Acer Aspire 5740: Core i3 v akci
9.3.2010, Jan Vítek, recenze
Začátek tohoto roku znamenal také odstartování nové platformy určené pro běžné notebooky, která využívá mobilní procesory Intel Core i3 a Core i5. My se podíváme na jednoho zástupce notebooků s procesory Core i3, kterým je Acer Aspire 5740-334G32MN.
Kapitoly článku:
- Acer Aspire 5740: Core i3 v akci
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
Instalovaný LCD displej s úhlopříčkou 15,6 palců, podsvícením pomocí LED a rozlišením 1366 x 768 s poměrem stran 16:9 není dnes absolutně nic výjimečného. Acer jej označuje jako Acer CineCrystal TFT LCD a udává u něj dobu odezvy 8 ms.
- pohled zpříma -
Dle ostatních vlastností jde evidentně o panel typu TN, takže v porovnání s lepšími (PVA, apod.) panely očekávejme slabší kvalitu podání barev především při vychýlení z ideálního úhlu pohledu. Jas tohoto displeje se mi osobně zdál velký, což má také jeden podstatný důvod při použití 3D Vision, jak si vysvětlíme později.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -
Pozorovací úhly jsou jinak naprosto klasické. Při pohledu zezdola nastane očekávaná deformace barev a tmavší odstíny se budou invertovat. Seshora zase na obrázku zbyde žlutá, fialová a světle modrá a boční pohled ukáže také invertované barvy, ale pouze velmi mírně, což znamená, že se to dotkne pouze těch nejtmavších odstínů.
- pohled zespoda -
O bezchybné grafice tedy použitý displej není, ale tomu se nelze divit. Tak je tomu u drtivé většiny notebooků.
Webkamera
Integrovaná webkamera Acer Crystal Eye má maximální rozlišení pouze 640 x 480, ovšem o mnoho vyšší rozlišení není ani třeba. Důležité spíš je, jak kvalitní obraz kamera poskytuje v jiných ohledech a tato se může pochlubit ostrým a prokresleným obrazem, u nějž nezaznamenáme výrazné zpoždění. Navíc ani v přítmí se obnovovací frekvence nijak výrazně nesnižuje a to navíc ani na úkor kvality obrazu. Celkově jde tedy o výbornou webkameru.
Pracovat s webkamerou můžeme díky instalované aplikaci se stejným názvem, jaký má i kamera. Dovoleno nám je pořizovat fotografie i videa, ale nejsou zde žádné efekty, pouze základní nastavení. Ne tedy že by to mě osobně vadilo.
Zvukový systém
Reproduktory jsou ukryté v základně nad klávesnicí a můžeme o nich říci, že notebooku propůjčují nadprůměrně silný zvuk, který není ani špatný svou kvalitou. Prokreslený a bohatý přednes pochopitelně očekávat nemůžeme, ale pro běžné sledování filmů budou integrované reproduktorky bez problémů stačit. Zde tedy mírný nadprůměr.
A pokud nám snad zvuk takto stačit nebude, máme na palubě kromě klasických audio konektorů přítomno také rozhraní S/PDIF a vedle něj konektor HDMI, takže existuje dost jiných možností, jak si zvuk vychutnat.
Ergonomie
V tomto případě ergonomie stojí a padá na klávesnici a touchpadu. Rozložení portů a konektorů je vzhledem k možnostem celkem dobře vyřešeno, což dovolil především fakt, že se výdech chlazení přestěhoval dozadu a uvolnil místo na bocích přístroje.
O klávesnici jsem se však již zmiňoval, že její absolutně rovné klávesy činí orientaci po hmatu velmi těžkou a ničemu nepřispěje také to, že neexistuje viditelné ani hmatatelné oddělení hlavních kláves od numerického bloku. A vzhledem k tomu, že se budeme orientovat také podle obrazovky, pak se může často stávat, že budeme některé klávesy hledat tam, kde nejsou. Otázkou je umístění touchpadu. Jednak je dobré, že je přímo pod mezerníkem, jak je obvyklé u notebooků bez numerických klávesnic, ale praváci budou muset svou ruku natahovat příliš doleva, což není příjemné především při používání notebooku na klíně a to platí i pro psaní. Nutí vás to totiž k tomu, abyste buď měli posunuté ruce doleva, nebo byli horní polovinou těla na stejnou stranu nakloněni. V prvním případě to není přirozené a za naklánení vám zase nijak nepoděkuje vaše páteř.
Osobně jsem tedy zastáncem toho, že u 15,6palcových notebooků by měla být raději klasická klávesnice a numerický blog je lepší instalovat až do větších modelů, kde je na něj jednak více místa a potom nejde o mobilní počítače, jako spíše náhrady za desktop.
Nakonec, co se týče touchpadu, pak ten je vyloženě špatně zpracován se svým přilnavým povrchem, na němž vám bude drhnout prst a tlačítky s velkým odporem, která je zase nutné mačkat pouze na okrajích.