější - větráček je podsvícen, což ale není přes stěnu moc dobře vidět...



Obr.09 - Triplex Radeon 9600 Pro
Pro zvětšení klikněte myší




Obr.10 - Opravdu svítí...

DVD vypalovací mechaniku NEC ND-1300A , která zvládá formáty DVD-R/RW i DVD+R/RW (nepodporuje DVD-RAM), jsme recenzovali zde. (Šlo sice o verzi ND-1300, ale ta se od novějšího "áčkového" modelu liší tak, že nepodporuje ještě formát DVD+R.) A pevný disk je Maxtor DiamondMax Plus (6Y120M0) má následující parametry: 120GB, 7200ot./Serial ATA s 8MB vyrovnávací paměti.


Obr.11 - Foto vypalovací mechaniky