Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chcete opravdu levný televizní tuner?

14.2.2001, Jakub Lohniský, zpráva
Chcete opravdu levný televizní tuner?
Pokud je vaše odpověď kladná, určitě si přečtěte článek popisující práci s televizním tunerem ATI TV Wonder, který je mimochodem prodáván za bezkonkurenční cenu.
Přídavné televizní karty nebo-li TV tunery jsou stále častější součástí dnešních počítačů. Do rukou se mi dostala televizní karta ATI TV Wonder, a proto bych Vás rád v tomto článku seznámil s tím, co od tohoto produktu můžete očekávat. Kanadská společnost ATI je známým výrobcem grafických karet, z nichž asi nejznámější je karta All In Wonder (AIW), která navíc obsahuje integrovaný televizní tuner. Její výhodou je, že nemusíte obsazovat další slot PCI (popřípadě ISA) a zůstane vám volné jedno IRQ. Naopak mezi nevýhody patří skutečnost, že v okamžiku, kdy vám přestane stačit výkon grafického čipu (2D/3D), budete muset vyměnit celou grafickou kartu. Mezi mnoha uživateli převládá mylný názor, že televizní tunery společnosti ATI fungují jenom s plnohodnotnými grafickými kartami stejnojmenné společnosti. Ano, v minulosti tomu tak bylo (tuner ATI-TV), ale nynější televizní tunery můžete použít s většinou grafických karet. Samozřejmě se můžou objevit nějaké nekompatibility, ale ty se dají vyřešit instalací určité záplaty. Myslím si, že to by na úvod stačilo, takže se pojďme pěkně zblízka podívat na televizní tuner ATI TV Wonder.

Technické parametry
    • automatické ladění
    • zdroj VF signálu: klasická anténa nebo kabelový rozvod
    • podpora NTSC/PAL/SECAM
    • podpora VGA PCI/AGP
    • audio výstup, anténní vstup, video in cinch
    • podpora české zvukové normy (mono)
    • grabování do formátu *.avi
    • zachytávání obrázků do formátu *.bmp

Balení a instalace
Kartu jsme k otestování dostali v OEM balení, které obsahovalo samotný tuner, kablík sloužící k propojení se zvukovou kartou, manuál a cédéčko s potřebným softwarem. Tuner jsem nainstaloval do jednoho volného slotu PCI, externím kabelem propojil konektor Audio Out na tuneru s konektorem Line In na zvukové kartě a nabootoval do Windows. Nalezení nového hardwaru jsem stornoval a spustil instalaci ovladačů (spolu se softwarem) z dodaného CéDéčka. Instalace proběhla v pořádku, což znamenalo jediné, poslední restart a můžeme začít ladit. Radost byla ale předčasná, protože následovalo asi hodinové řešení problému, kdy nešel spustit ATI TV Player. Po klinutí na ikonu tohoto programu se totiž počítač “kousnul” a na řadu musel přijít restart. Nebudu vás dlouho napínat, problém byl v použité verzi DirectX. Na počítači totiž byla nainstalována verze 8 a software si s ní jaksi nedokázal poradit. Použil jsem tedy utilitu zvanou DirectX Uninstaller v.13, verzi 8 odstranil a nainstaloval DirectX 7.0a. Po této rošádě s DirectX již proběhlo spuštění ATI TV Playeru bez problému.

Ladíme stanice
Software dodávaný s tunerem se nazývá ATI Multimedia Center a obsahuje tyto položky: TV Player, Teletext, audio přehrávač, Video CD Player a Video Editor. K dispozici tedy máte programy sloužící ke sledování televize, teletextu, grabování videa nebo jeho úpravě. My se zaměříme na TV Player. V setupu programu jsme nastavil Europe Antenna a spustil autoscan. Ten nalezl pouze Novu, takže jsem začal pátrat po nějakém manuálním nastavení frekvencí. Bohužel TV Player toto neumožňuje, takže mi nezbývalo, než se poohlédnout po Internetu. Našel jsem stránku zaměřenou na televizní tunery ATI, která obsahuje řadu užitečných prográmků, díky nimž naladíte opravdu všechny dostupné stanice. Tyto programy se jmenují MTune a TV Tweak. Pokud chcete naladit všechny dostupné stanice, spusťte TV Player a následně program MTune (to je důležité). MTune postupně projede všechny frekvence, přičemž můžete nastavit přesnost s jakou se má ladění provádět. Pokud je nalezena nějaká stanice (objeví se obraz v TV Playeru), MTune se zastaví a vy si opíšete frekvenci. Po skončení ladění ukončete oba programy a spusťte program TV Tweak. Zapište vámi zjištěné frekvence a nastavení uložte. Nyní znovu spusťte TV Player a nechte ho najít stanice. Pokud jste vše udělali správně, mělo by být nalezeno více televizních stanic. Velice důležité je, jakou používáte anténu. TV Wonder je totiž velice citlivý na signál, takže zapomeňte na to, že naladíte stanice na “kus drátu”. Zvuk byl bezproblémový, ale jestliže by vám nefungoval, podívejte se na již zmíněnou stránku, kde je spousta problémů vyřešena.

Jeden tip na závěr:
Pokud se obraz nepohybuje, nastavte se do registru Windows a změňte položku Overlaymode na hodnotu 2 nebo 4.

Video, obrázky, kvalita obrazu
Grabování videa probíhalo bezproblémově, stačí na hlavním panelu TV Playeru kliknout na příslušné tlačítko a televizní program se začne nahrávat. Stejné je to i obrázky, které můžete ihned po “típnutí” uložit na disk. Kvalita obrazu je celkově dobrá, ale musí se malinko pohrát s nastavení jasu, kontrastu a barev. Například Nova měla obraz moc tmavý a barevný, ale po chvilce nastavování již byl perfektní (myšleno obraz, kvalita vysílání se nezměnila :-).

Závěr
K tuneru sice nedostanete dálkové ovládání, ale za cenu 1422,- Kč bez DPH to je omluvitelné. Sečteno, podtrženo, dobrý obraz, kompatibilita a bezkonkurenční cena dělá z tuneru ATI TV Wonder opravdu výhodnou koupi.

K testování zapůjčil OK Computers
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.