Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od BoN
Já bych šel do toho LG. Philips není špatný, ale minimálně kus co jsem měl a vrátil měl horší pozorovací úhly než je na IPS obvyklé ­(je to vidět i tady v recenzi­) a dost výrazný IPS glow. Taky mě z něj bolely oči ­(nevím jestli to bylo povrchovou úpravou, níkzou frekvencí blikání podsvětlení nebo něčím jiným­). Nakonec jsem koupil HP 23xi, u kterého mi chybí jen výškově nastavitelný podstavec. IPS235P nebyl tou dobou k dostání...
Odpovědět0  0
Nedokážu si jinak vysvětlit proč u monitorů připojených přes HDMI naměříte ultra nízký kontrast, když u monitorů připojených přes DVI se takové hodnoty neobjevily. Navíc na ehw u IPS237L naměřili kontrast 1124:1. Na Prad.de měli stejný problém při testování lesklého Dellu, ale přišli na to že je to nastavením HDMI a vysvětlili to. Jestli nevěříte, zkuste monitor připojit přes VGA kabel a změřit kontrast znovu.

Ještě mám výhrady k sekci recenzí ­"Identifikace panelu­" ­- ve většině případů panel neidentifikujete a jen si tipnete co by v monitoru mohlo být. Snažte se alespoň dostat do servisního menu, tam je obvykle panel identifikován. Rozebrání monitoru by taky nebylo od věci :­-)
Odpovědět0  0
Já bych spíš řekl že panem Kovačem naměřený nízký kontrast je ­(stejně jako u Dell S2340­) způsobený špatným nastavením HDMI výstupu v ovladačích grafické karty, a to tak že do monitoru pouští hodnoty barev 16?­-235 ­(což je u HDMI snad defaultně nastaveno­) místo 0?­-255, takže černá není černá a bílá není bílá. Divím se že si toho pan Kovač nevšiml a jelikož většinu monitorů testuje s DVI výstupem, ani se nad tím nepozastavil.
Škoda je že zatím nebyl zmíněný ani nový HP 23xi, který možná není tak zkalibrovaný jako IPS237, ale v jiných vlastnostech ho zase překonává a cenově vychází obdobně, dokonce o něco levněji.
Odpovědět0  0
Gammu merim tady tim webem:
http:­/­/www.lagom.nl­/lcd­-test­/gamma_calibration.php
Schvalne to zkus jestli to odpovida tomu co nameris sondou. Neni to tak presne, ale pro priblizne zmereni by to melo stacit. Na pracovnim DELL 22­" TN monitoru to zhruba 2.2 odpovida, mozna modra ma o trochu vic
Odpovědět0  0
Zkusil jsem teda ten tvůj ICC profil, ale ne s moc velkým úspěchem ­- zdá se že u Benqu je opravdu každý kus monitoru dost odlišný...
Když se tak dívám na ten webový gamma test, vychází mi to bez ICC profilu ­(nebo s profilem z CD­) při defaultním gamma 3 asi takto:
48%: R 2.4, G 2.7, B 2.9, šedá 2.6
25%: 2.4
10%: 2.3

Když načtu tvůj ICC profil a snížím gamma na 1, obraz je oproti původnímu znatelně vybledlý a gamma je:
48%: R 1.7, G 1.9, B 2.1, šedá 1.8
25%: 2.0
10%: 2.1
Když v OSD nastavím gamma na 4 tak je to s tvým profilem už lepší, ale pořád to vypadá nějak vybledle a neřeší to jak mám rozjetou gammu červené, zelené a modré. Takže tenhle profil asi nevyužiju.
Vlastně by mi stačilo bez profilu snížit gammu v OSD na 2 a nějak pak snížit gammu jen pro zelenou a modrou, ale to už nevím jak na to...
Odpovědět0  0
Díky, zkusím.
Schválně si místo režimu Standard dej uživatelský a nastav si barvy RGB na 100­/96­/98 ­(takhle to měli na tftcentral, případně modrou 97, ale níž už je ghosting znatelný, já mám 100­/95­/97­) a podívej se jak je na tom ghosting pak ­- u mě je to s těmahle barvama podstatně lepší. Jen si člověk musí zvyknout na studenější bílou.Zajímalo by mě jak na tom budeš s přesností barev když to změříš s těmahle barvama sondou, popřípadě jestli půjde poupravit ICC profil...
