Doplnil bych, že velmi důležitým dlouhodobým partnerem pro ASML je Carl Zeiss, který má lví podíl na řešení a výrobě zrcadlové optiky a laserového Sn droplet EUV zdroje.
Odpovědět2 0
prima doplneni!
Odpovědět0 0
díky za zajímavej článek
Odpovědět1 0
O to víc je vidět ta neschopnost EU. Měla ARM, má ASML, ale není schopná téměř ničeho. Čína před 20 lety měla úplné prd proti EU, ale měla a má chytré politiky - výsledek je dnes jednoznačný. Řešení? Další ministerstvo pro diverzitu! CO2 je bojový plyn! Naše EU hodnoty jsou nejlepčí!!!
Odpovědět5 5
Jo takže to Čína skupuje stroje od ASML? A já hlupák myslel, že je skupuje TSMC (Taiwan) a Čína paběrkuje na starých shitech, který ostatní vyřazují xDDD
Odpovědět0 0
protože číňani ukradli nebo okopírovali práci, kterou udělal/zaplatil někdo jiný. To je známá věc .-)
Odpovědět4 2
Kopírují úplně všechny národy a společnosti. Reverzní inženýrství jsem zažil u 2 zaměstnavatelů v ČR, je to běžné. Číňané se za to jen nestydí, tudíž se tím moc netají. Proč znovu vynalézat kolo?
Odpovědět2 1
no ale když něco nemusíš vyvíjet sám, a platit drahý vývoj a prostě to jednoduše obšlehneš, tak pak logicky z nuly se velmi rychle dostaneš nahoru a to je odpověď na tvoji předchozí otázku, jak se čína za 20 let dostala tak rychle na vrchol :-D Nejsou schopnější, jen jsou to ku*vy
Odpovědět0 0
To obšlehnutí nikdy není zadarmo a někdy je dokonce výhodnější se nechat jen lehce inspirovat a pak si jít svojí cestou.
Odpověď to není, napsal jsem, že kopírují všichni od všech, jen Čína třeba i celý design auta u kterého je to už pro nás trapné, ale jim to z kulturních důvodů trapné nepřijde.
Odpovědět1 1
Strašně moc pomůže už jen prosté vědět, že se to dá udělat. A jinač, ohledně vlastní cesty je nádherným pžíkladem Intel a AMD. Úplně jinak vytvořené procesory. A přitom tak podobné. (a ano, vím, že mají dohodu, že sdílí technologie)
Odpovědět0 0
"To obšlehnutí nikdy není zadarmo a někdy je dokonce výhodnější se nechat jen lehce inspirovat a pak si jít svojí cestou. "
heh, hezký eufemismus pro krádež :-D
Intel/AMD/VIA - naprosto nesrovnatelné díky křížové licenci na x86
Odpovědět1 2
Jakým způsobem chceš prosím měnit třeba fyzikální zákony? Abys měl pro každou firmu zcela unikátní řešení.
Odpovědět2 1
prosímtě co to tu plácáš za ko..tiny ? Není potřeba měnit fyziku, stačí ctít zákony a duševní vlastnictví a ne že když něco nemám/neumím tak to ukradnu ;-) Na co asi existují patenty, když by si každý mohl bez omezení použít něco co vymyslel někdo jiný ? Evropa/Amerika takto fungují už roky
Odpovědět1 2
Naivko, USA a další tzv. západní země jedou v průmyslové špionáži ve velkém za pomoci státních institucí. USA fízlují své spojence Německo, Francii, VB, Japonsko atd. viz Snowden...
Odpovědět2 1
Tohle je pro mne docela fascinujici firma. A pritom beznym lidem velmi malo znama, vcetne faktu, ze jde o evropskou firmu.
Odpovědět3 0
čina by s tim mohla vybabrať, lebo aj slnko svieti na všetkých vlnových dĺžkach, aj na vlnových dĺžkach 1-10nm, len to neprejde atmosférou. Stačilo by to vytiahnuť do vesmiru hodiť pred to filter 10nm+ nejaká lupa a majú hneď niekoľko kilowattový zdroj EUVL :)
Odpovědět0 4
Zretelne fyzika a dalsi "taje" stredoskolskeho uciva zustavaji skryte tvemu nejen zraku...doporucuji az to situace dovoli navstevu ELI v Brezanech
Odpovědět0 0
pěkný článek, jen bych asi neřekl, že má ASML monopol... má rozhodně dominantní postavení na trhu (prakticky nemá skoro konkurenci), ale jelikož je to odvětví neregulované a může do něj kdykoliv vstoupit kdokoliv, není to pak monopol... ten je tehdy, když je ta konkurence zakázaná, ne?
Odpovědět1 8
Ne kdepak, monopol vznika i priroze, kdyz se jedne firme proste prilis dari. Neni potreba hned nekomu neco zakazovat.
Pro hromadu odvetvi brani velkemu mnoztvi vyrobcu jen prosta slozitost dane technologi a jeji vysoka ceka.
Napr. i bez zny clovek se muze rozhoudnoit seknou s praci u pasu a misto auta si poridit malou pekarnu na pecivo a pak postupne zvysovat vyrobu (kdy se bude darit).
Jenze ani celkem velka firma se nemuze jen tak rozhodnout, ze ted se ty chipy prodavaji samy, tak si poridime malou tovarnicku na 1000 waferu mesicne a pak se uvidi jak se to bude rozvijet dal - ty vstupni napkaly i na vyrobu v malem jsou enormni. A potrebne know-how taky.
Odpovědět0 0
A každý pokrok: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] začíná bláznivou myšlenkou někoho o kom říkáte na začátku, že se ... ZBLÁZNIL.
Odpovědět0 5
Uvidíme. Ano, Čínaje s vlastní produkcí 28 nm strojů zhruba 10 let pozadu. Jenže i tyhle čipy mají využití. A používají se jich neskutečná kvanta, čili dává smysl si je vyrábět sami.. Plus do výzkumu cpe ČLR neskutečné peníze, jelikož tuší, že jde o klíčový průmysl. Plus, ono ani nemusí jít o kradení či kopírování. Ale už samo vědomí, že někdo problém vyřešil a přibližně řekl jak, takový vývoj nesmírně urychluje.. NAvíc v zemi, kde slova jako "státní zájem" nebo "podpora" neznamenají, že vás předhodí aktivistům ke škodění, ale že opravdu máte podporu..
Odpovědět8 1
Vždyť je taky princip stejný jak u jejich Meotaru :)
Odpovědět0 0
Diky za zajimave info!
Odpovědět4 0
Dobře ty. Mám Meoptu za ""rohem", ale že dodávají aj této firmě sem vůbec netušil. Furt sem si říkal proč teď zrušili kalírnu, kam sme vozili naše výrobky. A ono to bude souviset s uvolněním prostor pro rozšíření kapacit na dodávky pro polovodičový průmysl. Už dávno se tam nebrousí čočky.
Tady nějaké zajímavé info o Meoptě:
https://www.olomouc.cz/zpravy/clanek/Meopta-32794
Odpovědět6 0
dik za odkaz, zaujimave citanie
Odpovědět1 0