Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezdrátové monitory aneb není všechno zlato, co se třpytí

20.5.2002, Zdeněk Kabát, článek
Bezdrátové monitory aneb není všechno zlato, co se třpytí
Několik firem se chystá vypustit na trh bezdrátové monitory. To zní dobře, že? Ale je opravdu o co stát?
Vývoj ve světě počítačů a spotřební elektroniky jasně směřuje k maximální mobilitě a integraci. Čas velkých „beden“ na stolech se chýlí ke konci. Mohou být bezdrátové monitory předznamením tohoto nastupujícího trendu? Pravděpodobně nikoli…

První bezdrátový monitor je od společnosti ViewSonic a v tuto dobu už by měl být na pultech, další výrobci své modely připravují na později. Hardware od Intelu, software od Microsoftu, efektivita minimální – tak by se daly tyto monitory charakterizovat. Ale neházejme flintu do žita, na následujících řádcích vás čeká rozuzlení.

Bezdrátové monitory se totiž podobají kapesním PC, PDA či tablet PC. Obsahují low-endové procesory, čip 802.11b a Windows CE .Net, s počítačem komunikují pomocí speciálního softwaru. Stejného efektu dosáhnete koupí bezdrátového čipu 802.11b do notebooku, ale s daleko vyšším výkonem. Není moc důvodů pro koupi bezdrátového monitoru, který je sám o sobě téměř nepoužitelný a navíc k němu potřebujete PC.

Greg Brill, prezident Infusion Development (konzultantská firma pro bezdrátové technologie), řekl k tématu toto: „Myslím, že ‚bezdrátový monitor‘ je hrozné jméno. (…) Když kupujete bezdrátový monitor, kupujete mobilní PC. Tyto věci jsou tabletové přístroje komunikující s hostitelským počítačem přes poměrně nízkorychlostní bezdrátové spojení. (…) Kdo chce psát e-maily perem? Lidé jsou zvyklí používat klávesnice. Chcete bezdrátový monitor? Kupte si kartu 802.11b a spusťte si XP na laptopu a máte bezdrátový monitor.“

Rozhodujícím faktorem při rozhodování mezi koupí bezdrátového monitoru nebo laptopu by mohla být cena. Ale tyto monitory jsou velice drahé, protože integrují bezdrátový radiový modem, paměť, procesor a terminál v LCD monitoru. Například ViewSonic Airpanel 100 (zmiňovaný v úvodu) je určen pro obchodní použití a stojí téměř $1200 a dokonce neobsahuje ani software a bezdrátovou anténu pro hostitelské PC.

Uvidíme, jak to ještě s bezdrátovými monitory dopadne, ale zatím to vypadá, že jsou dost neefektivním řešením. Možná by stačil pouze radiový přenos informací z grafické karty za rozumnější cenu.


Zdroj: ExtremeTech