Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ceny pamětí porostou i nadále… Proč?

24.7.2002, Zdeněk Kabát, článek
Ceny pamětí porostou i nadále… Proč?
Neustálé zvyšování cen paměťových modulů už snad musel zpozorovat každý (už díky našemu cenovému zpravodajství :-). Ne každý ale ví, jaká příčina za tímto nepříjemným procesem stojí. Některé důvody přicházející v úvahu jsou rozebrány v následujícím článku.
Podle odborníků vytrvá dnešní situace, kdy nedostatek pamětí způsobuje růst jejich cen, alespoň další dva měsíce. K tomuto závěru dospěli na základě současných oznámení viceprezidenta společnosti Nanya a posledních snah Hynixu k modernizaci výrobních linek. Celý trh, včetně malé společnosti Nanya Technology, čelí stejnému problému, hromadnému přechodu k výrobě pamětí DDR.

Kupodivu není problém v nedostatku čipů (který se ještě prohlubuje), jak by mnozí předpokládali, ale právě v tomto obtížném přechodu. Aby byla výrobní linka kompletně připravena k produkci pamětí DDR, musí se stávající produkce SDRAM uzavřít a přestavět k novému účelu. V konečném důsledku to znamená, že celková kapacita produkce klesá, a to vede k nedostatku pamětí. Problém je ovšem v tom, že tento postup má za následek nejen nedostatek DDR, ale také SDRAM, protože jejich produkce byla při tomto přechodu pozastavena.

Nejvíce jsou takto poškozeni malí dodavatelé pamětí, již omezené výrobní kapacity a tím pádem se zastavení linky potýká s většími ztrátami. Na druhou stranu většina velkých producentů zvládla přechod na DDR ještě na začátku roku. Tento „rovnovážný“ stav způsobil, že ceny SDRAM PC133 tolik nestouply, protože byly stále dodávány menšími společnostmi a zároveň větší výrobci s vyššími výrobními kapacitami pokryly poptávku po DDR. Ale třeba Hynix začal s renovací až minulý měsíc, a to ovlivnilo trh poměrně dost.

Nicméně nemůžeme zapomenout ani na sklady, které se v průběhu nižší poptávky naplnily přebývajícími paměťmi. Díky těmto rezervám lze částečně čelit nedostatku pamětí, ale je jasné, že na ně nelze spoléhat. Právě jsme tedy zjistili, že hlavním faktorem, který ovlivňuje trh s paměťmi, není obtížný přechod výrobních linek na DDR. Jakou jinou příčinu tedy může tento neblahý jev mít?

Poslední dobou již neklesá poptávka po hardwaru a softwaru u světových společností, jako tomu bylo dříve, a ke konci roku se dokonce předpokládá vzrůst prodeje. A zvýšený prodej má za následek další poptávku po pamětech. K tomuto tvrzení existují dva důkazy. Prvním je vyjádření generálního ředitele Micronu, Steva Appletona, o tom, že Micron je připraven vyjednávat s Hynixem. Druhým důkazem je pro změnu vyjádření ředitele prodeje této společnosti (Micron), Mika Sadlera, o kladných předpovědích v dalším vývoji trhu s počítači, což povede společnost ke zvýšení smluvních cen pamětí.

Micron je ale velice opatrný, přestože se chystá zvýšit produkci a v současnosti společnost rozšiřuje sortiment. Neví se přesně, co chce Micron vyrábět, ale mluví se o řešeních založených na paměťové technologii. V každém případě bude ale růst poptávky stabilnější než u pamětí, jinak by toto rozšiřování produkce nemělo smysl. Jiný výrobce, již zmiňovaný Hynix, si již uvědomil zlepšování situace, ale o prodeji Micronu mluvil velice neochotně. Hynix si je také téměř jist, že společnost vydrží pokud ceny 128Mbitových čipů dosáhnou $4. Pokud by ale byla situace jiná, mohl být Hynix již nějakou dobu prodán společnosti Micron.

Většina výrobců je v současnosti jaksi nejistá. Lze z toho usoudit, že se trh s paměťmi na nějakou dobu uklidní a budou zodpovězeny některé otázky. A to jestli bude růst poptávka po PC a jestli zůstane Hynix nezávislý (tzn. pokus zanikne myšlenka o jeho možném prodeji). V konečném důsledky tedy paměti sice porostou, ale výraznější výkyvy ustanou a ceny se budou řídit poptávkou po počítačích, která se odráží ve světové ekonomice.