Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech K750: klávesnice dobíjená světlem

3.3.2011, Jan Vítek, recenze
Logitech K750: klávesnice dobíjená světlem
Wireless Solar Keyboard K750 je propagována pod hesly "žádné dráty, žádné měnění baterií, žádné nepříjemnosti". Něco na tom skutečně bude, protože nám K750 nabídne bezdrátové připojení a napájení přes solární články. Ale jak na tom skutečně je?
Kapitoly článku:
  1. Logitech K750: klávesnice dobíjená světlem
  2. Instalace, zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Logitech Wireless Solar Keyboard K750 by nám tedy měla nabídnout především bezproblémový provoz a svobodu danou bezdrátovým připojením. Není ani ošklivá, a tak by si mohla najít místo i v obývacím pokoji, pokud uživateli tedy nebude vadit její plná velikost.

Logitech se snaží zdůraznit ekologičnost tohoto produktu také pomocí balení. To se totiž skládá pouze z papíru a ničeho jiného.




Dokonce i ochranné výplně jsou z recyklovaného papíru a klávesnice není ani v igelitu, pouze má na sobě přilnavou fólii, protože je lesklá.



Podívejme se na její specifikace.

Model
Logitech Wireless Solar Keyboard K750
Rozměry
432 x 157 x 5 mm
Hmotnost
774 gramů
Konektivita
2,4GHz rádiové připojení (Logitech Unifying)
Kompatibilita
Windows XP, Windows Vista, Windows 7
Napájení
solární články, Li-Ion baterie
Spec. klávesy
ukazatel výkonu článků

Klávesnice má plnou velikost, ale velmi štíhlé tělo, což tak trochu odnesly samotné klávesy. Můžeme ji označit za typ Chiclet (i když ten původně znamenal trochu něco jiného), tedy s klávesami zasazenými do jednolitého pole, což je dnes u notebooků velmi populární. Připojení zajistí, jak jinak, transmitter Logitech Unifying, který podporuje připojení více zařízení najednou, takže pokud si koupíte ještě nějakou kompatibilní myš, nebudete muset do počítače strkat další USB "klíč".

Co se týče napájení, pak by bylo celkem trapné, kdyby s padnoucí tmou padla i klávesnice, a tak zde nemůže chybět baterie. Ta se dobíjí pomocí solárních článků, které by měly stačit na dobíjení i při běžném denním světle v místnosti. A pokud byste se s klávesnicí zavřeli do naprosté tmy, pak by dle Logitechu její plně nabitá baterie vydržela po tři měsíce běžného používání. To je snad dostatečnou garancí toho, že vám u ní nikdy nedojde šťáva, alespoň po dobu životnosti baterie.


- klikněte pro zvětšení -

Logitech K750 je vyroben z kombinace bílého a černého plastu, kterou tato firma v posledních měsících začala používat, přičemž bílá s matným povrchem je základna i hrany a do této části je zasazen horní černý panel s vysoce lesklým a hladkým povrchem. Klávesy samotné jsou již naštěstí matné. Lesklý povrch je v tomto případě obzvlášť silným magnetem na prach, takže již po pár hodinách používání nevypadala zrovna pěkně a prach se navíc na lesklém povrchu drží zuby nehty. V různých internetových obchodech se také dozvíte, že na ní "hůře necháte otisky", ale věřte, uplatlat se dá snadno a rychle.

Logitech si toto uvědomil a přibalil ke klávesnici i hadřík, ale tím jen těžko vyčistíte úzké mezery mezi klávesami. Možná už by bylo spíše na čase, aby si výrobci uvědomili, že dělat lesklé periferie (a i jiný hardware) je prostě kapitální pitomost, ale bohužel, toto uvědomění je zatím v nedohlednu. Takže všichni hezky nasadit společenské rukavice a leštit.



Klávesy samotné mají velmi nízký, asi dvoumilimetrový zdvih, hranaté tělo a uprostřed jsou mírně prohloubeny, takže se na klávesnici lépe orientujete po hmatu. S důlkem tedy nejsou všechny, protože horní řada kláves F a spodní řada s mezerníkem je naopak vypoulena, takže i poslepu bezpečně poznáte, zda jste prstem najeli na číslice, nebo jste už výše. Toto Logitech používá i u jiných klávesnic a osobně mi to velmi vyhovuje.



Rozložení kláves je klasické, ovšem my měli na recenzi US verzi se 105 klávesami. V našem případě byl tedy Enter dvouřádkový, i když trochu menší než obvykle, ovšem dle různých fotografií z českých obchodů má CZ verze Enter jednořádkový. Střední část klávesnice má také klasické rozložení. Naštěstí se nový styl s prodlouženou klávesou Delete a odsunutým Insertem, který před pár lety Logitech s Microsoftem prosazoval, dlouho na trhu neohřál. Numerická část je také běžná, ale nad ní máme něco neznámého.



Vedle vypínače klávesnice je jedno zapuštěné tlačítko se dvěma kontrolkami s emotikony. To je spojeno s novou Logitech Solar App, čili aplikací, která vám řekne, kolik energie zrovna dodávají solární články a jaký je stav baterie. Na ni se podíváme na další stránce. I bez ní nám ale samotná klávesnice řekne to samé, i když poněkud jednodušeji. Pokud tedy články dodávají dost energie, rozesměje se na vás zelená ikonka a pokud ne, zamračí se na vás červená.


- klikněte pro zvětšení -

Speciální funkce klávesnice jsou svázané s funkčními klávesami, takže tu není žádná klávesa navíc. Speciální funkce se aktivují pomocí přepínače Fn a týkají se webového prohlížeče s domovskou stránkou, otevření emailového klienta, vyhledávání, spuštění kalkulačky, spuštění multimediálního přehrávače, přehrávání multimédií (skok dozadu, přehrát/pauza, skok dopředu), pak tu máme tři funkce pro ovládání zvuku (ztišit, hlasitost nahoru/dolů) a nakonec lze pomocí Fn+F12 počítač rychle uspat.


- klikněte pro zvětšení -

Podívejme se ještě na druhou stranu, kde je šest nízkých gumových nožek, které zaručí měkké a neklouzavé dosednutí klávesnice na stůl. Její sklon je tak ale nulový, takže pro lepší využití je vhodné vyklopit dvě plastové nožky. Jejich zpracování ale není zrovna úžasné. Jsou totiž velmi tenké a i když jsou pevnější, než vypadají, tak se při nadměrné zátěži nejspíše zlomí, než aby se jen vycvakly. Je tedy vhodné, abyste na vaši K750 byli opatrní.

Všimněte si také malého panýlku mezi nožkami, který lze něčím ostrým vyloupnout a poté se ukáže malá dobíjecí baterie typu Li-Ion.


Příslušenství


V papírových výliscích nalezneme jednak hadřík nepouštějící vlákna, který budete potřebovat velmi často, pokud chcete mít klávesnici relativně čistou. Pak je tu pochopitelně USB transmitter Unifying, který bohužel není možné schovat do těla klávesnice a nakonec prodlužovací adaptér pro pohodlné připojení k desktopové sestavě. Ta by pak ani neměla tolik stínit signál.