Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asijské zajímavosti

14.4.2003, Michael Rada, článek
Asijské zajímavosti
Se zajímavým výrobkem – totiž s LCD kombinovaným se skenerem – přichází společnost Toshiba Matsushita Display Technology; jak jsme slíbili, přinášíme Vám přehled výstavy ROBODEX 2003; pokud se domníváte, že stolní lampička ovládaná pomocí PC je nesmysl, pokusí se Vás Matsushita Electric přesvědčit o opaku.
TOKYO - Toshiba Matsushita Display Technology představuje 3,5“ LCD obsahující integrovaný obrazový snímač. V praxi to znamená, že tento výrobek - stejně jako skener - dokáže zachytit obrázky, nebo psané poznámky, které se na displej přiloží. Tato zajímavá novinka byla veřejnosti představena u příležitosti konání výstavy Electronics Display Exhibition (EDEX) 2003, ta v Japonském Tokyu proběhla 9.-11. dubna. Rozlišení obrazového snímače je 960 x 240 pixelů; zatím však dokáže skenovat pouze monochromaticky (64 stupňů šedi). Rozlišení displeje samotného je pak 320 x 240 (QVGA) pixelů; počet barev 260.000. Výrobci se podařilo integrovat obrazový snímač do každého pixelů LCD (na spodním obrázku vidíte zobrazení naskenované vizitky na displeji). Výrobce zatím neprozradil cenu, ani datum, kdy se tento bezpochyby zajímavý výrobek začne prodávat.




TOKYO – Velké setkání robotů se minulý týden uskutečnilo u příležitosti konání výstavy ROBODEX 2003. V průběhu čtyř dnů se návštěvníkům představilo několik již známých druhů robotů, ale měly zde premiéru i naprosto nové modely – celkem se jednalo o úctyhodných 90 typů robotů vystavovaných na 38 stáncích. Jednalo se o roboty humanoidního typu (např. ASIMO), roboty podobající se zvířatům a nebo roboty abstraktních tvarů – mnozí z nich jsou určeny pro vykonávání „domácích prací“. Pro podrobný popis všech vystavovaných exponátů zde bohužel nemáme místo, ale přinášíme Vám průřez nejzajímavějších modelů.


Pravděpodobně nejznámějším humanoidním robotem je ASIMO od společnosti Honda (na horní fotografii vidíte uprostřed model P3 z roku 1997, vedle něj je pak relativně nový model z prosince 2002). Nový ASIMO si dokáže zapamatovat až 100 různých obličejů, dále dokáže rozlišit jednotlivé hlasy a význam určitého druhu chování lidí.


Společnost Sony také představila svůj nový prototyp humanoidního robota s názvem SDR-4XII. Návštěvníky zaujal jeho smysl pro rovnováhu – po jeho postrčení (při kterém by člověk upadl na zem) dokázal včas získat rovnováhu tak, aby nespadl. Dokonce i když padá, dokáže upravit svou pozici, aby dopad nebyl tak tvrdý. Stejně jako ASIMO si umí zapamatovat obličeje a hlasy lidí a v davu rozeznat podle vzhledu a hlasu určitou osobu. Další schopností je učení – jmen a konverzačních frází. (Na horní fotografii vidíte populárního AIBA, jak se projíždí mezi návštěvníky výstavy na skateboardu).



Návštěvníky výstavy nejvíce přitahovala událost „zrození“ robota Astro Boy, který vznikl na základě v Japonsku velice oblíbené kreslené předlohy výrobce kreslených filmů Osamu Tezuka. (na horní fotografii je zachycen okamžik před „zrozením“ – Astro Boy, jehož obličej ze přikryt rouškou, je „dokončován“ výrobcem/robotem – podobným těm, kteří v továrnách vyrábí jednotlivé komponenty automobilů).



Roboti určení pro „domácí práce“ jsou v Japonsku stále populárnější. Většina z nich má „roztomilý“ design, který v sobě skrývá praktické dovednosti – jsou určeny k monitorování bytu/domu, když jeho majitelé nejsou doma. Na horní fotografii vidíte MARON-1, vyrobený společností PFU. Tohoto „drobka“ o rozměrech 30 x 30 x 30 cm lze dálkově ovládat pomocí mobilního telefonu; je vybaven kamerou a infračerveným senzorem.


Na poslední fotografii si můžete prohlédnout robota společnosti Tmsuk; jedná se o domácího roboty podoby dinosaura (?) s označením BANRYU T73S. BANRYU se pohybuje rychlostí 15 metrů za minutu, je vybaven senzory umístěnými na nohách, což mu umožňuje překonávat schody vysoké až 15 cm. Pomocí čichových senzorů dokáže zachytit kouř a varovat tak před vzniklým požárem – toto varování může dokonce zaslat na mobilní telefon svého majitele, pokud tento není právě doma.

TOKYO – Společnost Matsushita Electric Works představuje zkušební verzi stolní lampičky, který je připojena k LAN. Uživatel tak prostřednictvím PC zasílá příkazy lampičce, která je připojená k síti IPv6 (fotografie dole). Pokud se ptáte jak je to možné - do klasické stolní lampy byl integrován komunikační modul "EMIT", což je zkratka pro Embedded Micro Internetworking Technology.




Připojení domácích spotřebičů k síti a jejich dálkové ovládání se v Japonsku stává stále populárnější. Na spodní fotografii vidíte detail zadní části stojanu – zde je kromě šňůry pro napájení umístěn RJ-45 modulární konektor pro LAN. Notebook automaticky zjišťuje, že je lampička připojena k síti a nyní ji lze pomocí speciálního softwaru ovládat – programovat pro zapnutí/vypnutí v určitou dobu.




Výrobce říká, že zatím nepočítá s širokým komerčním využitím lampičky tohoto typu, lze ale předpokládat, že podobný výrobek se již v brzké době přiřadí k domácím spotřebičům (jako je například klimatizace, chladnička, pračka apod.), které lze v současné době již na domácí síť připojit.

-mr-
reklama