>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
Chladiče grafických karet a dnešní nabídka
21.4.2009, Jan Vítek, článek
Už jsme si představili výrobce skříní a procesorů. Nyní je čas na grafické karty, kde je situace trochu složitější vzhledem k nárokům na chlazení nejen grafických čipů, ale i pamětí a potažmo i oblasti napájení. Přesto existuje i dost univerzálních chladičů.
Kapitoly článku:
Thermaltake
- webFirma Thermaltake je po Arctic Cooling další ze silné trojky a její strategie by se dala popsat jako: "Uvádějme nové modely ať se děje co se děje". Marketingové oddělení Thermaltake je skutečně výkonné, a tak si můžeme přečíst tiskovou zprávu i o té nejzanedbatelnější záležitosti. Navíc je Thermaltake známý také jako notorický recyklátor starších chladičů, jež následně uvádí jako zcela nové modely.
Thermaltake TMG ND5
Momentální nabídka vzduchových chladičů obsahuje celkem dvě řady a jeden samostatný chladič. Mezi nejstarší, jež jsou dnes ještě aktuální, patří chladiče ND1 až ND5 pro NVIDIE a AT1 až AT4 pro karty ATI - všechny ze série TMG (Thermal Maximum Grade). Čím nižší číslo, tím jsou tyto chladiče slabší a zde můžeme vidět paralelu s modely Arctic Cooling VGA Silencer. Také jejich zpracování je velmi podobné - jde o chladiče s radiálními ventilátory posílajícími vzduch buď do zadní části skříně (slabší modely), nebo na druhou stranu, jako například u TMG ND5.
Na našem serveru jsme testovali model TMG ND2, jenž se předvedl se svým výkonem v poměrně dobrém světle a umístil se mezi těmi nejlepšími a pak také TMG ND5, který již v tvrdé konkurenci příliš nestačil.
Thermaltake DuOrb
Dále jsme také testovali chladič Thermaltake DuOrb, jenž by měl dnes tvořit výkonnostní špičku této firmy. DuOrb jsme testovali celkem dvakrát - nejdříve na kartě NVIDIA GeForce 8800 Ultra a pak na ATI Radeon HD 3870. V prvním případě to měl DuOrb v konkurenci modelů od Thermalright a Zalman skutečně těžké a nedokázal nabídnout o mnoho lepší výsledek než původní chladič zmíněné karty. Na tepelně daleko méně výkonném Radeonu již byla situace lepší, ale také se zde využili jiní protivníci. I tak ale DuOrb zapadl spíše mezi průměr. Kromě celoměděné verze nabízí Thermaltake také hliníkovou - DuOrb AX.
Thermaltake SOrb
Jako druhý a poslední do série Orb zapadá ještě model SOrb, který dostal svůj název evidentně podle tvaru připomínajícího písmeno S. Jedná se o nejnovější model od Thermaltake, ale evidentně nikoliv ne nejvýkonnější, protože jednak má místo dvou ventilátorů jeden a také žebra jsou hliníková a ne měděná. Podpora karet tedy končí u modelů Radeon HD 4850 a GeForce 9600 GT.
Thermaltake Fanless 330
Nakonec Thermaltake dnes nabízí ještě pasivní model Fanless 330, jenž obklopí kartu svými heatpipe (dvě na každou stranu) a žebry. Ta byla stvořena z hliníku a celkově si tento chladič může v jen trochu dobře větrané skříni troufnout na GeForce 9600 GT či Radeon HD 3850.
Thermalright
- webVelmi renomovaná americká společnost Thermalright je známá svými výtečnými chladiči procesorů, ale již delší dobu na rozdíl od Scythe působí také mezi výrobci chladičů grafických karet. V této oblasti má k tématu rozhodně co říci, i když se objevilo i zaškobrtnutí v podobě modelu V1 Ultra (recenze), ale ten je již naštěstí minulostí.