Odpovědět0  0
Rohy trochu možná prosvítají, ale není to zdaleka tak hrozné jako u toho Philipsu, tam prosvítají několikanásobně více.
Zkus si nastavit režim barev Standart nebo stáhnout modrou v RGB na 90 a pak zkusit ty šmouhy ­(např. scrollovat stránku kde je tmavý obrázek na bílem pozadí­) ­- sice to bude lehce načervenalé ­(což někdo má rád­), ale jsem zvědavý jestli budeš míz žluté šmouhy taky...
Odpovědět0  0
Čím gammu měříš? Máš nějakou sondu? Taky jsem si všiml že podle gamma testu na http:­/­/www.lagom.nl­/lcd­-test­/gamma_calibration.php mi to vycházelo u 48% někde kolem 2,6­-2,8 ale pro tmavší odstíny ­(10%­) to bylo lepší.
Když gammu hodně snížím aby to odpovídalo blíže k 2,3, nebude to vypadat na tomhle monitoru už moc vybledle?
ICC profil někam uploadni ­(třeba uloz.to nebo dropbox­) a posli link, taky ho zkusím :­-­)
Kromě toho, máš stejný problém s odezvou a žlutýma šmouhama jako jsem popsal v jiném komentáři?
Odpovědět0  0
Dělal jsem nějaké další testy a zjistil jsem že ty žluté šmouhy se dělají jen v určitých odstínech, konkrétně když má bílá teplejší odstín.
V nastavení barev monitoru na standard nebo sRGB jsou žluté šmouhy dost výrazné ­- viz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Při nastavení barev na Photo­/Video­/Game­/Eco, které mají dost studený odstín, nebo při uživatelském nastavení barev kde modrá složka není nastavená pod 97, se žluté šmouhy nedělají: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ­(tento je při uživatelském nastavení R­/G­/B na 100­/95­/97­).
Přitom je jedno jestli je teplejší odstín barev nastavený pomocí OSD, ovladačů grafické karty, nebo ICC profilu ­- jakmile se černý objekt pohybuje v lehce načervenalé­/nažloutlé bílé, zanechává za sebou výrazné tmavěžluté šmouhy.
Odpovědět0  0
Koupil jsem si před pár dny tento monitor a jsem docela zklamný z pomalé odezvy. Za pohybujícími se tmavými objekty na světlém pozadí se dělají tmavěžluté šmouhy. Nejsou velké, obvykle 1­-2mm, ale je to vidět i při scrollování textu ­- černý text má při scrollování nažloutlé okraje. Projevuje se to i ve hrách a všude kde jsou rychlé pohyby, když se na to člověk soustředí.
Porovnával jsem odezvu se svým starým 19­" Benq FP91GP monitorem z roku 2006, který má taky MVA panel, a kupodivu tento starý monitor má odezvu lepší. Žádní nažloutlí duchové, i testy pohybujících se objektů z utility PixPerAn na něm vycházely lépe. Nechápu jak výrobce může udávat odezvu 4ms když starý panel s 8ms GTG má odezvu lepší...
Nastavení AMA tomu moc nepomůže ­- na High jsou žlutí duchové trochu menší než na OFF, na Premium jsou pro změnu světle modří, ale pořád dost výrazní.
Navíc má ten nový Benq i horší pozorovací úhly ­- třeba tenhle žlutý formulář pro odeslání komentáře při pohledu shora zrůžoví ­- 6 let starý Benq barvu zachovává.

Původně jsem koupil Philips 235PQ2EB s e­-IPS panelem a vrátil jsem ho kvůli IPS glow a prosvítání v rozích. Benq je na tom s černou líp, ale zase má méně živé barvy a odezva byla u e­-IPS znatelně lepší...

Navíc tady v recenzi monitor označujou jako monitor s rychlou odezvou, tak nevím jak potom vypadají ty s pomalou. Nebo jsem dostal kousek s horší elektronikou ­- můj je vyrobený v červnu 2012 v Číně.
