Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bližší pohled na Springdale

17.4.2002, Štěpán Mrázek, článek
Bližší pohled na Springdale
Současná generace čipových sad společnosti Intel bude během příštího roku nahrazena zcela novou generací dosud známou pod kódovým jménem Springdale. Podívali jsme se na tuto čipovou sadu poněkud podrobněji.
Současná generace čipových sad od společnosti Intel určených pro Pentium 4 je rozdělena poměrně jednoznačně. Na straně jedné Intel 850 (či brzy Intel 850E) s podporou paměťové technologie RDRAM. No a pro mainstream trh pak Intel 845 a různé jeho klony s podporou paměťové technologie SDRAM či nověji DDR SDRAM. Tyto čipové sady by měly vydržet na trhu až do roku 2003, kdy budou nahrazeny zcela novou generací čipových sad dosud známých pod kódovým jménem Springdale.


Obr. 1 - Čipová sada Intel 845

O čipové sadě Springdale jsme již psali ve dvou kratších článcích (zde a zde) a také v rubrice krátce. Nyní vám přinášíme ucelený přehled dosud dostupných informací o této novince. Hlavní přínos použitého northbridge bude spočívat v podpoře procesorů Prescott, který přinese 90 nm technologii výroby a frekvenci systémové sběrnice 166 MHz (667 MHz v režimu QDR).

Dále pak budou existovat dvě verze Springdalu, jedna s paměťovým řadičem RDRAM a druhá pak s jedno či dvoukanálovým řadičem DDR SDRAM PC2700. Grafická sběrnice AGP 8x již bude samozřejmostí, přesněji bude ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy má být Springdale uveden.

Pozn.: Jen zde podotknu, že v současné době dosahuje paměťová technologie RDRAM datové propustnosti 3,2 GB/s (ve dvoukanálové konfiguraci) a dvoukanálový řadič DDR SDRAM PC2700 bude dosahovat datové propustnosti 5,4 GB/s. Je tedy poměrně reálné, že budou použity novější paměťové technologie RDRAM, jako je například Direct RDRAM (blíže v tomto článku).

Alfou a omegou dnešních čipových sad je spojení north bridge a south bridge. U Springdalu bude použit ICH5 (blíže o něm pod tímto odstavcem), který bude používat Hub Link 2.0 s datovou propustností 1,06 GB/s. To je oproti současnosti velmi výrazné zvýšení datové propustnosti !

Samotný south bridge ICH5, mimo sběrnice USB 2.0 (tu již přinese nový ICH4, který se podle různých roadmap objeví každou chvílí), přinese zejména podporu rozhraní Serial ATA a také řadič Wireless LAN (podle jiných zdrojů se bude jednat o Gigabit ethernet).

Pozn.: Springdale bude existovat i v integrované podobě, bližší informace o tomto grafickém jádru však zatím nejsou k dispozici.

Já osobně spatřuji (samozřejmě mimo všech přínosů north bridge čipu) jako vysoce přínosné rozhraní Serial ATA, ale hlavně Wireless LAN řadič (bude-li skutečně integrován do south bridge). Nedávno jsem přemýšlel o soukromé síti WLAN a pořádně prohlédl ceny komponentů. Výsledkem bylo značné zvýšení obliby strukturované kabeláže mojí osobou :-).


Zdroj: Svět hardware, X-bit labs