Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipová sada Intel 815

4.7.2000, Jakub Lohniský, zpráva
Čipová sada Intel 815
Nahradí oblíbený čipset BX ?
i815Společnost Intel přichází na trh s novou čipovou sadou i815, která by měla vylepšit její image u zákazníků a výrobců. Dobré jméno společnosti bylo poškozeno s uvedením čipové sady i820, jenž nejprve nabízela využití pouze velice drahých pamětí RDRAM a později ho k totální zkáze dovedla chyba v MTH (Memory Translation Hub). Intel si nemohl dovolit jen tak posedávat a musel vymyslet čipset, se kterým by získal zpátky svůj podíl na trhu. A právě tímto čipsetem je nový i815.

Intel bude postupně končit s výrobou tolik oblíbeného iBX-ka a právě nový i815 by ho měl nahradit, jakožto stabilní a poměrně levný čipset. Solano, to je kódové označení i815, je vyráběno ve dvou verzích. První verze nese klasické označení i815 a obsahuje původní ICH čip (podpora Ultra ATA/66, AMR). Druhá a pro nás zajímavější verze je označována jako i815E a obsahuje nový čip označovaný jako ICH2 (podpora Ultra ATA/100, AC link, Soft LAN, CMR). Nový ICH2 čip bude mimochodem použit i u čipových sad i820E a i840E.

Architektura i815/i815E
Intel již s příchodem i810 aplikoval změnu architektury na tzv. ”hub architekturu”. Jednotlivé čipy GMCH (řídí procesor , paměti a grafiku) a ICH (řídí input/output záležitosti, např. disky, zvuk, USB, porty) spolu komunikují pomocí tzv. AHA sběrnice s propustností až 266 MB/s. Naproti tomu si vezměme např. 2 roky starý čipset iBX. Zde byl použit klasický South a North Bridge, které propojovala 33 MHz sběrnice PCI.
schema1
schéma i815E



Jak je to s grafikou
Čipsety i810 a i815 jsou označovány jako bratranci, což v případě grafiky platí dvojnásob. Čipset i810 měl ještě napevno integrovanou grafiku bez možnosti přidání klasické grafické karty. Jelikož byla tato skutečnost velice kritizována, vymysleli chlapci od Intelu téměř geniální řešení a použili ho právě u i815-tky. Ta má sice také integrován grafický čip i754 (stejný jako i810), ale současně má vyvedený i AGP port pracující v režimech 1x, 2x, 4x. Z toho vyplývá to, že pokud vám již nebude stačit výkon integrovaného grafického čipu, jednoduše ho deaktivujete a do slotu AGP/PCI zasunete klasickou grafickou kartu. Intel ale nabízí ještě jednu novinku. Jedná se o tzv. moduly rozšíření videopaměti – GPA (Graphics Performance Accelerator). Jde o to, že pokud se rozhodnete využívat jen služeb integrované grafiky a nebude vám stačit její paměť, jednoduše zasunete do upraveného AGP slotu modul s paměťmi (existují i 64 MB moduly). Pokud by Intel používal i jiné grafické čipy (např. TNT2, GeForce, Voodoo5), nebylo by těch 64 MB vůbec k zahození.


Základní desky s čipsetem i815 budou dražší (díky integrovanému videu) než desky využívající starší iBX, ale rozdíl ceny prý bude minimální. Dále i815 podporuje klasické paměti SDRAM a ty mohou pracovat asynchronně s FSB (frekvence sběrnice). Například Pentium III využívající 133 MHz frekvenci sběrnice může být použito se staršími paměťmi PC100 SDRAM. Paměťové banky základních desek s i815 pojmou ”jen” 512 MB, což je polovina než u starého iBX-ka. Čipset bude používaný jen na deskách s paticí Socket 370 a podporující jen procesory v provedení FCPGA (nové Celerony, PIII), což vlastně znemožňuje osadit je Celerony vyráběnými v provedení PPGA. Podle nejnovějších informací se žádný z výrobců základních desek nepokusí o spojení Slot 1 + i815. Pokud by jste chtěli postavit systém na dvou procesorech, máte smůlu, jelikož i815-tka nepodporuje dvouprocesorové uspořádání.

Abyste si mohli udělat obrázek o výkonnosti i815, uvádím zde několik odkazů na různé testy.
Test - SiSoft Sandra
Test - 3DMark2000
Test - Quake 3 Arena
Test - Expendable
Test - SYSMark 2000

Technické specifikace:
    • podpora pamětí SDRAM PC100 a PC133
    • integrovaný grafický čip i754 využívající interní paměti nebo modulu GPA
    • možnost deaktivování integrovaného grafického čipu a připojení klasické grafické karty
    • přítomnost AGP portu pracujícího v režimech 1x, 2x, 4x
    • podpora Ultra ATA/66 (i815) nebo Ultra ATA/100 (i815E)
    • procesorová sběrnice GTL+ s frekvencemi 66, 100, 133 MHz
    • ICH (i815): Ultra ATA/66, 2x USB porty, stereo audio kodek AC97
    • ICH2 (i815E): Ultra ATA/100, 4x USB porty, 6-ti kanálový zvukový kodek, podpora ”softwarových” síťových karet

Čipset i815 resp. i815E vypadá velice slibně. V testech, které provedli na Hardware Central, se jevil jako stabilní a bezproblémový. Systémy založené na i815 budou jistě výkonnější než systémy využívající čipsety společnosti VIA, ale zde musíme brát zřetel také na to, že cena základních desek využívajících i815 bude cca o 20-30 USD vyšší. Pokud se stavbou či upgradem PC nespěcháte, radil bych pár týdnů počkat a sledovat vývoj na poli základních desek a procesorů, jelikož na trh se dostávají také nové produkty společností AMD a VIA.


Zdroj: Hardware Central