Belgie pohnala EA k soudu kvůli lootboxům
12.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Belgická vláda byla jednou z mála těch, které se vůči lootboxům ve hrách postavily odmítavě a navíc byly ochotny to rovnou řešit. V Belgii tak za loot boxy vykazující známky hazardu hrozí vysoká pokuta i vězení a to se nyní týká firmy EA.
Od letošního dubna v Belgii platí, že ten, kdo bude nabízet hry s loot boxy, jejichž zpracování vykazuje známky hazardu, bude čelit pokutě až 800.000 eur a také až pěti letům vězení, jak uvedl sám ministr spravedlnosti Koen Geens. Belgie tak více než jiné země reagovala na to, že k loot boxům mají přístup i děti, které jsou tak vystaveny ničemu menšímu než hazardu. Nejde sice rovnou o peníze, jako spíše o virtuální výhry, ke kterým jim ale právě peníze mohou dopomoci, což je z jistého pohledu možná ještě horší než klasický hazard.
Herní společnosti jako Blizzard, Valve či 2K Games přestaly v Belgii loot boxy ve hrách nabízet, ale ne tak Electronic Arts. Tato společnost ve svých hrách distribuovaných v Belgii neprovedla žádné příslušné změny a nejspíše si dobře spočítala, jak moc se jí to může (ne)vyplatit.
Belgická Herní komise v reakci na to nyní spustila trestní řízení prostřednictvím bruselského státního zástupce, takže nyní tato věc spěje k soudu. A není přitom divu, že se zpráva zaměřuje především na to, že EA pokračuje s nabídkou karetních balíčku Ultimate Team ve fotbalové sérii FIFA. To se týká dílu FIFA 18 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že ve FIFA 19 by to mělo být jiné. Ostatně právě na svých sportovních hrách EA vydělává v rámci loot boxů a obecně mikrotransakcí obrovské peníze - celosvětově právě na sérii FIFA a v USA je to především americko-fotbalový Madden NFL. Mikrotransakce ve sportovních hrách jsou tak pro EA zlaté vejce a nelze se moc divit tomu, že se jej firma nechce vzdát, a to zvláště ve fotbalové Belgii.
Na základě předchozích vyjádření zástupců EA také můžeme usuzovat, že tato firma se soudními tahanicemi počítá a je ochotna se bránit. Výkonný ředitel Andrew Wilson také poukazuje na to, že loot boxy ve hrách EA nelze považovat za gambling, protože výsledné vyhrané předměty oficiálně nelze nijak směnit za jakoukoliv měnu.
Právě v tom ale tkví ona otázka, zda to svým způsobem není ještě horší. Hráč hazardu může své vložené peníze rozmnožit a vydělat, ale hráč her přistoupivší na systém loot boxů získá leda virtuální zboží, o které může jako mávnutím proutku zase přijít, až hra dospěje ke konci podpory ze strany studia. EA tak nikdo neodpáře to, že v jejich systému loot boxů figurují i opravdové peníze, za něž získáme přinejlepším jen "vzácnou" kombinaci jedniček a nul, která může leckomu imponovat, zvláště když se k ní dostane skrze kreditku svých rodičů.
Zdroj: Hexus.net