Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chcete Tualatin? Potřebujete novou základní desku!

3.8.2001, Jakub Lohniský, článek
Chcete Tualatin? Potřebujete novou základní desku!
V dnešním článku se blíže podíváme na tři základní desky s čipsetem i815EP-B, které podporují již několikrát zmíněný procesor Pentium III s jádrem Tualatin.

O novém procesoru Pentium III s jádrem Tualatin toho již bylo napsáno mnoho, ale pokud přemýšlíte o jeho pořízení, měli byste se vážně zamyslet nad výběrem té správné základní desky. Na serveru Anandtech provedli srovnávací test čtyř základních desek s čipsetem i815EP B-stepping. Možná vás mate, že uvádím pouze tři desky, ale model Tyan Tomcat i815T na českém trhu asi neseženete, a proto by bylo bezpředmětné zabývat se jeho funkcemi. Všechny základní desky podporující Tualatin jsou také označovány jako „Universal Motherboard“, jelikož do jejich patic osadíte všechny procesory Intel určené pro Socket370. Objevily se i zprávy, že nové Pentium III půjde osadit i do starých iBX desek, ale i když je to teoreticky možné, nelze toto řešení doporučit. Hlavní problém je v napětí procesoru a odlišných úrovních I/O. Další problémy se mohou vyskytnout díky neoficiální podpoře 133 MHz frekvence systémové sběrnice či absenci přenosového protokolu Ultra ATA/66 respektive ATA/100.

Asus TUSL2-C
Tento model společnosti Asus koncepčně vychází z desky Asus CUSL2 - první základní desky s čipsetem i815. Co se týče rozšiřujících slotů, máte k dispozici šest slotů PCI, jeden slot AGP a jeden (opět zbytečný) slot CNR. Základní desky Asus vždy vynikaly v možnostech nastavení a přetaktování procesoru. FSB sice můžete nastavovat v rozmezí 66 – 166 MHz přímo z BIOSu (po 1 MHz), ale úplně chybí možnost změny napětí procesoru. To je vcelku závažný nedostatek, ale pokud vám stačí vynikající výkon a stabilita, může být Asus TUSL2-C dobrou koupí.



Intel D815EEA2
Základní desky společnosti Intel byly vždy „overclocked unfriendly“, čili se vůbec nehodily pro přetaktování procesoru. Model D815EEA2 toho umí nastavit docela dost, ale položky ovlivňující frekvenci pamětí či FSB opět chybějí. Můžeme být ale rádi, že do BIOSu (Phoenix) byla přidána možnost ovlivnit nastavení operační paměti (CAS, RAS to CAS a RAS Precharge). Pro rozšiřující karty máte k dispozici pět slotů PCI a jeden slot AGP. Jestliže vám stačí tzv. „rock stable“ základní deska poskytující celkem dobrý výkon, nemusí být koupě D815EEA2 špatnou investicí.



Soyo SY-TISU
Výborná základní deska určená především pro všechny přetaktovávače a ladiče výkonu. Poskytuje totiž velké množství nastavení jednotlivých parametrů celého systému. Počet rozšiřujících slotů je standardní, layout celé desky je dobře navržený a problémy byste neměli mít ani se zasouváním napájecích kabelu. Chybět nesmí integrovaný zvukový čip, naopak grafický čip není díky specifikaci čipsetu i815EP B-stepping přítomen.



Přetaktování
Na desce Asus TUSL2-C se podařilo dostat procesor Pentium III 1.2 GHz až na 1.44 GHz (160 MHz x 9.0). Tato pracovní frekvence procesoru ale způsobovala nestability systému. V případě desky Soyo SY-TISU bylo vše v pořádku i na přetaktovaném systému, jelikož na rozdíl od desky Asusu bylo možno změnit napětí procesoru a zajistit tak větší stabilitu.

Testovaná konfigurace
- procesor Intel Pentium III 1.2 GHz
- základní desky ASUS TUSL2, Intel D185EEA2, Soyo SY-TISU
- IBM Deskstar 30GB 75GXP 7200 RPM (Ultra ATA/100)
- nVidia GeForce3 64MB
- Windows 2000 Professional
- nVidia Detonator3 v12.41


Benchmarky






Závěr
Pokud přemýšlíte o pořízení nového počítače a jste zastánci platformy Intel, rozhodně si pořiďte základní desku s čipsetem podporujícím nové Tualatiny. Odpadne vám tak spousta problémů při budoucím upgradu. Já osobně bych ale nějakou chvíli počkal, jelikož ceny procesorů i odpovídajících základních desek mezitím určitě klesnou.


Zdroj: Anandtech