Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bližší pohled na Barton

27.11.2002, Štěpán Mrázek, článek
Bližší pohled na Barton
Společnost AMD neustále uvádí nové a nové procesory. V prvním pololetí jsme se dočkali náhrady staršího jádra Palomino novějším jádrem Thoroughbred a nyní postupně přichází další novinka, procesor s jádrem Barton…
Společnost AMD neustále uvádí nové a nové procesory. V prvním pololetí jsme se dočkali náhrady staršího jádra Palomino novějším jádrem Thoroughbred a nyní postupně přichází další novinka, procesor s jádrem Barton…

Výrobní technologie



V případě přechodu z jádra Palomino na Thoroughbred se jednalo i o změnu výrobní technologie ze 180 nm na 130 nm. Barton je vyráběn, stejně jako Thoroughbred, 130 nm technologií a tak se zde vlastně nic nemění.

Další zajímavostí je technologie SOI (Silicon On Insulator), která měla být u Bartonu údajně použita. K tomu nakonec nedošlo (psali jsme o tom 24.9.2002 v rubrice krátce). Procesorů s technologií SOI se tedy dočkáme až s rodinou procesorů Hammer. Blíže se o tom již dočtete v roadmapě AMD.

Vyrovnávací paměť



Hlavní výhodou Bartonu je větší vyrovnávací paměť druhé úrovně, která nyní dosahuje hodnoty 512 KB, tedy stejné jako u procesorů Pentium 4 s jádrem Northwood. Jsem velice zvědav na srovnání Bartonu s Northwoodem v programu SYS Mark 2002, který je údajně optimalizovaný pro procesory s vyrovnávací pamětí druhé úrovně o velikostí 512 KB.


Obr. 1 - Procesor AMD Athlon XP s jádrem Barton
klikněte pro zvětšení

Frekvence systémové sběrnice



Procesory s jádrem Barton budou pracovat na sběrnici 166 MHz (333 MHz v režimu DDR), což však není až zase takovou novinkou. S touto frekvencí již pracují procesory AMD Athlon XP 2700+ a 2800+ s jádrem Thoroughbred. V každém případě však bude nyní možné využít optimálněji operační paměti typu DDR SDRAM PC2700, které pracují na stejné frekvenci.


Obr. 2 - Detaily nápisů na procesoru
klikněte pro zvětšení

Pracovní frekvence vs. performance rating



Co je však velice zajímavé, je pracovní frekvence a použitý performance rating. Procesor Athlon XP 2800+ s jádrem Barton bude pracovat na frekvenci 1833 MHz a s touto pracovní frekvencí bude srovnáván s procesorem Pentium 4 na frekvenci 2,8 GHz (skoro o 1000 Mhz rychlejší)…

Zajímavá je také pracovní frekvence procesoru Athlon XP 2800+ s jádrem Thoroughbred a FSB 166 MHz, který pracuje na 2,25 GHz. Podle performance ratingu by oba procesory měly být stejně výkonné a přesto pracují na různých frekvencích.

Vzhledem k poměru obou frekvencí můžeme říci, že jádro Barton je o 20% výkonnější než Thoroughbred na stejné pracovní frekvenci. Já osobně si však počkám na srovnání výsledků obou procesorů…

Přetaktování



Spoustu lidí bude také zajímat možnost přetaktování tohoto procesoru. Na serveru Digit-life zveřejnili screenshot (viz obrázek 3) z programu WCPUID, kde procesor pracuje na frekvenci 2323,34 MHz. Což by zhruba odpovídalo performance ratingu 3500+ až 3600+.


Obr. 3 - Přetaktování Bartona
klikněte pro zvětšení

A co přijde po Bartonu ?



Otázkou je co přijde po Bartonu ? Pokud se podíváte do roadmapy procesorů společnosti AMD pak Athlon XP s jádrem Barton nemá uvedeného žádného nástupce. Jediné procesory, u kterých jsou uvedeny jejich následovníci (všechny na první čtvrtletí roku 2004) jsou Opteron, Athlon 64 (původně ClawHammer) a Mobilní Athlon 64.


Obr. 4 - Roadmap procesorů AMD
klikněte pro zvětšení

Můj osobní názor je takový, že po Bartonu již další Athlon XP nepřijde a budoucnost je zcela v rodině procesorů Hammer. Opteron pro výkonné servery, Athlon 64 pro desktopové stanice a Mobilní Athlon 64 pro notebooky…