Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Charakteristiky pevného disku

13.3.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Charakteristiky pevného disku
Aneb co rozhoduje o výkonu pevného disku.
Pevný disk si vybíráme hlavně podle jeho kapacity, přičemž jako horní hranice většinou funguje cena. Avšak nelze zcela pominout ani další parametry pevného disku. Především je to jeho výrobce, jehož jméno je zárukou kvality a toho, že disk bude spolehlivě sloužit dlouhá léta. Pro specifikaci výkonu pevného disku používají výrobci mnoho kriterií, ve kterých je někdy těžko se vyznat. Pokusíme se proto vnést do věci jasno a vysvětlíme si, co vlastně které parametry znamenají a jakou hrají roli.

Pevné disky kombinují mechanické a elektronické části, jejichž výkon je popisován spoustou charakteristik. Ty lze rozdělit na elektromechanické (např. vyhledávací a přístupová doba), které měří elektricky kontrolované mechanické funkce disku, a čistě elektronické popisující rychlost přenosu dat mezi diskem a jeho hostitelským adaptérem (IDE nebo SCSI).Pojďme se teď na jednotlivé charakteristiky podívat blíže

Vyhledávací doba (Seek Time) je doba potřebná k přemístění (čtecích/zápisových) hlaviček mezi stopami. Udává se v milisekundách a závisí na vzdálenosti stop, mezi kterými se hlavičky přemisťují. V případě dvou vedlejších stop to je kolem 2 ms, přemisťují-li se hlavičky od okraje disku k jeho středu, vzroste až na 30 ms. Důležitá je průměrná vyhledávací doba, která udává čas potřebný k přemístění hlaviček přes náhodný počet stop. Je to v podstatě statistická veličina a pohybuje se v rozsahu 8 ms až 14 ms. Průměrná vyhledávací doba bývá často výrobcem uváděna jako nejdůležitější, ne-li jediná charakteristika výkonu pevného disku, ovšem zcela úplnou charakteristikou není.

Head Switch Time (Doba přepnutí mezi hlavičkami) určuje, jak dlouho při čtení nebo zápisu trvá přechod z jedné hlavičky na druhou. V jednom okamžiku může načítat nebo zapisovat data pouze jedna hlavička, přičemž data jsou zapisována tak, že nejprve se vystřídají všechny povrchy disku se stejnou stopou a teprve potom se hlavičky přesunou na další stopu. Přepnutí mezi hlavičkami, které se také udává v milisekundách, je totiž rychlejší než jejich mechanický posun.

Cylinder Switch Time (Doba přepnutí mezi cylindry) vypovídá o tom, jak rychle se hlavičky přesunou z jednoho cylindru na vedlejší při zápisu nebo čtení dat (nezaměňovat s vyhledávací dobou, kdy probíhá přesun hlaviček "naprázdno"). Cylindr tvoří stejné stopy na obou površích všech disků (názorně si jej můžeme představit jako papír svinutý do ruličky).

Rotational Latency (Rotační prodleva) udává, jak dlouho musí hlavička po umístění nad správnou stopu čekat na najetí požadovaného sektoru. Měří se opět v milisekundách a závisí na rychlosti rotace disku. V ideálním případě může hlavička číst data hned z následujícího sektoru, v opačném případě musí čekat na potřebný sektor celou jednu otáčku. Rotační prodleva se většinou udává jako doba poloviny rotace disku (jako průměrná hodnota).

Přístupová doba (Data Access Time) udává dobu potřebnou k přesunu hlaviček nad požadovanou stopu a nalezení patřičného sektoru. Jedná se vlastně o součet vyhledávací doby, doby přepnutí mezi hlavičkami a rotační prodlevy, což znamená, že dává poměrně komplexní představu o výkonu pevného disku.

Důležitá je však i přenosová rychlost dat (Data Transfer Rate), která udává, v megabytech za sekundu, jak rychle jsou data při čtení nebo zápisu přenášena mezi diskem procesorem. Závislá je na dvou operacích, diskovém přenosu mezi hlavičkami a jeho řadičem, a rychlostí přenosu mezi řadičem disku a procesorem. Pro zvýšení přenosové rychlosti a snížení vlivu prodlevy při mechanických operacích jsou pevné disky vybavovány cache pamětí, kde jsou dočasně ukládána přenášená data.

Data Througput Time zahrnuje přístupovou dobu a přenosovou rychlost, takže představuje celkové množství dat, které lze přenést mezi diskem a procesorem za danou časovou jednotku. Jedná se o nejobsáhlejší charakteristiku rychlosti přenosu dat zahrnující jak mechanické a elektronické vlastnosti pevného disku, tak také rychlost hostitelského počítače, kterou nelze při měření zanedbat. Seberychlejší pevný disk je málo platný, pokud mu nestačí počítač, ve kterém je zabudován, i to je třeba mít na paměti při výběru pevného disku podle jeho parametrů.


Podle Super7.net