Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
10.6.2020, Jan Vítek, aktualita
FRB, čili Fast Radio Bursts jsou jednou z relativně nových astronomických záhad. Objeveny byly teprve v roce 2007 a od té doby se astronomové snaží zjistit především to, jaký je jejich zdroj. Musí být totiž enormně silný. 
doriel (497) | 11.6.202016:07
Souhlas s wrah666. Někdy když vidím z jakých dat vědci vyvozují závěry, tak žasnu. Z pár pixelů odhadnou o co se jedná, například jestli je to gravitační čočka kolem černé díry, když se vyrovnají země ­- díra ­- hvězda v jedné lajně.
A každopádně si nemůžeme myslet, že jsme blízko nalezení celé pravdy. Kolikrát v hostorii lidstva jsme už byli ­"tak blízko­"...
Navíc pozorovací možnosti ze země jsou dost omezené, protože koukat se kamkoliv daleko v rovině galaxie je znemožněné množstvím hvězd kolem nás. Nejlíp se ze země kouká v takových kuželech směrem nahoru a dolu, kde nám necloní ostatní hvězdy naší galaxie.
A všechno je cyklické, třeba jednou přiletí i ta tajemná planeta Nubiru, o které se hovoří. Naše sluneční soustava je až ­"nechutně průměrná a předvídatelná­" ­- jedno slunce, takřka kruhovité dráhy planet, ... takové klidné předměstí Sao Paula, kde v centru jedou bomby a vy si žijete v klidu a netušíte nic :)
Odpovědět0  0
wrah666 (6205) | 10.6.202021:06
Myslím, že poznámka o tom, že nám u spousty jevů uniká periodicita, protože pozorujeme příliš krátce, je víc než trefná. Respektive: Podle mě se to týká absolutní většiny jevů s periodou delší než jednotky let. Radioastronomii málme defakto pár let ­(s nějakou rozumnou přesností záznamů­) a s optickým pozorováním to není o moc lepší. Potažmo, abych neurážel: Pozorování je už kolik let, ale hvězdář u dalekohledu si například 1% zeslábnutí světla hvězdy při průletu exoplanety nemá šanci všimnout. A dokud nebyla digitální data, nehrozilo ani, že to někdo později prožene cíleně počítačem. A kolik planet za tu dobu ­"přes hvězdu­" prošlo jednou? Kolik ani jednou? ATD..
Odpovědět1  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.