Celkem neni důvod si do domácnosti něco takovýho pořizovat. Kdo tahá přes domácí síť data z jednoho SSD na druhý? Asi nikdo. Při kopírování menších souborů jde stejně vždycky rychlost do kopru a můžu mít třeba 100 Gb síť.
Odpovědět0 4
Zajímavé (HDD mají běžně rychlosti 130+MB/s - pro NASy ideální), ale vše je o ceně. 10Gbit stojí 10 000 za síťovku + víc než 20 000 za switch. Rád bych víc než Gbit, ale 30 000 za připojení NASu (1 síťovka + switch) mě totálně odradilo.
Jestli nebude stát switch do 5000 a síťovka cca 2000, tak to nikdo moc kupovat nebude. To už radši natáhnu optiku.
Odpovědět1 0
Těch cca 100MB/s fakt někomu nestačí? Pokud pominu třeba firmu, kde je na server připojených x klientů. Těch 130MB/s u HDD je taky na hraně, to dá tak při čtení na kraji, zápisy jsou pomalejší. U HDD je ještě problém, že když se sejde víc požadavků na čtení z různých míst, tak jde rychlost dost dolů.
Odpovědět0 1
Tak jednak dnes už taková běžná spotřební 3 TB Toshiba P300 dá na kraji 185 MB/s (X300 či WD Black ještě víc) a druhak příklad: WS/NAS s RAID 0 či 5 polem, které dá snadno 250 MB/s a víc a potřeba překopírovat na notebookové SSD pohádky pro děti o velikosti několika desítek GB (či víc). Neříkám, že je podobný příklad extra častým jevem, ale otázka zněla "někomu nestačí?". A nezapomínat na fakt, že teď teprve proběhla standardizace, čili než to lidi budou mít doma, budou tu větší SSD a ještě o trochu rychlejší HDD.
Odpovědět2 0
185 MB/s jako zápis jo???
Odpovědět0 0
Doma mám X300 6TB testoval jsem ji v HD Tune když jsem ji koupil, tak se zápis pohyboval kolem 205MB až 210MB za sekundu. Je to opravdu rychlý a na ty kapacity levný disk. Jsem s ním max. spokojen
Odpovědět1 0
To je dobrý, ale ono je to jedno jestli je to 150, nebo 205. V reálu to stejně závisí na spoustě dalších faktorů jakou rychlostí to pojede. Odezva bude u těch plotňáků furt podobná a jestli to má tolik MB/s nebo tolik, je už jenom detajl. :-)
Odpovědět0 0
Není to detail, spousta lidí má velký data. V mém případě hlavně desítky image disků (zálohy mám v podobě image - tzn je mi jedno, jak měl dotyčný velký soubory, pro mě to je jeden soubor o velikosti 50-500GB).
Těch 150GB fotek co tu mám (a co se nebude kopírovat "plných" 200MB/s) mě nepálí, to se překopíruje hned. Stejně tak systém (do 20GB), dokumenty (jednotky GB) atp. Ale natočený videa (minimálně pár set MB/video), filmy (7+GB/film), obrazy disků a jiný soubory (který zabírají většinu místa) už se kopírují plnou rychlostí disku.
Pokud ty nedokážeš využít potenciál sítě rychlejší než 1Gbit neznamená, že to nedokáže někdo jiný. Rozhodně to nebude mainstream pro masy, ale pro spoustu lidí to bude ideální mezistupeň mezi nedostačujícím Gbitem a zbytečně drahou a složitou optikou (pokud to nezabijou nesmyslnou cenou, jako 10Gbit metaliku).
Odpovědět1 0
Tak mě síť netrápí hlavně protože mam všechny disky interní v PC, dohromady 5 TB + SSD na systém. Ale už jsem taky uvažoval o ňákym tom síťovym disku. Těch 5TB (2+3) mi přestává stačit a další bzučící nesmysl se mi do PC strkat nechce. ;-) Ale spíš asi smažu většinu filmů. Ale začínam teď taky fotit do RAWu, takže to brzo taky naskáče díky fotkám. ;-)
Odpovědět0 0
Rychlosti HDD v poslední době moc nerostou. Filmy bych dával na HDD než na SSD, v ntb je lepší mít obojí.
