BitFenix Outlaw: na motivy BTX
30.9.2011, Jan Vítek, recenze
V létě jsme si představili model skříně Colossus z produkce firmy BitFenix, který spadá do kategorie Big Tower. Dnes to bude něco úplně jiného, a sice levná skříň formátu Middle Tower, která nám připomene již zaniklé skříně pro základní desky BTX.
Kapitoly článku:
- BitFenix Outlaw: na motivy BTX
- Pohled dovnitř skříně
- Instalace a teplotní testy
- Závěrečné hodnocení
Na skříni BitFenix Outlaw je zajímavé právě to, že připomíná formát skříní určených pro základní desky BTX. Ty si svého času vymyslel Intel kvůli tomu, aby zajistil lepší chlazení pro stále žravější komponenty, jimž vévodily procesory Prescott. Už za pár let se ale ukázalo, že tudy cesta nevede, takže formát BTX i příslušné skříně se rychle ztratily ze scény a samotný Intel od nich dal rychle ruce pryč.
Skříně pro BTX se vyznačovaly také tím, že se do nich vstupovalo z pravé strany a zde se právě inspiroval BitFenix, ovšem samozřejmě s tím, že Outlaw bude určeny pro základní desky ATX. To znamená, že tyto desky budou uvnitř obráceny vzhůru nohama, a to platí i pro napájecí zdroj. V jeho případě to ovšem už není žádná zvláštnost, neboť zdroje ve spodní pozici má drtivá většina nových modelů skříní typu Tower.
BitFenix nám u Outlaw slibuje také to, čím se chlubí i Colossus, tedy plastové části se změkčeným povrchem, což má způsobit to, aby byly otisky prstů méně viditelné. Jde o materiál, jaký můžeme najít například na počítačových myších, kde ale slouží především k tomu, aby nám neklouzaly prsty.
Model
|
BitFenix Outlaw
|
Rozměry
|
180 x 438 x 478 mm (Š x V x H) - Middle Tower
|
Hmotnost
|
5,1 kg
|
Materiál
|
0,6mm SECC, ABS plast
|
Kompatibilita
|
Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
|
Vrchní I/O
|
4x USB 2.0, Audio
|
Sloty
|
7x
|
Šachty
|
4x 5,25" (zvenčí viditelné pouze 3)
4x interní 3,5" 1x 2,5" |
Ventilátory
|
Přední 2x 120mm (volitelný)
Zadní 1x 120mm (v balení) Vrchní 2x 120mm (volitelný) Spodní 1x 120mm (volitelný) Boční 2x 120/140mm (volitelný) |
Verze
|
černá
|
Přibližná cena - 1 050 Kč s DPH
|
U skříně s cenou ne o moc vyšší než 1000 Kč nemůžeme očekávat vysokou kvalitu použitých materiálů a ani výbornou a širokou výbavu, což je pravda i v tomto případě. Použitý 0,6mm plech SECC jako hlavní stavební materiál nás tedy vůbec nepřekvapí, stejně jako jednoduchá konstrukce bez různých šachet pro rychlé připojení pevných disků, apod. Ovšem co si BitFenix nemusel u této zbrusu nové skříně odpustit, je rozhraní USB 3.0. Však to se liší akorát tím, že používá jiné konektory pro připojení do základní desky a cenu by jistě příliš nezvýšilo, kdyby dva z celkových čtyř konektorů USB na předním panelu byly novějšího typu.
Čím ale výrobce nešetřil, byly ventilátorové rošty, jichž tu máme celkem osm pro většinou 120mm modely. Pro ně však poskytl pouze jeden ventilátor v klasické zadní pozici a také tu nebyly žádné prachové filtry
Zpracování skříně
Přední panel skříně BitFenix Outlaw je velmi jednoduchý a dle mého názoru i nenuceně elegantní, za což se zasloužil nekomplikovaný design s čistými liniemi a také matný materiál. Jde tedy o skříň, která snad neudělá ostudu nikomu a v pokoji ji spíše přehlédneme, než aby nás na první pohled zaujala.