Thermalright HR-03 Plus
Poté ale již nastoupily modely ze série HighRiser, kam patří i některé procesorové chladiče. Označení HighRiser (HR) platí pro ty modely, které mají svá žebra protkaná stovkami otvorů, skrz něž má také proudit vzduch, a zvyšovat tak chladicí účinek.
My jsme na našem serveru měli možnost testovat modely HR-03A na GeForce 7600 GT i 7800 GTX, pak HR-03 Plus s GeForce 8800 Ultra a nakonec i HR-03 GT s Radeon HD 3870. Všude se tento model ukázal jako jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, ovšem za cenu větší prostorové náročnosti, která ale může být napravena tím, že se žebroví odstěhuje na druhou stranu karty. HR-03 totiž podporují dvojí způsob instalace.
Do momentální nabídky Thermalright patří modely HR-03 GTX (GeForce GTX 260/280), GT (až GeForce 9800 GTX a Radeon HD 4870), R600 (Radeon HD 2900 XT/Pro), PLUS (NVIDIA série s čipy G80) a nakonec Rev.A. Seznam kompatibilních modelů pro Rev.A je "trošku" delší, a tak jej uvedu v odkazu.
Thermalright T-Rad2
Zbytek chladičů Thermalright pro grafické karty zahrnuje už jen dva modely. Jako první si zmíníme T-Rad2, jehož konstrukce není příliš složitá. A nebyl by to Thermalright, aby nevyužil "tunu" heatpipe, konkrétně tedy šest, jež trošku nerovnoměrně protínají velké množství souběžných hliníkových. Co se týče ventilátorů, pak na tento chladič můžeme namontovat buď dva 92mm ventilátory, nebo pouze jeden 120mm. To samozřejmě pouze dle našeho vkusu a potřeb. Kompatibilita končí s modely Radeon HD 4870 a GeForce 9800 GTX.
Thermalright V2
Nakonec firma nabízí model V2, jenž toho s V1 Ultra naštěstí moc společného nemá. S výškou 27 mm je o 3 mm vyšší než T-Rad2 a narozdíl od něj využívá měděná žebra a o dvě heatpipe méně. Také aktivní plocha je o poznání menší, takže podporuje pouze 80mm ventilátory. Kompatibilita je zde také trošku složitější, ale koupit si V2 na Radeon HD 4870 by dle výrobce neměl být problém, takže jistý výkon tento chladič mít bude.
Xigmatek
- webSpolečnost Xigmatek si získává větší a větší oblibu u uživatelů se svými chladiči procesorů, kterým vévodí model se stylovým označením Thor's Hammer. Chladičů CPU nabízí dnes již podstatně více, ale co se týče chladičů grafických karet, je tu zatím pouze jeden, ale ten nevypadá zrovna špatně, i když originalita z něj příliš nesrší.
Xigmatek Battle Axe - zdroj: X-bit labs
Jedná se o model Battle Axe, jehož recenzi přinesl například známý server X-bit labs. Xigmatek u něj zdůrazňuje především použití systému H.D.T. (Heatpipe Direct Touch), ovšem tu nejde o nic jiného, než o zploštělé heatpipe, které tvoří podstatnou část styčné plochy.
Tělo chladiče tvoří čtveřice heatpipe a dlouhá hliníková žebra, jež profukuje dvojice 92mm ventilátorů. Kompatibilní karty v tomto případě jsou modely ATI Radeon HD 4870 a nižší a také GeForce 9800 GTX a nižší plus také Quadro FX 1400 až 5600. Snad Xigmatek představí i nástupce Battle Axe, protože ten se v uvedeném testu předvedl velmi dobře.
Zalman
- webA máme tu posledního z velké trojky. Zalman je a vždy byl inovátorem v oblasti chlazení a přišel s nejednou význačnou novinkou, jež mu zajistila dobré jméno. Vzpomenout můžeme na dobu, kdy přišel s originální výrobou chladičů složených z měděných nebo hliníkových plátku, či také kombinace obou kovů. Ty jednoduše přišrouboval k sobě, aby vytvořily jednolitou základnu a konce rozevřel do tvaru vějíře.
