Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipová sada Intel 820

28.1.2000, Štěpán Mrázek, zpráva
Čipová sada Intel 820
Tato čipová sada přilákala pozornost veřejnosti zejména svým opožděným uvedením.
Čipová sada Intel 820 k sobě přilákala pozornost veřejnosti zejména opožděným uvedením. Při osazení základní desky třemi sloty RIMM a jejich plnému využití docházelo k chybám paměti. Ukázalo se, že deska je funkční jen při použití dvou slotů RIMM a tak firmě Intel nezbylo než se vrátit do laboratoří a zapracovat na odstranění této chyby.

Čipová sada Intel 820 je tvořena třemi čipy, (čipové sady Intel 440xx jsou tvořeny “jen” dvěma čipy - North Bridge a South Bridge,
i820


jenž jsou propojeny PCI sběrnicí) ty jsou spojeny sběrnicí o dvojnásobné kapacitě než je kapacita sběrnice PCI. Jsou to MCH (Memory Controller Hub), který je proveden v 324 pinovém BGA (Ball Grid Array) balení; ICH (Input/Output Controller Hub), který je opět proveden v 324 pinovém BGA balení a FMH (Firmware Hub).

MCH se stará o komunikaci s procesorem a to 64-ti bitovou sběrnicí běžící na frekvencích 100 nebo 133 MHz (datová propustnost je 800 MB/s v případě 100 MHz sběrnice či přesahuje 1 GB v případě sběrnice 133 MHz), dále se stará o komunikaci s grafickou kartou a to sběrnicí AGP v režimu 4x (datová propustnost je větší než 1 GB/s) a také komunikuje s pamětí RDRAM na sběrnici s propustností 1.6 GB/s.

MCH je spojen s ICH sběrnicí o propustnosti 266 MB/s, tato technologie je nazvaná Intel Accelerated Hub Architecture. Na ICH je napojena sběrnice PCI, řadič disků s podporou Ultra DMA 66 protokolu a FMH. Ten obsahuje BIOS a také generátor náhodných čísel, jenž pomůže v činnosti zejména ochranným systémům.

Blokové schéma
blschema


Čipová sada Intel 820 přes svůj poněkud nevydařený start přináší několik novinek, které zatím konkurence postrádá jako je sběrnice AGP 4x, generátor náhodných čísel, paměti RDRAM. Právě jejich podpora může být dosti sporná, její dvojnásobná datová propustnost oproti pamětem SDRAM PC-100 ( PC-133 dosahuje 2/3 propustnosti pamětí RDRAM a její cena není o mnoho vyšší než PC-100) je vyvážena cenou více než pětinásobnou. Její výhody jsou nesporné v oblasti vysoce výkonných PC, ale pokud se neprosadí do oblasti běžných počítačů, pak tato technologie nezaznamená komerční úspěch a firmě Intel nepřinese vyšší zisky.

Zdroj Intel