Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asijské zajímavosti

9.12.2002, Michael Rada, článek
Asijské zajímavosti
Dnes Vám představíme software nabízející obrazový klíč k heslům; nový dotykový displej od Fujitsu; a mobilní telefon od Matushity, který nabízí rovnou dvě zabudované kamery.
TOKYO – Mnemonic Security představuje software nabízející obrazový nebo fotografický klíč k zadanému heslu. Všichni majitelé elektronických zařízení ví, jak je důležité citlivá data ochránit před zraky nepovolaných osob. A právě zde je důležité nastavení hesla, které si majitel pokud možno zapamatuje, ale přesto to samé heslo někdo cizí těžko uhodne. Nehorší, co uživatel může udělat, je toto složité – a z jeho pohledu tedy bezpečné heslo – si někam poznamenat (pro případ když paměť neslouží tak jak by měla). Co může následovat pak je každému jasné. Možné řešení takového problému nabízí společnost Mnemonic Security a předvedla je návštěvníkům výstavy "Security Solution Expo 2002". Jedná se o zajímavý software „prokazování identity“ s názvem "Mnemonic Guard". Tento software byl vyvinut s konceptem, že "informace, kterou si lze lehce zapamatovat, ale nepovolaná osoba ji těžce uhodne, leží v paměti majitele/uživatele.“



Jedná se o vcelku jednoduchý postup - jak je vidět na fotografii, při procesu prokazování identity se na displeji určeného přístroje zobrazí přehled fotografií a obrázků. Celý proces identifikace pak probíhá tím způsobem, že majitel přístroje volí symboly tak, jak byly nastaveny. Prezident společnosti, pan Hitoshi Kokumai, vysvětluje metodu následovně: "Změňte symboly na věci, které jsou Vám povědomé; tak - i když Vaše PDA používáte například jen jednou do měsíce - není pravděpodobné, že informace vedoucí k prokázání identity zapomenete. Pořadí vybraných symbolů bude existovat pouze ve vaší paměti a je tak těžké pro někoho cizího jej uhodnout.“ Majitel přístroje může také nastavit počet chybných přístupů (pokusů o zadání hesla). Jistě zajímavou je i funkce „nouzové situace“, kdy je oprávněný uživatel někým proti své vůli přinucen zadat správné přístupové heslo; jednoduchým zaškrtnutím určitého symbolu „nouzové situace“ je zasláno oznámení této skutečnosti administrátorovi. V Japonsku se již tento zajímavý software začal prodávat pro užití na PocketPC a Windows 2000. Zájemci si jej mohou stáhnout z firemní internetové stránky a to za poplatek 2.980 jenů (cca. 24 USD).


TOKYO – Fujitsu představuje trvanlivý propustný dotykový displej pro užití v mobilních telefonech a PDA. Jedná se o společný produkt Fujitsu Laboratories a Fujitsu Component L - dotykový displej vytvářející povrchové akustické vlny (generating surface acoustic waves/ SAW). Tato novinka má rozlišení 100dpi - dle slov mluvčího společnosti se jedná o dostatečnou úroveň pro zadávání ručně psaných poznámek. SAW dotykový displej má vyšší propustnost a trvanlivost než existující podobné typy. Jak dále mluvčí společnosti Fujitsu prohlásil, roste v současné době poptávka po dotykových displejích s vyšší propustností, než je v současné době běžných 80 až 90 %. Díky tomu, že při výrobě použil jeden jediný skleněný potah, podařilo se výrobci nyní dosáhnout propustnosti téměř neuvěřitelných 98 %.



TOKYO – Nový mobilní telefon od Matushity obsahuje dvě zabudované kamery. Společnost NTT DoCoMo začala v Japonsku s prodejem nového i-mode mobilu s názvem "Mova P504iS". Ačkoliv má na rozdíl od většiny ostatních mobilních telefonů kamery dvě, jeho tloušťka (při zavřeném přístroji) dosahuje pouhých 18,8 mm (což je méně než například u stávající série"251i"). V porovnání s "P504i" (který je tlustý 16,8 mm a přitom neobsahuje zabudovanou kameru), má tak nová "Mova P504iS“ pouhé 2 milimetry navíc. Přesto - dle slov mluvčího společnosti Matushita Electric Industrial - nejsou ony 2 milimetry způsobeny integrováním druhé kamery, ale zabudováním druhého TFT LCD, který je umístěn na zadní straně přístroje.
                       

Proč dvě kamery? I na to odpovídá mluvčí společnosti: „lidé chtějí zachytit sami sebe a to u mnoha modelů, kde je kamera umístěna na zadní straně displeje, jednoduše nemohou. Přístroj má jednu kameru umístěnu po straně hlavního displeje, což uživateli umožňuje vidět sám sebe a tak se ubezpečit o tom, že obrázek bude vypadat dobře“. Oba dva displeje umožňují zobrazení 65,536 barev; hlavní displej má velikost 2,1“ a druhý je velký 1,1“. Ačkoliv jsou v současné době na trhu i přístroje se zabudovanou kamerou, které nabízí rozlišení 310.000 pixelů, nabízí Mova P504iS rozlišení pouhých 110.000 pixelů. Důvodem je dle společnosti DoCoMo skutečnost, že služba "i-shot", která uživatelům umožňuje posílání obrázků, umožňuje výměnu dat maximální velikosti 110.000 pixelů.
-mr