Zalman VF700-Cu
Taková konstrukce byla ve své době významným pokrokem, ale dnes je již zastaralá a ve světle výkonu dnešních chladičů s heatpipe nemá ani tu nejmenší šanci. Její nevýhodou je totiž nízká schopnost efektivně rozvádět teplo kvůli tenkému materiálu a zde heatpipe naopak excelují. Proto se po chladičích VF700 (recenze), jež má mimochodem ještě v aktuální nabídce, objevily modely VF900 (recenze).
Zalman VF900-Cu Fatal1ty
Koncepce chladičů VF900 je podobná jako u předchozích modelů, akorát tepelnou energii nerozvádějí sama žebra, ale starají se o to dvě heatpipe. Zalman se také snažil zvednout popularitu svých modelů zajímavým způsobem - dodal jim tvář. Ta patří profesionálnímu hráči Jonathanu Wendelovi s přezdívkou Fatal1ty. Ve výsledku ale zákazníci dostali pouze jinak zbarvené chladiče s rychlejším ventilátorem, za něž zaplatili více peněz.
Tento způsob propagace se poté rozšířil a nyní si můžeme pořídit celou škálu herních periférií - paměťových modulů, zdrojů, zvukových karet, grafických karet a jiných, které také nesou jméno Fatal1ty. A občas se můžeme dočíst, že ta která komponenta byla vytvořena právě ve spolupráci s Wendelem, což vyvolává spíše ironický úsklebek než uznalé pokývání. Ale jedeme dále.
Zalman VF1000-LED
Po VF900 následovaly ještě výkonnější modely řady VF1000, kde již Zalman zapomněl na paprskové uspořádání žeber a položil je souběžně, zasadil do nich ventilátor a nasadil tu čtyři samostatné heatpipe. K tomu pak ještě speciálně pro sérii GeForce 8800 Zalman přinesl pasiv ZM-RHS88, jejž vidíte na fotografii pod měděným tělem hlavního chladiče. Výkonnostně je na tom tento chladič dobře, ale potřebuje k tomu vysoké otáčky svého ventilátoru, jenž mi osobně nepřipadá dobrým způsobem usazený.
Zalman VF2000 LED
Zalman si také libuje v zrcadlově naleštěných styčných plochách, což nám dokazuje již od dob VF900 a pokračuje s tím i u nejnovějších modelů VF2000 LED. Jde o jakousi zkrácenou verzi předchozího modelu VF1000-LED. Jeho výkon by měl pohodlně stačit na karty ATI Radeon HD 4870 a NVIDIA GeForce 9800 GT. Dál se ale Zalman již zatím nepouští.
ZEROtherm
- webNakonec si představíme výrobce ZEROtherm, jehož dřívejší produkty mají dost společného právě se Zalmanem. Jedná se především o produkty GX700 a GX710 (recenze), což jsou základní modely vhodné pro staré karty ATI Radeon X1600 a NVIDIA GeForce 6600.
ZEROtherm GX710
Využita je zde jedna duální heatpipe a na ni byla ve stylu Zalman VF900 navlečena úzká žebra, skrz něž bude funět radiální ventilátor. A pak tu jsou modely GX810, GX815 Gamer Edition (recenze) a pak rovněž GX820 Over-clocker Edition.
ZEROtherm GX815 Gamer Edition
Ty mají také pouze jednu duální heatpipe, ale mohutnější tělo s více žebry. Ovšem kompatibilita těchto chladičů také končí s modely ATI Radeon X2600 a NVIDIA GeForce 8600, takže ani tyto nejsou tak zajímavé.
ZEROtherm Hurricane HC92 Cu
Nakonec tu jsou už ale jen modely HC92 CU a HC92 CU 8800 vhodné až pro GeForce řady 8800. Ty mají zajímavý design se čtyřmi heatpipe a jedním 92mm ventilátorem, avšak pro novější modely ATI a NVIDIA však ZEROtherm (alespoň zatím) nenabízí nic.