Bitcoin za 24 hodin posílil o 25 %, už je daleko za $15000
7.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Analytici ani v nejmenším neví, co si počít s bitcoinem. Tvrdili, že by se do konce roku mohl dostat nad 10 tisíc dolarů, on to stihl za pár dní už v listopadu a dnes, na začátku prosince, je už nad $15000. Bitcoin nicméně začíná být ekologickou katastrofou.
Krytoměna bitcoin je opravdu velmi nevyzpytatelná. Finanční analytici mu už mnohokrát předpovídali strmý pád na zlomky dnešní hodnoty po překonání význačných hranic, nikdy ale během posledních měsíců nedošlo k více než zhruba čtvrtinovému poklesu. Také tvrdili, že by se mu do konce roku mohlo podařit překonat hranici 10 tisíc dolarů. Jenže on to stihl během několika dní od vyřčení těchto odhadů ještě v listopadu a jenom pouhý týden poté už překonává hranici $15000. A padat se mu stále nechce.
klikněte pro zvětšení
Ještě včera kolem páté hodiny odpolední činila jeho hodnota zhruba $12500. Po pouhých 24 hodinách hodnota stoupla o celých 25 % a nyní se pohybuje okolo $15500 s tím, že v řádech minut lítá stovky dolarů sem a tam. Vzhledem k jeho nynější hodnotě jsou tohle nicméně už jen jednotky procent.
Bitcoin má ale jeden závažný problém. Tou je ukrutná energetická neefektivita aneb velmi vysoká spotřeba elektřiny nutná k jeho fungování (potvrzení transakcí). Už dnes se bitcoinové transakce podílí na celosvětové spotřebě elektřiny 0,13 %, což je mimochodem 4krát více než spotřeba všech elektromobilů na světě, případně polovina spotřeby celé ČR. To sice zatím není nic hrozného, předpokládá se však, že pokud bude bitcoin nadále tak populární a jeho hodnota dále poroste (čímž bude stále lákat další a další těžaře), může už jeho těžba okolo roku 2020 spotřebovat tolik energie jako celé USA. Pak už takové snahy, jako je např. tlak EU na nízké emise aut a z toho plynoucí milovaný i nenáviděný downsizing motorů, začnou za chvilku pro životní prostředí vypadat nedůležitě.