Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asijské zajímavosti

24.3.2003, Michael Rada, článek
Asijské zajímavosti
Dnes Vám představíme prototyp 20“ barevného organického EL displeje; ukážeme jak vypadá 1“ HDD s kapacitou 1,5 GB a nakonec se zamyslíme nad tím, jaký má v současné době význam počítačová myš a zda má ještě budoucnost.
TOKYO – Představuje se prototyp 20“ barevného organického EL displeje. Na jeho vývoji se podílely tři společnosti - International Display Technology (IDTech), Chi Mei Optoelectronics a IBM Research Laboratories. Dosud neexistoval barevný organický EL displej velikostí přesahující 17“. Proto se mohou vývojáři chlubit skutečností, že se jim podařilo vytvořit největší displej tohoto druhu na světě.


Ještě několik technických údajů: displej (který vidíte na horní fotografii) má rozlišení 1.280 x 768 pixelů a maximální jas 500cd/m2. Při nastavení jasu na 300cd/m2 je jeho spotřeba 25 wattů. V praxi bude jeho využití představovat displeje pro PC a ploché TV obrazovky, které budou mít menší spotřebu, než dosavadní ploché displeje, vyráběné za použití jiné technologie. Cena finálního výrobku, ani datum jeho uvedení na trh zatím nebyly stanoveny.

TOKYO – Společnost Cornice představuje 1“ HDD s kapacitou 1,5 GB. Jak se můžete přesvědčit sami na spodní fotografii, není Cornice Personal Storage určen pro externí využití (jako je např. slot s CompactFlash paměťovou kartou), ale přímo pro zabudování dovnitř přístroje. A to – k čemuž je předurčen svými rozměry – především do přenosných zařízení (Korejská společnost Samsung Electronics jej použila do své nejnovější videokamery); neobsahuje klasická rozhraní pro připojení (jako například CompactFlash a ATA) ale jednodušší, původní rozhraní. Kromě již zmiňované přednosti – rozměrů - je zajímavý také svou cenou. Dle slov výrobce by totiž prodejní cena tohoto „drobka“ neměla přesáhnout 100 USD, což je podstatně méně, než kupříkladu 1GB Microdrive od společnosti Hitachi, jehož cena se pohybuje v rozmezí 170 až 210 USD.



TOKYO – „Počítačová myš se stále vyvíjí“, říká pan Hugh McLoone z Microsoftu.
Počítačová myš je hlavním pomocníkem při vkládání dat do PC a ačkoliv se bez ní např. majitelé notebooků (ti zdatnější) docela dobře obejdou, prošla myš v posledních letech - téměř nepozorovaně, ale přesto - určitým vývojem. Mnozí z Vás mají dnes již například optickou myš nebo dokonce myš kompatibilní s technologií Bluetooth.



Jedním ze dvou expertů na ergonomii výrobků u společnosti Microsoft je pan Hugh McLoone (na fotografii dole), jehož posláním je zdokonalování myši tak, aby se stala pro nás uživatele co nejužitečnější a přitom nejpohodlnější. U Microsoftu pracuje od roku 1996 a od té doby pomáhal s vývojem více než 30 různých produktů, včetně oceněné „inteligentní myši“ Intellimouse Optical, což je symetrická myš vhodná jak pro praváky, tak i pro leváky; tato myš vyhrála v roce 2001 cenu Industrial Design Excellence Award's (IDEA) ve skupině PC příslušenství.

Výsledkem nejrůznějších testů bylo zjištění, že pro uživatele nejkomfortnější užití myši je, když existuje dostatečný kontakt mezi tělem myši a uživatelovým palcem a dalšími prsty. Tomuto zjištění předcházel bezpočet praktických pokusů – od těch nejjednodušších, jako je otisknutí ruky na inkoustovou podložku (jako při snímání otisků prstu) a následná práce s myší – dle barevných otisků bylo zřejmé, které plochy jsou nejvíc užívány ke konečným testům, při kterých byla užita moderní technologie (na dolní fotografii vidíte využití infračervené kamery k objasnění kontaktních míst ruky a myši).



V současné době spousta vývojářů pracuje na „přenosných počítačích“, které budou pravděpodobně ovládány hlasem, nebo pohybem; a dle slov pana McLoona pracuje samozřejmě i Microsoft na vývoji nových technologií vkládání dat - rukopisem, nebo pomocí hlasu. Přesto dle jeho mínění tyto technologie nevytlačí efektivní a pro většinu z nás stále neodmyslitelnou kombinaci klávesnice-myš. Otázkou spíše zůstává, jakým směrem se tato dvojice v budoucnosti vydá.
-mr