Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI All-in-Wonder Radeon

1.9.2000, Štěpán Mrázek, zpráva
ATI All-in-Wonder Radeon
ATI Radeon na čtyři způsoby.
Uvést v dnešní době novou grafickou kartu, která nepodporuje T&L, by si snad nikdo nedovolil. Tyto funkce se staly prostě standardem a nejnovější grafické čipy je buď podporují, nebo se připravují jejich nástupci, kteří je podporovat budou. Stejný případ je i grafický čip Radeon, jenž je horkou novinkou od společnosti ATI.

Její v současnosti na trhu dostupné grafické čipy nijak neoplývají výkonem ve srovnání s konkurencí, přesto však mají dostatek výhod, aby byly oblíbeny. Jednou z nich je integrace grafické karty a TV tuneru, takto vzniklá karta nese název All-in-Wonder (+ dodatek, podle čipu, kterým je osazena – Pro, 128, 128 Pro). Odpovědí na nízký výkon čipů ATI je výše zmíněný Radeon, který je uváděn v mnoha verzích. Jednou z nich je i All-in-Wonder.

Ještě než se začnu věnovat popisu jednotlivých verzí karty, pak osvěžím paměť čtenářů popisem čipu Radeon. Pokud by někoho zajímaly odpovědi na často kladené otázky (FAQ), pak je nalezne zde.

166 MHz takt jádra čipu
333 MHz takt paměti DDR
2 pixely v jednom cyklu
3 textury z pixelu
HyperZ technologie
Charisma engine (Transformace, osvětlení a ořezání – 30 milionů trojúhelníků / sekundu)
Full scene anti-aliasing
3D textury
Spherical, Dual-paraboloid, and Cube environment mapping
Emboss, dot product, and environment mapped bump mapping
Komprese textur DirectX
Dekódování MPEG-2, iDCT a motion compensation
Podpora všech DTV/HDTV formátů
4-stopé horizontální a vertikální filtrování
Per-pixel adaptive deinterlacing

All-in-Wonder Radeon
Jak již bylo naznačeno v nadpisu, tento článek se převážně věnuje kartě All-in-Wonder Radeon. Hlavní předností karty je TV tuner, ten umožňuje sledování TV v počítači, naladění až 125 programů, funkci zoom & pan a TV-ON-DEAMAND (zde jsou minimální systémové požadavky Pentium II 300 MHz, 32 MB RAM a full duplex zvuková karta). Další funkce TV Magazine & Hot Words, GUIDE PLUS+™ Interactive jsou dostupné pouze pro verzi North America.

Co je však možné a pravděpodobně bude hlavním využitím této karty je přehrávání DVD a grabování videa. Výborné vlastnosti karet ATI pro přehrávání DVD jsou všeobecně známé (dekódování MPEG-2, iDCT a motion compensation). Nahrávat video je možné až do rozlišené 720 x 480 ve formátu MPEG-2 a 30 snímcích za sekundu. Podmínkou bude dostatečně výkonný procesor, ATI doporučuje Pentium III. Možnosti při snímání videa demonstruje tento obrázek.

mpeg_graphic

Karta je provedena samozřejmě jako AGP 4x a osazena je 32 MB DDRAM paměti. Ten kdo se pořádně podívá na obrázek, si jistě všimne absence klasického konektoru pro připojení monitoru a uvidí pouze DVI konektor. Firma ATI tento konektor nazvala DVI-I a chcete-li připojit klasický 15-ti pinový VGA konektor, pak musíte použít dodávanou redukci. Dále je možno použít Stereo audio, S-video a composite video vstupy; S-video a composite video výstupy; externí stereo audio vstup ze zvukové karty a Dolby Digital stereo audio výstup (S/PDIF).

Karta je schopna pracovat v operačních systémech Windows 2000, Windows 98 a Windows ME. Ovladače podporují API OpenGL a DirectX. Minimální požadavky grafické karty jsou Intel Pentium II/III či Celeron, sběrnice AGP 2x/4x, zvuková karta podporovaná systémem Windows, pro instalaci softwaru disk CD-ROM, pro přehrávání DVD je logicky potřeba mechanika, funkce Interactive Program Guide potřebuje připojení na internet.

aiw_radeon_board

Test výkonu na FiringSquad

Testovací sestava: Intel Pentium III 600 MHz (Katmai Slot-1), 128MB PC100 SDRAM (nastavení CAS2), Abit BH6 Rev. 1.0, Maxtor 13.6 GB UDMA/33 5400 RPM, operační systém Windows 2000 Professional.

Jako testovací aplikace sloužil Quake III Retail 1.17, grafická karta měla nainstalovaný ovladač D7.12-CD01. Výsledky testu naleznete zde.

Grafický čip Radeon je dodáván celkem ve čtyřech verzích. První z nich je All-in-Wonder, další tři si můžete prohlédnou níže.

ATI Radeon 32 MB SDR – osazena pamětí typu SDRAM, nejlevnější model

32_board_SDR


ATI Radeon 32 MB DDR – osazena pamětí typu DDRAM

32_board_DDR


ATI Radeon 64 MB DDR – osazena pamětí typu DDRAM, osazena modulem VIVO

64_board_DDR


Čip Radeon nepatří mezi nejvýkonnější, na GeForce 2 GTS prostě nemá a o její rychlejší verzi Ultra ani nemluvím. Přesto však nabízí dostatek, aby se stal velmi oblíbeným. Jako obvykle alfou a omegou bude cena. Myslím, že není mnoho lidí, kteří utratí za špičkový akcelerátor dva či tři měsíční platy.


Zdroj FiringSquad, ATI Technologies
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.