Odpovědět0  0
Řekl bych že naměřený nízký kontrast bude způsobený nastavením barev pro HDMI v ovladačích grafické karty, jak popisovali na tftcentral u modelu S2440L: http:­/­/www.tftcentral.co.uk­/reviews­/dell_s2440l.htm
U tohoto MVA monitoru naměřili kontrast 400:1, ale když pak změnili nastavení HDMI z defaultních 16­-235 na 0­-255, kontrast byl najednou přes 3000:1. Čemuž se nedivím, protože černá jako 16­/16­/16 není černá :­-­)
Doporučuju zkontrolovat tohle nastavení a případně poopravit recenzi.
Odpovědět0  0
Myslím že to tady už někdo zmiňoval, ale když použiju Váš ICC profil ­(v uživatelském režimu­), obraz o něco ztmavne, je trochu kontrastnější, ale tmavé odstíny se slévají a splývají do černé. Až když snížím hodnotu Gamma v OSD na 1 ­(default je 3­), vypadají tmavé odstíny rozlišitelně jako bez ICC profilu. Při jaké hodnotě Gamma jste profil vytvářel?
Odpovědět0  0
Přiložený ICC profil má být použitý s monitorem nastaveným na Standard, sRGB, nebo v uživatelském režimu s R­/G­/B na 99­/95­/90, které recenze zmiňuje jako nastavení pro kalibraci?
Odpovědět0  0
Ja mam doma FP91GP ktery vypada vzhledove stejne, akorat ma p­-MVA obrazovku a ten bych rekl ma softwarovou regulaci pod jasem 40 a nad 40 hardwarovou, aspon to tak vypada. Mozna ze u tohoto modelu to bude stejne ­(ale mozna taky ze je stejny jen vzhled a elektronika kompletne jina­). Jinak pokud by to nekoho zajimalo tak Benq ma servisni menu dostupne kdyz monitor zapnete stisknutim Exit+Enter+zapnuti, tam je v menu videt i pouzity panel a klavesou ­"i­" jde nastavovat par servisnich nastaveni ­(dostupne jen pres D­-SUB kabel­).
Odpovědět0  0
Já bych tomu taky věřil. U 1955 bylo taky víc verzí. Ten který jsem si koupil před třemi měsíci v obchodě měl pixely složené jako
||| ­(subpixely jsou rovné čárky­) a měl horší černou ­- zvláště ty diskutované světlé rohy ­(při pohledu z boku byla černá spíš šedá­), to bylo zřejmě p­-MVA. Při první reklamaci mi přišel podobný, ten měl černou ještě trochu světlejší ­(zřejmě silnější podsvícení­). Ale při druhé a třetí reklamaci mi přišly jiné a myslím že o něco starší typy ­- pixely vypadaly jako >>> ­(subpixel nebyl rovný ale lomený­), černá byla lepší a světlé rohy nebyly vidět, a měly o trochu horší odezvu ­(mazání skákajícího králíka v Benq testovacím programu bylo větší­), to bych tipoval na PVA, ale nerozebíral jsem to tak nevím. Bohužel mají u HP dost špatnou úrověň servisu tak teď čekám na vrácení peněz ­- to co mi od nich přišlo bylo hrozné ­(dva ze tří monitorů blbnuly a po pár dnech prakticky už nefungovaly a pouze jeden z těch 4 co jsem měl ve stavu vypnuto­/stand­-by nepískal, navíc ty ze servisu měly všechny v obraze cca 5­-20 malých tmavších skvrnek kde pixely míň svítily ­- něco jako špína která byla někde v obrazovce, zřejmě tzv. cizí tělěsa, nejvíc u spodního okraje obrazovky­).
Odpovědět0  0
Spatne jsi to pochopil :­-)
Odpovědět0  0
Zkoumal jsem to ale zadnou vodorovnou caru jsem naneasel...asi jsi narazil na nejaky vadny kus :)
Odpovědět0  0
Dela mi to taky, dela to zrejme napajeci trafo vzadu. Reklamovat by ti asi jit melo, ale zatim jsem to nezkousel. V praci mame DELLy, poslouchal jsem jich asi 10­-20 a piskaly vsechny ­(nektere vic, nektere min­) tak je to mozna normalni...
Odpovědět0  0