Těch 180MB/s je čtení, zápis bude určitě horší.
Odpovědět0 0
Tak nevím, pánové...
http://imageshack.cz/images/2016/10/02/P300.png ... případně sem můžu dát ještě screen z kopírování souborů mezi disky, pokud neuvěříte.
Jinak nesmíte opomínat, že uplyne ještě dlouhá doba, než se 2.5G dostatečně rozšíří do domovů lidí, ne jen na trh - musí se obměnit oba PC i switch.
Odpovědět0 0
A to bude prostě hrozně dlouho... Pro zajímavost, minulý týden jsem konečně upgradoval domácí síť ze 100 Mbps na 1 Gbps. Přitom jsem to ale stále úplně udělat nemusel. Rychlost připojení k internetu máme 24 Mbps. Důvodem bylo, že úzké hrdlo bylo mezi dvěma patry v domě, kdy se přes jednu 100 Mbps na jednom patře přistupovalo jak k NAS, tak k internetu. Když někdo vytížil naplno síť kopírováním z/na NAS, například při pravidelné záloze obrazu disku, už se nikdo jiný ze stejného patra nepřipojil k internetu (no, připojil, ale textová stránka nabíhala třeba půl minuty). Nicméně udělal jsem to teď v roce 2016, ačkoliv 1Gbps shopné PC mám už tak těch 13 let - kupoval jsem tehdy nové PC s High-end deskou právě když se ten standard začal používat. Od té doby mám čtvrté PC a všechny 1Gbps LAN pochopitelně měly. No tak čekám, že na 2.5 přejdu za podobně dlouhou dobu...
Jinak celá obměna zahrnovala výměnu 4 swtichů a jednoho Access Pointu. Některé koncové uzly jsou stále 100 mbps (asi tak 3 switche a k nim připojené PC a AP), ale to nevadí, chtěl jsem hlavně zlepšit tu propustnost té "páteře".
Chtěl jsem říct, že dokud lidi nedotlačí nějaká nutnost toho upgradu, tak stejně nebudou měnit doma infrastrukturu sítě i když už budou mít dávno 2.5 Gbps PC...
Odpovědět0 0
Stačí když se někomu rozsype PC - než se v tom začnu hrabat, tak dělám obraz disku a když má někdo na systémovém oddílu v dokumentech 1TB dat, tak se vyšší rychlost hodí (v 95% případů filmy, ale jsou to soukromý data a šťourat se v nich nebudu).
Zrovna před 14 dny jsem tu měl HDD s 2TB dat, kterej majitel naformátoval - tzn recovery, pak ty 2 TB dat narvat na NAS, roztřídit a celý 2TB poslat zase zpátky na HDD. Zde bych 2,5Gbit síť dost uvítal, do budoucna (až budou rychlejší HDD, nebo povýším RAID) klidně i těch 5Gbit.
Odpovědět0 0
A jak často to člověk musí dělat? Každý týden asi ne.
Jinak když si občas kupuji nový větší disk, tak starý obsah často prostě překopíruji ze starého disku na ten větší. Jenže i to blbé kopírování prostě trvá a to je to v jednom PC, pomalé je to kopírování statisíců většinou malých souborů, takže rychlost jde dolů, reálně sotva pár desítek MB/s. Takže i kdyby to šlo přes síť, tak to není to, co by to limitovalo. Pokud by se kopírovaly velké gigabytové soubory, tak to je lepší, ale reálně je to spíš hromada malých.
Odpovědět0 0
Párkrát měsíčně. Při ceně do 4000 za switch a 1500 za síťovku bych to bral všema deseti a bez rozmýšlení.
A mě Gbit rozhodně omezuje, některý práce by mi to zrychlilo i dost výrazně - jak jsem psal, většina dat jsou velké soubory.
Případně ve fabrikách by to určitě dost lidí uvítalo - optický propoje nejsou zrovna levný.
Odpovědět0 0
preco by kable Cat6a a Cat7 by nemali byt kompatibilne so starsim standardom? 100mbit a podobne? Akosi som nikde o tom nevidel zmienku. Vsade pisali ze prave je kompatibilne.
Odpovědět0 0
Nemyslel jsem kabely, ale 10Gb/s verzi Ethernetu. Napíšu to lépe.
Odpovědět0 0