Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm

30.9.2020, Jan Vítek, aktualita
Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm
NVIDIA se již se společností SoftBank dohodla na akvizici firmy Arm, která by se měla za cenu 40 miliard dolarů stát výraznou posilou portfolia NVIDIE a cestou k dalšímu rozvoji. To ale ještě nemusí dopadnout. 
Akvizici totiž ještě musí schválit příslušné úřady ve Velké Británii, Číně, EU a USA, přičemž my můžeme očekávat, že jejich souhlas bude podmíněn mnohými podmínkami. Tomu se už věnoval Jensen Huang, který se již zavázal dále rozvíjet domovské sídlo firmy Arm v Cambridge a udělat z něj přímo světové středisko pro výzkum a vývoj umělé inteligence. Dále lze očekávat, že NVIDIA bude muset dodržovat určité podmínky, které jí neumožní, aby firmu Arm zcela pozřela nebo aby přestala volně nabízet její technologie k využití v rámci licencí. 
 
 
Nicméně Ni Guangnan, bývalý šéfinženýr společnosti Lenovo, je toho názoru, že celou akvizici může zcela zablokovat Čína a není ani těžké uhodnout, proč by to měla dělat. Jde pochopitelně o celkové vztahy Číny a USA, které aktuálně nejsou zrovna vřelé. Americká vláda dokázala svými tahy odříznout Huawei od nejlepších dostupných technologií, čímž jej donutila hrát druhou ligu a nedávno se zaměřila také na společnost SMIC, výrobce čipů, který byl hlavní nadějí firmy Huawei na to, že bude mít k dispozici alespoň trošku slušný výrobní proces. 
 
Zkrátka a dobře, snaha o akvizici firmy Arm NVIDIÍ by mohla uváznout v čínsko-americké obchodní válce, kterou Američané vedou i proto, že chtějí odříznout čínskou armádu od nejvyspělejších technologií. 
 
Dle Guangnana se čínská strana bude snažit argumentovat tím, že spojením NVIDIE a Armu by vznikl jakýsi monopol, ovšem pravým důvod bude skryt v obavách o to, že Arm ve vlastnictví americké firmy bude podléhat regulacím americké vlády, která by tak mohla zakázat vývoz technologií Armu do Číny. Takové obavy ostatně ani nejsou moc přitažené za vlasy vzhledem k tomu, jaká opatření americká vláda letos přijala.
 
Nicméně právě to by mohly řešit regulátory stanovené podmínky akvizice, ale v sázce je tu mnohem víc, než představoval pouhý Huawei či SMIC. Technologie firmy Arm si licencuje přes 200 čínských firem, které vyrábějí miliony a miliony čipů. Lze ale říci, že by případné odříznutí Číny od Armu poškodilo i celosvětový trh s elektronikou, spotřebiči a zkrátka se vším, kde se dají najít čipy firmy Arm a takových produktů je nepočítaně.