Přes plný panel se však bude dovnitř těžko dostávat vzduch k předním ventilátorům, pokud se je tedy rozhodnete nainstalovat. Poslouží k tomu nejen obvyklý otvor v dolní části panelu, ale také úzké průduchy v bocích kryté černým perforovaným plechem. Pro mechaniky jsou připraveny tři záslepky, i když uvnitř máme čtyři 5,25" pozice, takže jednu bude možné použít leda pro box s pevným diskem, nebo jiné zařízení, které nemusí koukat skrz přední panel. A co se týče oněch otisků, pak ty samozřejmě vidět jsou, i když méně než u normálního plastu.
Tlačítka a ostatní se nachází až na samotné horní hraně plastového panelu; všechno pěkně pohromadě. Prosvítají zde čtyři lesklé porty USB 2.0, které mají mezi sebou dostatečné rozestupy a pak na sebe upozorňují kulaté audio konektory pro sluchátka a mikrofon. Nad nimi pak máme dvě LED kontrolky indikující stav počítače a práci pevného disku a nakonec nesmí chybět velké tlačítko Power a malé Reset. Obě mají velmi nízký zdvih, v podstatě neznatelný, což není zrovna vhodné pro takto umístěné spínače.
Bočnice, stejně jako další kovové části této skříně, mají matnou černou povrchovou úpravu, která je na dotek drsná a ve světle se leskne. Levá bočnice je přitom zcela holá, tedy až na dva výstupky v zadní části, které poslouží pro její snadnější vysunutí. Přidržována je dvěma přítlačnými šroubky s plastovými hlavičkami.
Pravá bočnice je v tomto případě ta, co v sobě nese ventilátorové pozice. Ty mají čtvercovou mřížku a určeny jsou pro 120mm nebo 140mm ventilátory. Pokud ale nebudete mít sestavu, kde komponenty (typicky grafické karty) budou příliš u sebe, nebude příliš nutné, abychom do skříně aktivně vháněli vzduch. Bude stačit to, že vzduch bude mít možnost sám dovnitř vnikat skrz připravené otvory, ovšem na druhou stranu bude zase ven unikat hluk, a to skoro všemi směry.
Zadní část je také příkladně prošpikována všemožnými ventilačními otvory, takže pokud hledáte skříň, jež bude především tichá, toto asi nebude ten pravý model. Vidět můžete spodní pozici zdroje, který může být nainstalován dvěma způsoby, osazenou zadní pozici 120mm ventilátoru, sedm záslepek a vedle nich v poli s průduchy zasazeny dva kryté otvory pro hadičky vodního chlazení. Ty se postupně staly součástí i takovýchto levných skříní, zatímco zájem o vodní chlazení dle mého názoru spíše upadá. Nebo bychom aspoň nespojovali vodní chlazení s takto levnými skříněmi.
Podívejme se ještě na vrchní část, kde jsou dvě pozice pro 120mm ventilátory. Můžeme si tedy vybrat, zda budeme do oblasti rozšiřujících karet foukat vzduch z boku, nebo seshora. Jedna z horních pozic by ale mohla posloužit pro vytvoření výkonného tunelu vedoucího přímo k ventilátoru grafické karty. To ale za předpokladu, že nejsme úplně leví a také to půjde jen těžko v případě, že máme v systému ještě jiné karty. Zkrátka a dobře, možností pro úpravu chladicího systému je mnoho, ale velmi to záleží na složení dané sestavy.
Na něco podobného narazíme i na spodní straně skříně Outlaw, která je opatřena lesklými nožkami s měkkými podložkami. Jedna z přítomných dvou pozic však může sloužit pouze pro napájecí zdroj a druhou bych osobně neosazoval, pokud by se před ventilátor nepřidal prachový filtr. Ten by velmi slušel také průduchům u zdroje, kde tedy výrobce mohl prozíravě umístit montážní otvory, abychom měli dokoupený filtr za co přimontovat.